Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

World of Warcraft i Legion - jak zacząć, porady na start

Poradnik na początek, boost poziomu, dodatek Legion.

World of Warcraft doczekało się kolejnego dodatku - Legion jest już dostępny. Według wielu to najlepsze rozszerzenie do popularnego MMO od lat, nic więc dziwnego, że gra przyciąga uwagę, także tych, którzy nie mieli z nią wcześniej do czynienia.

Ten krótki poradnik przygotowaliśmy z myślą o graczach, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z World of Warcraft. Hit od studia Blizzard ma już ponad dekadę, doczekał się kilku dodatków, dlatego początki mogą wydać się skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Wejście do „WoW-a” tak naprawdę nigdy nie było tak łatwe i wygodne - choćby dzięki możliwości automatycznego podniesienia poziomu postaci do 100.

Poniżej odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące zakupu gry oraz dodatków, abonamentu, tworzenia postaci, dostępnych klas oraz rozgrywki i świata Azeroth.


Jaką wersję World of Warcraft kupić

Zakup gry może wydawać się skomplikowanym procesem, ale w ciągu ostatnich lat Blizzard zmienił zasady dystrybucji. Najważniejsze, że nie trzeba kupować wszystkich wydanych do tej pory dodatków. Kupując World of Warcraft i aktywując grę na swoim koncie, otrzymujemy automatycznie dostęp do wszystkich rozszerzeń, poza najnowszym (czyli obecnie: poza Legionem).

Podsumowując, potrzebujemy więc:

 • Gry World of Warcraft (ok. 50 zł)
 • Dodatku World of Warcraft: Legion (ok. 150 zł)

Po zakupie podstawowej wersji otrzymamy też 30 dni czasu gry. Po upływie tego okresu, jeżeli chcemy kontynuować rozgrywkę, musimy dokonać opłaty ponownie. Możemy wykupić kolejne 30 dni na oficjalnej stronie (wymaga użycia karty, ok. 60 zł), albo zakupić tak zwany kod Pre-Paid na 60 dni (ok. 100 zł).

Illidan zaprasza do gry - jesteście przygotowani

Początki w World of Warcraft

Obecnie przygodę w najpopularniejszym MMO można zacząć na dwa sposoby. Wszystko zależy od naszych preferencji, a także od tego, czy zależy nam na najnowszej zawartości, czy też chcemy we własnym tempie poznawać starsze elementy gry i rozwijać bohatera od podstaw w tradycyjny sposób.

Nowa postać i gra od pierwszego poziomu

Klasyczny sposób na rozgrywkę. Uruchamiamy grę, wybieramy serwer i tworzymy postać, by rozpocząć długą podróż od 1 do 110 poziomu doświadczenia, na kilku różnych kontynentach, w wielu lokacjach.

Tworząc bohatera, wybieramy frakcję, rasę oraz klasę. Wybór pomiędzy Hordą i Sojuszem (Alliance) zdeterminuje, jakie miasto będzie naszą stolicą i jakie postaci niezależne będziemy spotykać przy okazji bardziej istotnych fabularnie misji. Wszystko zależy tu od osobistych preferencji.

Rasy dostępne w Hordzie to:

 • Ork
 • Troll
 • Tauren
 • Nieumarły (Undead)
 • Krwawy Elf (Blood Elf)
 • Goblin

Rasy w Alliance:

 • Człowiek (Human)
 • Krasnolud (Dwarf)
 • Gnom
 • Nocny Elf (Night Elf)
 • Draenei
 • Worgen

Rasa neutralna: Pandaren. Pandareni zaczynają przygodę nie będąc związanymi z żadną frakcją, wybierają pomiędzy Hordą i Sojuszem po ukończeniu prologu.

Wybór rasy to przede wszystkim kwestia gustu. Każda rasa posiada pewne specyficzne cechy i bonusy, ale nie mają one ogromnego znaczenia - szczególnie, jeżeli nie zależy nam na skupieniu się na rozgrywce PvP (czyli walkach z innymi graczami). Jeżeli PvP jest dla was priorytetem, jako rasę polecić można człowieka (zdolność przełamania ogłuszenia), krasnoluda (może tymczasowo zwiększyć odporność) czy też orka (zmniejszony efekt ogłuszenia, chwilowe wzmocnienie siły) i taurena (ogłuszające tąpnięcie).

Niektóre rasy nie mają też dostępu do kilku klas. Przykładowo - troll nie zostanie paladynem, a gnom szamanem. Z kolei Łowcą Demonów może być wyłącznie elf.

Ekran tworzenia postaci

Trzy główne role oraz klasy

Wybór klasy jest oczywiście najbardziej istotny. Zanim krótko opiszemy każdą klasę, warto przypomnieć o istnieniu trzech podstawowych ról w World of Warcraft.

 • DPS/Damage Dealer - skupia się przede wszystkim na zadawaniu obrażeń
 • Healer - skupia się na leczeniu i wspieraniu sojuszników
 • Tank - skupia się na zwracaniu na sobie uwagi wrogów podczas działania w grupie

Jedna klasa może spełniać różne role w zależności od wybranej specjalizacji. Mając to na uwadze, łatwiej będzie wybrać klasę. Wszystkie klasy w World of Warcraft oraz ich specjalizacje prezentują się następująco:

 • Wojownik (Warrior). Specjalizacje: DPS lub tank. Nosi ciężkie pancerze, walczy w zwarciu.
 • Paladyn (Paladin). Specjalizacje: DPS, tank lub healer. Podobnie jak wojownik, walczy w zwarciu.
 • Łowca (Hunter). Specjalizacja: DPS. Walczy na odległość, może posiadać zwierzęcego towarzysza.
 • Łotrzyk (Rogue). Specjalizacja: DPS. Walczy w zwarciu przy użyciu sztyletów, mieczy i krótkiej broni palnej.
 • Kapłan (Priest). Specjalizacje: Healer lub DPS. Walczy (lub leczy) na odległość.
 • Szaman (Shaman). Specjalizacje: Healer lub DPS. Może walczyć i leczyć z daleka lub zadawać obrażenia z bliska.
 • Mag (Mage). Specjalizacja: DPS. Zadaje obrażenia z dystansu.
 • Czarnoksiężnik (Warlock). Specjalizacja: DPS. Zadaje obrażenia z dystansu.
 • Mnich (Monk). Specjalizacje: DPS, tank lub healer. Zadaje obrażenia lub leczy pozostając w zasięgu walki wręcz.
 • Druid. Specjalizacje: DPS, tank lub healer. Może walczyć i leczyć z daleka lub zadawać obrażenia z bliska.
 • (Demon Hunter). Specjalizacja: DPS. Walczy w zwarciu.
 • (Death Knight). Specjalizacje: DPS lub tank. Nosi ciężkie pancerze, walczy w zwarciu.

Po dokonaniu wyborów odnośnie rasy, frakcji i klasy rozpoczniecie zabawę na 1 poziomie doświadczenia. Struktura rozgrywki opiera się na wykonywaniu misji i - w efekcie - odkrywaniu kolejnych lokacji, w których czekają nowe zadania przeznaczone dla postaci na coraz wyższym poziomie.

Gra jest zaprojektowana w taki sposób, że wykonując misje, płynnie przemieszczamy się po świecie, poznajemy kolejne historie. Od 10 poziomu możemy odwiedzać tak zwane dungeony, czyli instancje dla pięcioosobowych grup oraz pola bitwy (Battlegrounds), gdzie rywalizujemy z innymi użytkownikami.


Boost poziomu i rozgrywka w dodatku Legion

Ten sposób to dobre rozwiązanie dla mniej cierpliwych, szczególnie przydatne, jeżeli nasi znajomi grają już w World of Warcraft i dysponują postaciami na wysokim poziomie doświadczenia.

Po zakupie i aktywowaniu na koncie dodatku Legion, na ekranie przy liście postaci zobaczymy złotą ikonę z liczbą 100. Wystarczy ją kliknąć, by rozpocząć proces „doładowania” poziomu doświadczenia. Musimy wybrać, czy chcemy przydzielić poziom setny istniejącej już postaci, czy stworzyć zupełnie nową i rozpocząć od razu na poziomie 100.

Boost postaci to prosty proces

Ekran boostu jest czytelny i przejrzysty. Wybieramy tu nawet preferowaną specjalizację naszego bohatera (każda jest opisana), choć warto zaznaczyć, że w obecnej formie gry, zmiana specjalizacji jest bardzo prosta - wystarczy wybrać inny zestaw talentów. Radzimy jednak zdecydować się na specjalizację, na której chcemy się skupić w trakcie przygody.

Gdy wejdziecie do gry na 100 poziomie doświadczenia, zostaniecie automatycznie przeniesieni do specjalnego scenariusza połączonego z samouczkiem. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie, by nauczyć się podstaw funkcjonowania wybranej klasy.

Po ukończeniu treningu zostaniecie skierowani do gryfa znajdującego się na tyłach statku, na którym zaczynacie zabawę. W ten sposób przejdziecie do pierwszej, fabularyzowanej serii zadań - właściwego prologu dodatku Legion. Po ukończeniu misji otrzymacie zlecenie dotarcia do maga Khadgara, a w końcu przeniesiecie się na nowy kontynent, do Broken Isles.

Zaraz po dotarciu do głównego miasta, Dalaranu, po przeniesieniu metropolii do nowej lokacji, zostaniecie zaczepieni przez NPC. W ten sposób rozpoczniecie serię zadań związanych z waszą klasą i zdobędziecie specjalną broń - artefakt. Później, z klasowej hali, przy stole dowodzenia wybierzecie dowolną z czterech lokacji na Broken Isles, by rozpocząć tam właściwe „levelowanie” poprzez wykonywanie kolejnych zadań.

Wszystkie strefy Broken Isles skalują się do naszego poziomu. Oznacza to, że nigdy nie spotkamy wrogów zbyt słabych, by nie stanowili żadnego zagrożenia. Dzięki takiemu systemowi możemy też dowolnie przemieszczać się między strefami i wykonywać zadania tam, gdzie chcemy.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Komentarze