Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Anime wygenerowane przez SI udowadnia, że każdy może zostać animatorem

Dziś każdy może stworzyć film animowany.

Znani z YouTube specjaliści od efektów specjalnych opublikowali krótkometrażowy film animowany, który wygenerowany został przez sztuczną inteligencję. Efekty robią wrażenie.

Za „Rock, paper, scissors” stoją twórcy z kanału Corridor Digital, którzy specjalizują się w efektach specjalnych i zabawnych filmach nawiązujących do gier i kultury popularnej. Animacja mocno inspirowana jest japońskim anime i choć postacie wyglądają dość „zachodnio”, to ujęcia, praca kamery i wszelkiej maści efekty świetnie oddają dalekowschodni styl.

Niespełna ośmiominutowy film został napisany przez Niko Pueringera i Sama Gorskiego. Historia kręci się wokół dwóch braci, którzy grając w „papier, kamień, nożyce” walczą o tron pozostawiony przez niedawno zmarłego króla. Jest dramatycznie, jest barwnie i jest zabawnie. Najciekawsze jest jednak to, że twórcy zrealizowali swoją wizję dzięki modelowi uczenia maszynowego Stable Diffusion.

Sceny z żywymi aktorami nagrano na zielonym tle, a następnie SI przerobiła materiał na animację. Nie jest to coś zupełnie nowego w kinematografii i podobne sztuczki widzieliśmy już nie raz, choćby w głośnym filmie „Przez ciemne zwierciadło” z 2006 roku, w którym główną rolę grał Keanu Reeves. Zastosowano wtedy technikę rotoskopii, która polega na ręcznym odrysowywaniu kadrów z taśmy filmowej na papierze.

Można powiedzieć, że w produkcji Corridor Digital zastosowano rotoskopię wspieraną przez sztuczną inteligencję. Efekty są rewelacyjne (choć nie do końca wolne od błędów), a sama metoda oparta o SI jest znacznie szybsza i wymaga o niewiele mniej pracy. Filmowcy opublikowali też materiał zza kulis oraz tutorial, w którym pokazują, jak osiągnąć podobny efekt krok po kroku.

Wykorzystanie SI być może nie zrewolucjonizuje klasycznej animacji, jednak pozwala stosunkowo niewielkim nakładem uzyskać spektakularne efekty w zasadzie każdemu, nawet osobom, które nie mają wiedzy, doświadczenia czy talentu wymaganych do stworzenia klasycznej animacji. Otwiera to ogromne możliwości przed niezależnymi twórcami.

Read this next