Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wolfenstein: Youngblood - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, porady, misje, mechanika, sekrety i znajdźki.

Witamy w solucji i poradniku do Wolfenstein: Youngblood. Znajdziecie w nim informacje związane z różnymi aspektami gry, od mechaniki i podstaw rozgrywki do opisów misji i zadań dodatkowych. Nowa produkcja Machine Games i Arkane Studios jest kolejną częścią popularnego cyklu pierwszoosobowych gier akcji, w których stajemy do walki z nazistami.

W przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii, tym razem nie wcielamy się w postać Williama Blazkowicza, tylko w jego córki - Jessie i Sophie. Produkcja koncentruje się na zmaganiach kooperacyjnych. We wszystkich misjach biorą udział obydwie siostry, bez względu na to czy nasza partnerka jest sterowana przez innego gracza czy przez sztuczną inteligencję.


Poradnik i wskazówki do Wolfenstein: Youngblood

Poniżej znajdują się różne porady oraz wskazówki, ułatwiające zrozumienie zasad panujących w świecie gry. W celu przejścia do wybranej strony publikacji o Wolfenstein: Youngblood, wystarczy wybrać odnośnik z poniższego menu. Życzymy miłej zabawy i przyjemnej lektury!

Podstawy i mechanika


Opis przejścia

Poniżej znajdziecie opis misji głównych i zadań dodatkowych. Wystarczy wybrać odnośnik, aby przenieść się do konkretnej strony poradnika.

Zadania dodatkowe


Porady ogólne do Wolfenstein: Youngblood

- Kooperacja z innymi graczami, zwłaszcza znajomymi, zapewnia większa możliwości taktyczne. Sztuczna inteligencja potrafi walczyć czy wskrzeszać bohatera, jednak najczęściej po prostu podąża za graczem. Ogranicza to możliwość prowadzenia bardziej zaawansowanych działań, na przykład obchodzenia wrogów czy flankowania ich.

- W grze nie można skorzystać z pauzy. Jest to ważna informacja, na przykład kiedy chcemy przejrzeć coś w inwentarzu albo rozwinąć bohatera lub ulepszyć broń. Wejście do menu nie zatrzymuje gry i nadal będziesz narażony na ataki wrogów, dlatego wszystko co chcesz wykonać w menu rób w bezpiecznych miejscach np. w Katakumbach.

- Zapisywanie gry odbywa się tylko w sposób automatyczny. Pamiętaj, że nie możesz zachować postępów w dowolnym momencie i wrócić do nich. Gra wczyta się zawsze w miejscu, w którym sama dokonała zapisu - najczęściej następuje to po wykonaniu misji lub zadania dodatkowego.

- Wykonuj misje poboczne o zbliżonym poziomie doświadczenia. W ten sposób zdobędziesz kolejne poziomy doświadczenia, dzięki czemu będziesz mógł przystąpić do realizacji bardziej wymagających misji i zadań.

- Staraj się dokładnie przeszukiwać odwiedzane miejsca. Oprócz sekretów znajdziesz też wiele przedmiotów przydatnych podczas rozgrywki. W skrzyniach często znajdują się monety, a w zakamarkach możesz odnaleźć na przykład apteczki przywracające życie lub elementy pancerza.

- Jeśli siostra zostanie ranna, to postaraj się jak najszybciej ją reanimować. Jeśli doprowadzisz do jej wykrwawienia, to stracicie jedno wspólne życie. Jeśli w ten sposób stracicie wszystkie, to trzeba będzie dany etap rozpoczynać od nowa.

- Dobieraj odpowiedni rodzaj pocisków do poszczególnych przeciwników. Nad rywalami pojawiają się ikony informujące o tym, jaki typ amunicji sprawdzi się najlepiej. W trackie wybierania broni z menu kołowego zobaczysz też rodzaj pocisków, dzięki czemu możesz szybko wybrać oręż odpowiedni do sytuacji.

- W trakcie prowadzenia walki staraj się w pierwszej kolejności eliminować dowódców. Potrafią oni wzywać posiłki, które utrudniają starcia, dlatego rozprawienie się z nimi na początku spowoduje, że rywali będzie mniej.

- Podczas rozwijania bohaterki oraz broni zawsze się zastanów, na co chcesz wydać pieniądze lub punkty rozwoju. Inwestowanie w elementy, które zupełnie nie pokrywają się z danym stylem gry, po prostu mija się z celem.

- Nie przejmuj się wyborem siostry, ponieważ obydwie dysponują takimi samymi zdolnościami i bronią. Różnice mogą pojawić się przy tworzeniu postaci na początku gry, jednak z czasem będziesz mógł rozwijać bohaterki w dowolny sposób.

- Pamiętaj o możliwości korzystania z podwójnego skoku. Dzięki niemu możesz dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i stworzyć w ten sposób przewagę taktyczną.


Interfejs, oznaczenia na ekranie

Podczas rozgrywki w Wolfenstein: Youngblood na ekranie gry pojawia się sporo informacji i znaczników, dlatego warto dokładnie je poznać. Przypominamy także, że w dowolnej chwili możesz wyłączyć wszelkie oznaczenia interfejsu. Aby tego dokonać należy w menu wybrać Rozgrywkę, a potem w opcji HUD ustawić wyłączony.

 1. Informacje - w tym miejscu pojawiają się różne wiadomości, najczęściej związane z bieżącą misją lub pobliskimi wyzwaniami, jakie możesz wykonać.
 2. Poziom zdrowia i pancerza - zdrowie jest też nazywane energią i symbolizuje je krzyż, natomiast pancerz pokazuje ikona tarczy.
 3. Ilość amunicji - pokazuje rodzaj i ilość pocisków do bieżącej broni. Nad tą liczbą pokazywana jest też ilość granatów i broni do rzucania.
 4. Zdolności i doping - w tym miejscu pokazywane są umiejętności i gesty, które możesz aktywować. Przy ikonach widać też ilość czasu potrzebnego na ich odnowienie.
 5. Współdzielone życia i zdrowie siostry - serduszka symbolizują wspólne zdrowie obydwu sióstr, a ikona przy niej pokazuje ilość jej energii (biały pasek) i pancerza (niebieski pasek).
 6. Minimapa - zaznaczany jest na niej pobliski teren, przeciwnicy, siostra i cele misji.

Menu dziennika

W Wolfenstein: Youngblood możesz skorzystać ze specjalnego menu, które jest nazywane dziennikiem. Znajdziesz tam kilka zakładek, które opisujemy poniżej.

 1. Misje - wszystkie informacje związane z aktywnymi i ukończonymi zadaniami głównymi oraz dodatkowymi.
 2. Postać - miejsce, w którym możesz rozwijać zdolności bohaterki, zmieniać jej wygląd i aktywować różne gesty dopingu.
 3. Uzbrojenie - w tej zakładce możesz sprawdzić specyfikację posiadanej broni, a także zakupić do niej różne dodatki i skórki.
 4. Samouczki - podczas przechodzenia gry będziesz natykał się na laptopy zawierające informacje o rozgrywce. W każdej chwili możesz je przejrzeć ponownie właśnie w tym miejscu.
 5. Kolekcja - zbiór wszystkich sekretów, które zdobędziesz podczas zabawy.
 6. Majątek bohaterki - pokazuje ilość zebranych pieniędzy i punktów rozwoju postaci.
 7. Poziom doświadczenia - pokazuje obecny poziom postaci oraz ile jeszcze brakuje do awansowania na kolejny.

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze