Nie żyje Satoru Iwata - prezes Nintendo

Miał 55 lat.

Satoru Iwata, prezes firmy Nintendo, nie żyje. Zmarł w ubiegłą sobotę po kilkuletnich zmaganiach z nowotworem dróg żółciowych.

iw
Iwata pozostanie na długo w pamięci graczy

Iwata rozpoczął karierę w studiu HAL Laboratories w 1983 roku, gdzie pracował między innymi nad tytułami z cyklu o Kirbym. Współprodukował hity takie jak EarthBound czy Super Smash Bros.

Siedemnaście lat później dołączył do Nintendo, by w 2002 roku objąć stanowisko prezesa, cały czas kontynuując działania w HAL jako konsultant. Był pierwszym prezydentem firmy niepowiązanym rodzinnymi więzami z poprzednikiem z klanu Yamauchi.

Iwata pomagał i nadzorował wejście na rynek nowej generacji konsol przenośnych - przejściu od Game Boya do Nintendo DS, czyli bardziej innowacyjnej, wyjątkowej platformy. Był też jednym z największych zwolenników produkcji Wii. Obydwie nowe konsole odniosły ogromny sukces.

Od kilku lat szef Nintendo regularnie opowiadał o największych grach firmy i przepytywał deweloperów w specjalnym dziale Iwata Asks na oficjalnej stronie Wii.

Najnowsza konsola stacjonarna Nintendo, Wii U, okazała się mniej popularną platformą niż jej poprzednik. Iwata zapowiedział w ubiegłym roku, że obniży swoją pensję, by oszczędzić firmie kłopotów finansowych.

Ostatnie działania prezesa to przede wszystkim skierowanie Nintendo w kierunku rynku gier mobilnych i nawiązanie współpracy z firmą DeNA w celu tworzenia produktów na smartfony i tablety.

- Na mojej wizytówce jest napisane, że jestem prezesem firmy - powiedział kiedyś Satoru Iwata. - We własnej świadomości jestem jednak deweloperem. Natomiast w sercu jestem graczem.

Reklama

Skocz do komentarzy (31)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (31)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami