Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wielki kanał technologiczny zhakowany. Stoją za tym oszuści od kryptowalut

Może to spotkać każdego.

Linus Tech Tips - jeden z największych kanałów technologicznych, gromadzący społeczność ponad 15 milionów subskrybentów - padł ofiarą ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy zmienili nazwę kanału próbując podszywać się pod producenta aut Tesla i puszczali fałszywe streamy z Elonem Muskiem.

Do przejęcia kanału doszło dzisiaj około 11:30. Po usunięciu lub ukryciu wszystkich starszych filmów, kanał zaczął publikować transmisje na żywo, mające rzekomo pokazywać miliardera Elona Muska namawiającego do inwestowania w kryptowaluty. Najprawdopodobniej jednak „stream” był montażem wcześniejszych wypowiedzi biznesmena lub posłużono się technologią deepfake.

Obecnie konto Linus Tech Tips zostało „zawieszone z powodu naruszenia wytycznych społeczności YouTube”. Biorąc jednak pod uwagę zasięgi kanału i generowany przez niego przychód z reklam, właścicielom prawdopodobnie uda się niedługo skontaktować z pomocą platformy i odzyskać kontrolę nad konktem.

Na ten moment konto pozostaje zawieszone

Przypomnijmy, że Linus Tech Tips to kanadyjski kanał o tematyce informatyki i technologii, prowadzony przez humorystycznego prezentera Linusa Sebastiana. Pod szyldem jego firmy Linus Media Group, angażuje się także w rozwój kilku innych kanałów o zróżnicowanej tematyce. Sebastian działa na YouTube od 2007 roku, zgromadzając społeczność ponad 15 milionów subskrybentów na głównym kanale, a łącznie ponad 25 milionów na wszystkich.

Warto jednak zwrócić uwagę, że przejęcie konta może przytrafić się nawet całej firmie specjalistów z branży technologicznej, a tym bardziej mniej obeznanej w tematach informatycznych osobie. Pamiętajmy, aby nigdy nie klikać w podejrzane linki wysłane od znajomych lub tym bardziej spamowych maili. Należy też unikać pobierania i instalacji programów z innych źródeł, niż oficjalna witryna producenta lub wydawcy.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze