Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wolfenstein 3D wiecznie żywy. Dziesięć najlepszych modów do kultowej strzelanki

Na trzydziestą rocznicę premiery gry.

Równo trzydzieści lat temu zadebiutował Wolfenstein 3D. Legendarna produkcja studia id Software nie była pierwszą grą z serii Wolfenstein, ani nawet pierwszą strzelanką w trzech wymiarach. Mimo to przygody dzielnego B.J. Blazkowicza niezmiernie spopularyzowały gatunek FPS, bez którego ciężko sobie wyobrazić branżę elektronicznej rozrywki.

Warto tutaj dodać, że wbrew tytułowi, gra wcale nie była… trójwymiarowa. Tytuł korzystał w pełni z grafiki 2D, a jedynie sprytna zabawa perspektywą umożliwiała uzyskanie efektu głębi. Na tej samej zasadzie, chociaż z kilkoma dodatkowymi sztuczkami, działał chociażby późniejszy Doom. Między innymi dlatego w żadnej z tych gier nie możemy spoglądać w górę ani dół - psułoby to perspektywę i burzyło złudzenie trójwymiarowości.

Pomimo tego, że późniejszy Doom był znacznie lepiej przystosowany do uruchamiania fanowskiej twórczości (dzięki modularnej budowie silnika), to do poczciwego Wolfensteina również powstało wiele ambitnych, jak na możliwości gry, modów. Poniżej zamieszczamy listę dziesięciu wybranych projektów.


Na tej stronie:


Spear: Resurrection

Produkcja z 2001 roku, często uważana za „punkt zwrotny” na scenie moderskiej Wolfensteina. Pokazywała, że na leciwym silniku można stworzyć rozbudowaną i ambitną grę. Akcja moda rozgrywa się po wydarzeniach z dodatku Spear of Destiny.

Grau Adler - zaufany podwładny Hitlera - ukradł Włócznię Przeznaczenia, aby wskrzesić poległych przywódców Trzeciej Rzeszy. Alianci wysyłają Blazkowicza, aby powstrzymał szalony plan. W 2011 roku modyfikacja doczekała się lekko odświeżonego wydania 10th Anniversary. Produkcję można pobrać ze strony internetowej autora.


Operation Eisenfaust: Origins and Legacy

Dwuczęściowa modyfikacja, rozwijająca wydarzenia z drugiego rozdziału oryginalnej gry. Próbując powstrzymać okrutne eksperymenty genetyczne Doktora Schabbsa, Blazkowicz został złapany i umieszczony w obozie koncentracyjnym.

Druga część moda jest bezpośrednim sequelem. Były protegowany Doktora Schabbsa próbuje wznowić prace nauczyciela. Musisz ponownie stanąć do walki, aby raz na zawsze powstrzymać produkcję żołnierzy-mutantów. W 2021 roku obie części doczekały się zremasterowanej wersji. Grę można pobrać z serwisu ModDB.


Batman: No Man’s Land

Pełna konwersja, korzystająca jedynie z silnika oryginalnej gry. Gracz wciela się w Batmana, który musi zaprowadzić porządek po nieudanej misji. Bane aktywował urządzenie do wywoływania trzęsień ziemi, przez co spora część Gotham legła w gruzach.

Skazańcy i superzłoczyńcy uciekli z więzienia, biorąc ocalałych cywilów jako zakładników. Mroczny Rycerz musi wyruszyć do zrujnowanej części metropolii, aby uratować mieszkańców miasta i ponownie aresztować zbiegów. Mod dostępny jest w serwisie ModDB.


MedEvil

Niewielka, ale bardzo przyjemna modyfikacja, stanowiąca hołd dla serii gier Hexen i Castlevania. Produkcja zabiera nas do ponurego, średniowiecznego zamczyska, gdzie staniemy przeciwko klasycznym potworom znanym z mitologii, legend i horrorów.

Produkcja podmienia w zasadzie wszystkie tekstury i sprite’y z oryginalnej gry. Dodano prosty system cieni, który jednak na prymitywnym silniku graficznym robi spore wrażenie. Moda można pobrać z serwisu ModDB.


Project X: Insurrection

Niezwykle ambitna modyfikacja, która powstawała przez niemal dziesięć lat. Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Ludzie, wampiry i inne legendarne stworzenia żyją we względnej zgodzie. Wcielamy się w Rain - hybrydę człowieka i wampira.

Razem ze swoim bratem Alucardem wyrusza na misję zbadania dziwnej energii, dobiegającej z tajnego wojskowego laboratorium. Na miejscu okazuje się, że ludzcy naukowcy próbują wykorzystać wampirze DNA do stworzenia armii superżołnierzy. Modyfikację można pobrać z serwisu ModDB.


The Golden Parrot

Ahoj przygodo! Nietypowy project zabiera graczy w czasy korsarzy, morskich bitew i poszukiwania skarbów. Wcielamy się w pirata, który przemierza tropikalne wyspy, węsząc za sławą i bogactwem.

Modyfikacja, poza poprawioną grafiką, oferuje duże i częściowo otwarte poziomy, system rozwoju postaci oraz handel z napotkanymi kupcami. Grę można pobrać z serwisu ModDB.


Nitemare: Hugo’s Revenge

Mod stanowi nieoficjalny sequel do starej przygodówki Nitemare 3D. Gracz wciela się w Hugo, który musi udać się do rezydencji diabolicznego doktora Hammersteina, aby uratować ukochaną Penelope. Domu strzegą przeróżne duchy i piekielne kreatury, a więc nie będzie to łatwa przeprawa.

Mod wprowadza dużo nowości do bazowego silnika gry. Zobaczymy między innymi windy oraz teleportery, możliwe do zniszczenia ściany i elementy otoczenia oraz częściowo otwarte mapy. Mod można pobrać z serwisu ModDB.


PAC-MAN 3D

Bardzo prosty, lecz niezwykle ciekawy koncept, w którym autor wykorzystał ograniczenia silnika do stworzenia interesującego dema. Jak można się domyślić z nazwy, mod oferuje graczowi pierwszoosobową wersję kultowego Pac-mana.

W grze dostępnych jest dziesięć labiryntów, po których porusza się gracz. Naszym zadaniem jest zbierać kulki i unikać niebezpiecznych duchów. Dla zainteresowanych jest również wersja Extendo Maze, zawierająca większy labirynt z dwukrotnie liczniejszym oddziałem duchów. Mod dostępny jest w serwisie ModDB.


Trench Warfare

Bardzo ambitna produkcja, mająca za celu upodobnić Wolfenstein 3D do dużo nowszych produkcji, takich jak Call of Duty oraz Medal of Honor. Gra oferuje lokacje na otwartej przestrzeni (zamiast labiryntowych korytarzy), dynamiczną pogodę, prosty system oświetlenia i efekty cząsteczkowe.

Trech Warfare zostało wskazane przez moderatorów serwisu ModDB na jeden z najlepszych modów roku 2005 i nazwany „pixelartowym arcydziełem”. Niestety tytuł nigdy nie został przeportowany na współczesne wersje silnika Wolfensteina i do jego uruchomienia wymagany jest emulator DosBox. Grę można pobrać pod tym linkiem.


Operation Serpent

Jeden z najlepiej ocenianych modów do Wolfensteina. Akcja rozgrywa się w 1989 roku w fikcyjnym kraju San Salvacion w Ameryce Południowej. Z pomocą ocalałych nazistowskich dygnitarzy i naukowców, władzę nad krajem przejął neofaszystowski rząd. Gracz wciela się w amerykańską agentkę Marię Cortez, która otrzymuje zadanie obalenia dyktatury.

Operation Serpent posiada prawdopodobnie najładniejszą oprawę audiowizualną ze wszystkich projektów na bazie „Wolfa”. Pokazuje to, ile jeszcze zdolni twórcy są w stanie wycisnąć z tak leciwego i na dzisiejsze standardy niezwykle prymitywnego silnika. Grę można pobrać w serwisie ModDB.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze