Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PlayWay zrobił dla polskiego gamingu więcej niż CD Projekt - uważa Maciej Miąsik

W kwestii wspierania początkujących deweloperów.

Maciej Miąsik to jeden z najbardziej uznanych polskich deweloperów, który karierę rozpoczął w latach 90. ubiegłego wieku. Autor uważa, że rodzima branża wirtualnej rozrywki najwięcej zawdzięcza PlayWay, czyli wydawcy różnorodnych symulatorów.

Projektant odpowiada za powstanie Electro Body - produkcji uważanej za pierwszą profesjonalną grę z Polski. Pracował też nad dwoma pierwszymi Wiedźminami, a obecnie prowadzi własne studio Pixel Crow (w dorobku ma Beat Cop) i szkoli młodych twórców.

Najnowszą grą Macieja Miąsika jest Beat Cop

Miąsik w wywiadzie udzielonym serwisowi Strefa Inwestorów stwierdził, że początkujący deweloperzy, którzy szukają wsparcia finansowego, powinni poprosić o pomoc szefa wspomnianego PlayWay - Krzysztofa Kostowskiego.

- Nie jestem fanem metod pracy Krzysztofa Kostowskiego, ale muszę mu oddać to, że moim zdaniem PlayWay zrobił dla polskiego gamingu więcej niż CD Projekt. CD Projekt może zmienił postrzeganie branży, ale realnych pieniędzy w sektor i w teamy, które realizują swoje projekty Krzysiek włożył dużo, dużo więcej - przekonuje.

Miąsik podkreślił, że choć espół autorów Wiedźmina i Cyberpunk 2077 jest najbardziej znanym producentem gier z Polski, „to nic nie zmienia” dla pozostałych twórców. Zwrócił uwagę, że osoby zatrudnione w firmie zazwyczaj mają „niewielki wpływ” na rozwijane projekty.

- Wszystkim innym, którzy nie chcą robić takich gier jak CD Projekt, albo mają swój pomysł, pieniądze może dać Krzysiek. On inwestuje w te studia, nigdy nie sprzedaje akcji, mniej lub bardziej, ale zawsze je wspiera i dzięki niemu są w stanie pozyskać inwestorów - tłumaczy.

PlayWay to wydawca różnych symulatorów - w tym Jezusa

- To jest naprawdę przełom i gdyby nie to polski gaming nie byłby dzisiaj tak ciekawy jak jest. Obecnie doczekaliśmy się także innych krajowych wydawców skłonnych do finansowania polskich produkcji, co zwiększa jeszcze bardziej różnorodność i szanse na niespodziewane hity - dodaje.

PlayWay specjalizuje w wydawaniu zróżnicowanych symulatorów. Wśród najbardziej znanych jest Car Mechanic Simulator, ale w ofercie ma też bardziej nietypowe tytuły. Niedawno zapowiedziano na przykład symulator Jezusa, a wcześniej symulator księdza.

Źródło: Strefa Inwestorów

Następnie: 75-letnia matka bohatera RDR2 zagrała w przebój Rockstara, by zrozumieć fenomen gry

O autorze

Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Komentarze

More News

Najnowsze artykuły