Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Auto z PS5 na pokładzie. Sony i Honda pokazują Afeela

Potrafi też jeździć.

Sony ujawniło na targach CES 2023 własne auto elektryczne, które powstało we współpracy z firmą Honda i stanowić będzie konkurencję dla pojazdów marki Tesla. Afeela to samochód elektryczny, który pozwala także grać w gry z PlayStation 5.

Afeela to nowa marka stworzona przez Sony i Hondę. Prototyp zaprezentowany na scenie głównej CES 2023 w Los Angeles stanowi rozwinięcie modelu koncepcyjnego Vision-S pokazywanego na targach w 2020 roku. Futurystyczny projekt przywodzi na myśl pojazdy z filmów science fiction, a jego funkcje mogą zaskoczyć. Auto wyposażono w sztuczną inteligencję wspieraną przez 45 kamer i czujników zamontowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. EV oferuje też system rozrywki oraz wsparcie rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR).

- Afeela reprezentuje nasz pomysł na interaktywny związek, w którym ludzie odczuwają wrażenie interaktywnej mobilności, a mobilność może wykrywać i rozumieć ludzi i społeczeństwo za pomocą technologii czujników i sztucznej inteligencji. Ponieważ bezpieczeństwo i ochrona są niezbędne dla mobilności, zintegrujemy czujniki Sony i bezpieczeństwo Hondy wraz z innymi inteligentnymi technologiami - przekazał Yasuhide Mizuno, prezes Sony Honda Mobility.

Bardzo ciekawe jest zintegrowanie z autem konsoli PlayStation 5, która pozwala na oglądanie filmów i seriali czy grę w trakcie podróży. Podczas demonstracji na ekranach zamontowanych na oparciach przednich foteli pokazano fragmenty Horizon Forbidden West. Ponadto Sony zapowiada współpracę z firmą Epic Games, choć szczegóły nie są obecnie znane.

Auto w dużej mierze stawia na automatyzację z naciskiem na jazdę miejską oraz wyposażone jest w niecodzienny pasek zamontowany z przodu pojazdu, który pozwala na komunikację z innymi autami oraz ludźmi za pomocą sygnałów świetlnych. Zamówienia przedpremierowe mają ruszyć już w 2025 roku, a pierwsze modele powinniśmy zobaczyć na drogach w 2026.

Read this next