Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Założyciel i prezes studia Crytek opuszcza stanowisko

Cevata Yerli zastąpią bracia.

Cevat Yerli, założyciel studia Crytek i prezes firmy, odchodzi z dotychczasowego stanowiska - pozostawiając je swoim dwóm braciom, Anviemu oraz Farukowi.

Yerli stworzył Cryteka w 1997 roku, ale dopiero dwa lata później firma zyskała oficjalny status. Rodzeństwo dołączyło do studia dopiero w 2000 oraz 2001 roku. Cevat był nie tylko szefem firmy, ale też programistą pierwszej części serii Far Cry oraz dyrektorem produkcji wszystkich odsłon cyklu Crysis.

Były prezes zwrócił na siebie uwagę w 2014 roku, kiedy pojawiły się doniesienia o kłopotach finansowych firmy i braku pieniędzy na wypłaty dla deweloperów z oddziałów studia w kilku krajach. Yerli wypowiadał się wtedy w nieco lekceważącym tonie o zażaleniach pracowników.

W 2016 roku zamknięto kilka oddziałów Cryteka - w Budapeszcie, Seulu, Stambule, Sofii oraz Szanghaju. Anulowano też grę MOBA Arena of Fate. Obecnie studio skupia się na rozwoju darmowej strzelanki Warface, popularnej głównie w Rosji.

Niedawno na Steam Early Access trafiła nowa gra studia - Hunt: Showdown. Ta nietypowa strzelanka skupia się na kooperacyjnej rozgrywce, w której duety graczy muszą zmierzyć się z potworami, zabić bossa, a jednocześnie uważać na inne pary uczestników, które też polują na głównego mutanta.

- Firma znajduje się w świetnej, mocnej pozycji, więc nadszedł idealny moment na podsumowanie sukcesów zarządu z ostatnich lat i formalnie przekazać rolę lidera Anviemu i Farukowi - powiedział Cevet Yerli w oficjalnym oświadczeniu.

- Z radością będę wspomagał firmę Crytek jako akcjonariusz większościowy i jestem bardzo podekscytowany tym, co przyniesie jutro. Mam pewność, że studio nie straci blasku pod nowym przywództwem.

Firma toczy obecnie spór sądowy ze studiem Robert's Space Industries - twórcami ambitnego projektu Star Citizen. Crytek pozwał RSI, zarzucając naruszenia w kontraktach związanych z licencją na silnik CryEngine.

O autorze

Komentarze