Skip to main content

Firma Kałasznikow ukradła projekt broni z gry? Koncern zaprzecza

MP-155 Ultima na celowniku.

Studio Ward B - twórcy Oceanic - oskarżają firmę Kałasznikow o nielegalne skopiowanie projektu broni, która powstała na potrzeby gry. Wygląd miał posłużyć jako wzór dla strzelby MP-155 Ultima w prawdziwym świecie.

Ta wersja klasycznego MP-155 będzie zapewne dobrze znana wszystkim miłośnikom Escape from Tarkov, cechując się futurystycznym wyglądem, kamerą na lufie i wielofunkcyjnym wyświetlaczem.

Szef Ward B - Marcellino Sauceda - zauważa w rozmowie z IGN, że w 2020 roku skontaktował się z nim pracownik firmy Kałasznikow, która na przestrzeni lat wyrosła poza klasyczny karabin AK-47 i dzisiaj produkuje przeróżne modele broni strzeleckiej.

MP-155 UltimaZobacz na YouTube

Przedstawiciel rosyjskiej korporacji miał wyrażać zainteresowanie grafiką koncepcyjną opublikowaną w lutym 2020 roku, przedstawiającą strzelbę o nazwie Mastodon, przygotowaną właśnie na potrzeby futurystycznej strzelanki Oceanic, znajdującej się w produkcji.

Ze współpracy nic nie wynikło, więc studio było zaskoczone, gdy Kałasznikow zaprezentował MP-155 w wersji Ultima. Sauceda uważa, że podobieństwo jest zbyt duże, by było przypadkowe. „Całkowicie ukradli” projekt - przyznaje.

Firma zaprzecza, choć w przeszłości sama zapewniała, że przy tworzeniu konstrukcji inspirowała się właśnie grami wideo - choć nie padł żaden tytuł.

Mastodon w grzeZobacz na YouTube

Jak pokazują powyższe materiały wideo, pewne podobieństwo faktycznie istnieje, choć trudno powiedzieć, czy można mówić o „całkowitej kradzieży”, czy tylko o futurystycznych kształtach w nieco szerszym rozumieniu.

Jak dodaje przedstawiciel Kałasznikowa, firma nie zdecydowała się na współpracę z Ward B ze względu na fakt, że po przeprowadzeniu dochodzenia uznała, że studio nie ma odpowiedniego finansowania, by kiedykolwiek dokończyć i wydać Oceanic.

Po upadku pomysłu, producent miał podjąć współpracę z „z innym projektantem z Rosji”, który przygotował wygląd MP-155 Ultima „całkowicie od zera”, co potwierdzać ma przyznany patent.

Zobacz także