Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wiedźmin 3 mógł się zaczynać inaczej. Gracz pokazuje przesunięty quest

I wycięte dialogi.

Wydawać by się mogło, że Wiedźmin 3 nie kryje już żadnych tajemnic, ale dociekliwemu graczowi udało się znaleźć jeszcze jedną ciekawostkę - i to już na samym początku gry. Chodzi o zadanie Zaginiony w akcji, które kojarzy zapewne każdy fan Dzikiego Gonu.

Aby mieć pełen kontekst, musimy sobie przypomnieć fabułę zadania. Misja rozgrywa się w Białym Sadzie. Geralt spotyka w niej Temerczyka Dune’a, który szuka brata o imieniu Bastien, zaginionego podczas niedawnej bitwy z Nilfgaardczykami. Rozpoczęte na pobojowisku poszukiwania żołnierza kończą się pomyślnie - okazuje się, że kryje się w drewnianej chacie razem z nilfgaardzkim dezerterem, który uratował mu życie. Geralt może przekonać Dune’a, żeby wziął pod dach nie tylko brata, ale też „wroga” - albo poradzić mu, by zostawił Czarnego na pastwę losu.

W tym miejscu pojawia się youtuber Neon Knight i jego ciekawe odkrycie. Na początku gry, gdy Geralt budzi się ze snu o Kaer Morhen i wyrusza z Vesemirem na poszukiwania Yennefer, mija obóz, w którym zazwyczaj siedzi Dune. Można go tam jednak spotkać dopiero po odwiedzinach karczmy w Białym Sadzie, więc w pierwszych minutach gry po prostu nie ma tam mężczyzny.

Rhosyn, nilfgaardzki dezerter (po lewej) i zaginiony Bastien (po prawej)

Nieobecność Dune’a w obozie na samym początku gry jest jednak najwyraźniej pochodną wycięcia zawartości przez deweloperów. Wykorzystując pliki pozostawione przez twórców, Neon Knight zdołał bowiem przywrócić Temerczyka do obozu już na starcie przygody, co zaowocowało nie tylko możliwością wcześniejszego rozpoczęcia i wykonania questa w całości (co, dość zabawnie, wiązało się z pozostawieniem Vesemira czekającego na Geralta przy drodze, gdy wiedźmin poszedł szukać brata Dune’a), ale odblokowało też nowe linie dialogowe.

- Ten tutaj najwyraźniej znalazł interesującego rozmówcę - mówi Geralt, mijając obóz, nawiązując do tego, że Dune rozmawia z psem jego zaginionego brata.
- On gada do psa, ty gadasz do siebie… Nie wiem, co jest gorsze - odpiera Vesemir, zaznaczając, że jeśli Geralt zdecyduje się pomóc Temerczykowi, będzie na niego czekał.

Pierwszy Dialog z Dunem również jest inny niż w oficjalnej wersji gry. Jako że Geralt nie zawitał jeszcze do karczmy, gdzie poznaje pierwszy trop odnośnie miejsca pobytu Yennefer, to na początku pyta Temerczyka, czy nie widział gdzieś czarnowłosej czarodziejki. Wszystkie wycięte kwestie - a więc nieco zmieniony początek Dzikiego Gonu - można posłuchać i zobaczyć od 1:50 w powyższym materiale.

Dlaczego CD Projekt zdecydował się na przesunięcie questa? Najprawdopodobniej dlatego, że rozpraszanie gracza zadaniem pobocznym już w pierwszych sekundach zabawy nie wydaje się najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody.

Youtuber znalazł też kilka innych ciekawostek dotyczących zadania Zaginiony w akcji. Najbardziej interesujący - poza powyższym - wydaje się fakt, że nilfgaardzki dezerter Rhosyn najprawdopodobniej ukrywał swoją rangę, bo ze znajdującego się niedaleko ogłoszenia wynika, że nie jest wcale szeregowym żołnierzem, a generałem.

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze