Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gra usunięta ze Steama przez działania zbuntowanego fana

Obraził się na twórców.

Osoby zainteresowane zakupem Workers & Resources: Soviet Republic na Steamie mogą mieć problem ze znalezieniem tytułu w sklepie. Ekonomiczna strategia została usunięta z oferty w wyniku wniosku DMCA wystosowanego przez... autora jednego z poradników do gry.

Brzmi co najmniej nietypowo. Studio 3Division ze Słowacji wyjaśnia w komunikacie, że wszystko jest dziełem „w przeszłości szanowanego członka społeczności”, który zaczął atakować produkcję na wszystkich frontach, od trailerów do strony internetowej.

Powody są raczej kuriozalne. Deweloperzy opisują, że zbuntowany fan napisał swego czasu poradnik, w którym wyjaśniał, jak grać w Workers & Resources: Soviet Republic w bardziej realistyczny sposób, ustalając szereg zasad na temat torów kolejowych czy pozyskiwania surowców.

Problem zaczął się najwyraźniej, gdy twórcy przyznali, że sami pracują nad specjalnym trybem, także zwiększającym realizm. Żeby nie zostać posądzonym o kradzież pomysłu, skontaktowali się w wspomnianym członkiem społeczności i zaoferowali mu miejsce w napisach końcowych, w ramach podziękowań.

Ten ucieszył się jednak tylko częściowo, ponieważ gniew miał wywołać fakt, że jego nazwisko pojawiłoby się w creditsach dopiero, gdy rzeczony tryb byłby gotowy i wydany w ramach aktualizacji. Ten pozornie niegroźny detal rozpoczął ofensywę gracza, który zaczął atakować materiały wideo publikowane na YouTube przez innych miłośników tytułu, składając wnioski DMCA. Te - nawet jeśli fałszywe - wymagają czasu na rozważenie i apelację.

W odpowiedzi 3Division wycofało ofertę podziękowań w napisach końcowych. Jak można się domyślać, to tylko spotęgowało furię byłego „szanowanego członka społeczności”, najwyraźniej o pseudonimie „Storpappa”. Ten wkrótce zdołał „zdjąć” oficjalną stronę gry, która kieruje teraz na witrynę studia. Zaczął też raportować oficjalne trailery.

Największym „sukcesem” jest właśnie usunięcie gry na Steamie. Gracz zgłosił bowiem sprawę do Valve, gdzie zapewnił podobno, że posiada prawa do realistycznego trybu rozgrywki, co brzmi raczej mało prawdopodobnie. Twórcy zapewniają, że pracują nad rozwiązaniem sytuacji.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze