Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Windows 10 - najlepsze porady, wskazówki i sztuczki

Przydatne informacje o najpopularniejszym systemie operacyjnym.

Windows 10 to system, który wciąż ewoluuje. Microsoft wydaje duże aktualizacje dwa razy w roku, implementując nowe funkcje i rozwiązania.

Niektóre z nich są czysto kosmetyczne, inne mają natomiast wpływ na to, jak z niego korzystamy. Oto kilka porad i wskazówek, które sprawią, że używanie Windows 10 będzie przyjemniejsze.


Oś czasu

Oś czasu to przydatna funkcja, wywoływana kombinacją klawiszy Windows + Tab. Dzięki niej możemy podejrzeć wszystkie otworzone obecnie okna i programy. O wiele bardziej interesująca jest jednak historia plików i dokumentów, które używaliśmy w przeszłości. Dzięki temu możemy szybko powrócić do zadania, które realizowaliśmy np. kilka dni wcześniej.

Nasza aktywność podzielona jest na dni. Domyślnie Windows wyświetla używane pliki i dokumenty z ostatniego tygodnia, a po zalogowaniu do konta Microsoftu - z ostatnich 30 dni. Co więcej, historia przenoszona jest pomiędzy urządzeniami. Jeżeli zatem pracujemy na dwóch komputerach, możemy w łatwy sposób powrócić do wykonywanych czynności na innym sprzęcie.

Minusem osi czasu jest niewielka liczba obsługiwanych aplikacji. Obecnie są to głównie programy wbudowane w system, choć udostępnione przez Microsoft narzędzia deweloperskie mogą sprawić, że z czasem kompatybilnych programów będzie coraz więcej.

Jeżeli nie chcemy, aby system zapisywał naszą aktywność, funkcję możemy wyłączyć, przechodząc do Ustawienia → Prywatność → Historia aktywności.


Wirtualne pulpity

Inną przydatną funkcją, szczególnie gdy wykonujemy na komputerze kilka czynności jednocześnie, są wirtualne pulpity. Dzięki nim możemy grupować swoje zadania i segregować otwarte okna.

  • Aby z nich skorzystać, należy otworzyć widok zadań (Windows + Tab).
  • Następnie w lewym górnym rogu tworzymy nowy.
  • Dzięki temu otrzymamy „świeżą” wersję naszego pulpitu, bez otworzonych okien i aplikacji.

Rozwiązanie to może posłużyć np. do oddzielenia programów związanych z pracą od tych, które służą wyłącznie rozrywce. Odpowiednie zarządzanie wirtualnymi pulpitami pozwala przyspieszyć wykonywanie zadań i skupić się wyłącznie na tym, co w danej chwili jest najważniejsze.

Wirtualne pulpity z zapamiętanymi ustawieniami są dostępne nawet po ponownym uruchomieniu komputera. Uruchomione okna można oczywiście przenosić pomiędzy nimi, klikając prawym przyciskiem myszki na aplikacjach w widoku zadań.

Pomiędzy wirtualnymi pulpitami można się szybko przełączać, korzystając z kombinacji klawiszy Windows + Ctrl + strzałka w lewo lub strzałka w prawo. To znacznie usprawnia pracę.


Jeden schowek na kilku urządzeniach

Bardzo przydatną funkcją, wprowadzoną w ostatniej dużej aktualizacji Windows 10, jest schowek synchronizowany pomiędzy kilkoma urządzeniami. Aby go uruchomić, należy przejść do Ustawienia → System → Schowek. W tym samym miejscu można też włączyć historię schowka, by mieć dostęp do kilku ostatnio kopiowanych elementów.

Teraz wystarczy skopiować wybrany element, używając klawiszy Ctrl + C, aby móc go wkleić na innym urządzeniu z systemem Windows 10, na którym jesteśmy zalogowani do tego samego konta Microsoftu.

Aby natomiast wyświetlić historię schowka i znajdujących się w nim elementów, wystarczy skorzystać z kombinacji klawiszy Windows +V. Tam też możemy zaznaczać fragmenty, które chcemy skopiować.


Ciemny motyw systemu

Osoby, które nie lubią jasnych motywów systemu, powinny zainteresować się ciemną alternatywą. Można ją włączyć, przechodząc do Ustawienia - Personalizacja - Kolory, a następnie na samym dole aktywować ciemny tryb.

Dzięki niemu wybrane aplikacje będą wyświetlane z włączonym ciemnym motywem. Jest on widoczny nawet w eksploratorze plików.


Pasek gry

Pasek gier to funkcja, którą można przywołać, naciskając kombinację klawiszy Windows + G. Jeżeli korzystamy z kontrolera od Xbox 360 lub Xbox One, podobny efekt uzyskamy, naciskając środkowy przycisk Home.

  • Pasek gier to nic innego jak szybki dostęp do kilku przydatnych szczególnie podczas grania funkcji.
  • Za jego pomocą możemy wykonać zrzut ekranu czy nawet rozpocząć nagrywanie wideo.
  • Jest też możliwość rozpoczęcia transmitowania rozgrywki w serwisie Mixer.
  • Użytkownicy mogą również szybko dostosować poziomy głośności poszczególnych aplikacji.

Pasek gier przydatny jest nie tylko w grach. Można nim wykonywać zrzuty ekranu lub nagrywać wideo w dowolnej aplikacji.


Wybór karty graficznej

Posiadacze gamingowych notebooków z dwoma kartami graficznymi powinni zgłębić możliwości funkcji, dzięki której mogą wybierać układ GPU do obsługi poszczególnych gier i aplikacji.

W przypadku starszych gier i większości aplikacji w zupełności wystarczy zintegrowana karta graficzna, która pobiera znacznie mniej energii niż dedykowany układ. Dzięki temu notebook będzie mógł dłużej pracować na baterii.

Aby dostosować kartę graficzną dla każdej aplikacji z osobna, należy przejść do Ustawienia → System → Ekran i wybrać znajdujące się na samym dole ustawienia grafiki. Następnie wystarczy przypisać gry i programy do jednego z planów - wysokiej wydajności lub oszczędzania energii.


Tryb nocny

Emitowane przez ekrany komputerów niebieskie światło pobudza człowieka, co może wywoływać np. problemy z zasypianiem. Producenci smartfonów rozwiązują ten problem, oferując tak zwany tryb nocny. Podobną funkcję można znaleźć w Windows 10.

  • Wyświetlanie nocne emituje cieplejsze barwy, które pomagają zasnąć po skończonej sesji z komputerem o późnej porze.
  • Aby włączyć ten tryb, należy przejść do Ustawienia → System → Ekran.

W opcjach wyświetlania nocnego można ustalić godziny, w których tryb ma się automatyczne uruchamiać, a także dostosować temperaturę kolorów.


Szybki wybór urządzenia odtwarzającego

Windows 10 umożliwia szybkie i łatwe przełączanie urządzeń odtwarzających dźwięk. To przydatne rozwiązanie szczególnie dla graczy, którzy często „żonglują” pomiędzy słuchawkami, służącymi do rozgrywki, a głośnikami, wykorzystywanymi do słuchania muzyki czy oglądania filmów.

Aby szybko przełączyć urządzenie odtwarzające, wystarczy nacisnąć lewym przyciskiem myszki ikonę głośnika, znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu. Następnie należy rozwinąć listę dostępnych urządzeń i wybrać to, które ma przejąć funkcję odtwarzania dźwięku.


Zarządzanie otwartymi oknami

Wysokie rozdzielczości, a nawet kilka podłączonych monitorów pozwalają na komfortowe wyświetlanie wielu okien obok siebie. Windows 10, podobnie jak wcześniejsze systemy Microsoftu, oferuje szereg udogodnień z tym związanych.

  • Aby podzielić ekran na pół i wyświetlać dwa okna obok siebie, jedno z nich należy przeciągnąć do prawej lub lewej krawędzi i zwolnić przycisk myszki.
  • Następnie wystarczy wybrać, które okno ma wypełnić pozostałą połowę ekranu.
  • W podobny sposób przestrzeń roboczą możemy dzielić na ćwiartki - w tym przypadku okna przeciągamy do rogów ekranu.

Inną przydatną sztuczką jest natychmiastowa minimalizacja wszystkich okien oprócz tego, które jest aktywne. W tym celu wystarczy złapać je myszką, a następnie energicznie nim potrząsnąć. Aby przywrócić wszystkie okna, należy ponownie potrząsnąć oknem.

Do szybkiego rozmieszczania okien mogą też służyć kombinacje przycisków:

  • Windows + strzałka w lewo - przesunięcie okna w lewą stronę (docelowo na połowę ekranu)
  • Windows + strzałka w prawo - przesunięcie okna w prawą stronę (docelowo na połowę ekranu)
  • Windows + strzałka w dół - przesunięcie okna w dół (docelowo minimalizacja)
  • Windows + strzałka w górę - przesunięcie okna w górę (docelowo wyświetlanie na pełnym ekranie)

Aby zminimalizować wszystkie okna i wyświetlić pulpit, wystarczy kliknąć prawy dolny róg paska systemu lub skorzystać z kombinacji klawiszy Windows + D.


Wyciszenie powiadomień

Powiadomienia potrafią być przydatne, jeżeli wyświetlają się w odpowiednim momencie. Ich nagłe pojawienie się w środku intensywnej rozgrywki np. w Apex Legends nie zwiastuje nic dobrego, dlatego warto je wyciszyć.

Odpowiednie opcje z tym związane znajdziemy w Ustawienia → System → Skupienie. Z tego miejsca możemy nie tylko wybrać, które powiadomienia mają się wyświetlać, ale również ustalić automatyczne reguły - np. by podczas grania dozwolone były wyłącznie priorytetowe notyfikacje.

Jeżeli natomiast mamy całkowicie dość powiadomień, wystarczy przejść do Ustawienia → System → Powiadomienia i akcje. Z poziomu tego menu możemy wyłączyć powiadomienia lub ograniczyć je do wybranych aplikacji.


Szybki dostęp do aplikacji

Odnalezienie gry lub programu w gąszczu pozycji w menu Start to nie lada wyczyn, szczególnie jeżeli zainstalowanych aplikacji jest stosunkowo dużo. Na szczęście istnieje na to prosty sposób.

Wystarczy otworzyć menu Start, a następnie wpisać na klawiaturze nazwę programu. Dzięki temu wyświetlone zostaną wyłącznie te pozycje, które odpowiadają wprowadzonej frazie. Możemy je z tego miejsca uruchomić. W ten sam sposób odnaleźć można też inne pliki: dokumenty, foldery, zdjęcia, a nawet ustawienia systemu.

Read this next