Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wsteczna kompatybilność na PS5 w szczegółach: Ghost of Tsushima w 60 FPS, upgrade gier z PS4 i inne

Najważniejsze informacje.
  • Na PS5 zadziała 4 tysiące gier z PS4
  • Wybrane tytuły ze starszej konsoli zaoferują wyższą rozdzielczość i płynność

Sony ujawniło nowe informacje o wstecznej kompatybilności na PS5 za pośrednictwem PlayStation Blog i strony dedykowanej funkcji. Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Przede wszystkim, od momentu debiutu PS5, na konsoli zadziała 99 procent z ponad 4 tys. produkcji na PlayStation 4 - z kilkoma wyjątkami, nie obejmującymi jednak znaczących tytułów i hitów poprzedniej generacji.

W celu uruchomienia produkcji ze starszego urządzenia, do napędu konsoli należy włożyć płytę z grą, choć w niektórych przypadkach może być wymagane pobranie aktualizacji. Nośnik musi pozostać w czytniku na czas zabawy.

Upgrade gier to łatwa procedura

Na PS5 w edycji Digital (bez napędu) uruchomimy oczywiście tylko cyfrowe wersje gier. Elektroniczne wydania wyświetlą się automatycznie w bibliotece po zalogowaniu na konto - wystarczy pobrać stosowny projekt.

Wybrane tytuły ze starszej konsoli na PlayStation 5 zadziałają w tak zwanym trybie Game Boost, który „może zwiększyć” liczbę wyświetlanych klatek na sekundę lub rozdzielczość (nawet do 4K) - potwierdzono, że Ghost of Tsushima zadziała w 60 FPS. Produkcje zaoferują też skrócone czasy ładowania i skorzystają z unikalnych funkcji interfejsu nowej platformy.

Sony zaznacza jednak, że niektóre gry z PS4 mogą wykazywać błędy lub nieoczekiwane zachowanie podczas rozgrywki na PS5. Zabraknie też niektórych funkcji dostępnych na poprzedniej konsoli.

W większości przypadków skorzystamy z zapisów rozgrywki z urządzenia poprzedniej generacji, ale Sony zastrzega, że implementacja opcji przenoszenia save'ów zależy od twórców każdego projektu. Do transferu użyjemy przewodu LAN, połączenia WiFi lub chmury dostępnej w ramach PS Plus. Ponadto w grach z PS4 można do zabawy zastosować kontroler DualShock 4, choć przycisk Share nie spełni swojej funkcji.

Na PS5 uruchomimy też tytuły stworzone pod wirtualną rzeczywistość, choć użytkownicy będą musieli skorzystać z kamery do starszej konsoli, podłączanej za pomocą adaptera. Włączymy też wszystkie gry oferowane w ramach PS Plus oraz PS Now.

O autorze

Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze