Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Złamano zabezpieczenia PS4?

Użytkownicy otrzymali dostęp do systemowej pamięci RAM.

Kilka dni temu w sieci pojawiły się doniesienia mówiące o tym, że złamano zabezpieczenia PlayStation 4, umożliwiając dostęp do systemowej pamięci RAM. Haker o pseudonimie „CTurt” ujawnił metodę na obejście blokady, obejmującą zastosowanie wbudowanej w konsolę przeglądarki, przez co można dostać się do systemowego jądra, czyli kluczowego elementu oprogramowania operacyjnego.

Na forum dyskusyjnym NeoGAF znaleźć można podsumowanie dotychczasowych wysiłków prowadzonych w oparciu o to rozwiązanie. Jest jeszcze wcześnie i entuzjaści badania „wnętrzności” najnowszej konsoli Sony dopiero doszukują się interesujących informacji na temat procesów czy systemu plików.

CTurt komentuje na Twitterze, że „PS4 można uznać za złamane”. Pierwszym nasuwającym się wnioskiem może być umożliwienie piractwa i kopiowania gier, lecz obecnie „krzywdy” wyrządzone przez złamanie zabezpieczeń są minimalne. Wygląda na to, że potrzebny jest system operacyjny w antycznej wersji 1.76. Luka w zabezpieczeniach znika już wraz z łatką 2.0, a obecna wersja oprogramowania to przecież 3.11.

Jednak nawet gdyby błąd istniał w najnowszej wersji oprogramowania, złamanie zabezpieczeń PS4 nie byłoby proste. Poza zasięgiem użytkowników pozostają klucze szyfrujące, potrzebne do uruchamiania własnego oprogramowania na konsoli.

Już w maju tego roku w Brazylii pojawiły się doniesienia mówiące o złamaniu zabezpieczeń PlayStation 4. W sklepach w tym kraju pojawiły się podobno klonowane dyski NAND z pirackimi wersjami oprogramowania. Nie udało nam się znaleźć żadnego potwierdzenia, więc można uznać, że taka limitowana i zaawansowana technika raczej się nie przyjęła.

Na pewno zamierzamy śledzić sytuację, ale obecnie wygląda na to, że otrzymujemy pożyteczne narzędzie do poznania części tajemnic systemu operacyjnego konsoli. Należy jednak pamiętać, że taki dostęp może pomóc w wysiłkach prowadzących do dalszego łamania zabezpieczeń, już tych związanych z piractwem. Miejmy nadzieję, że Sony wyciągnęło wnioski po fiasku związanym z bezpieczeństwem PlayStation 3 i odpowie na takie starania.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze