Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wiedźmin 3 - Kowale, płatnerzy, zielarze i inni [mapa]

Zobacz, gdzie znajdziesz rzemieślników, sprzedawców i fryzjerów.

W Wiedźminie 3 znajdziesz wielu rzemieślników i sprzedawców, u których możesz zaopatrzyć się w rozmaite rzeczy - od broni, zbroi, przez składniki alchemiczne, po manuskrypty z przepisami na mikstury czy petardy. U kowala i płatnerza naprawisz także broń oraz wykonasz własny rynsztunek.

Zasadniczo w świecie gry napotkasz:

  • Kowala - sprzedaje broń (miecze, kusze), schematy i składniki, naprawia sprzęt, wykonuje broń na podstawie schematu, rozbiera przedmioty na części;
  • Płatnerza - sprzedaje zbroje, schematy i składniki, wykonuje zbroje na bazie schematów, podobnie jak kowal naprawia sprzęt i rozbiera przedmioty na części;
  • Zielarza - sprzedaje roślinki, posiada także składniki alchemiczne i przepisy;
  • Alchemika (oznaczony jako Składniki alchemiczne) - podobnie jak zielarz posiada roślinki, składniki alchemiczne i przepisy na eliksiry czy petardy;
  • Sprzedawcę - to rozsiani po całym świecie handlarze wszystkim i niczym, większość posiada tylko podstawowe produkty, ale od czasu do czasu trafisz na sprzedawcę z wyjątkowym schematem czy przepisem (niektórzy mają nawet na zbyciu Eliksir Oczyszczenia, resetujący wydane punkty umiejętności);
  • Karczmarza - jak sama nazwa wskazuje, to właściciel karczmy, więc kupisz u niego alkohole, przydatne do uzupełnienie mikstur w czasie medytacji;
  • Balwierza - inaczej mówiąc fryzjer, który pomoże Geraltowi się ogolić oraz odpowiednio uczesze, by wiedźmin mógł zabijać potwory z klasą.

Na naszych mapach zaznaczyliśmy również Mistrza Kowalstwa i Mistrza Płatnerstwa, z którymi wiążą się też dodatkowe zadania. Dzięki mistrzom wykonasz najlepsze miecze i zbroję.

Gdy w pobliżu znajduje się rzemieślnik lub sprzedawca, zauważysz ikonkę na minimapie w grze.

Niektórzy sprzedawcy są ciągle w drodze; innych możesz nie spotkać w wyznaczonym miejscu o różnych porach. Wówczas skorzystaj z medytacji, by poczekać na daną osobę.


Zobacz inne mapy: Wiedźmin 3 - Skrzynie, skarby, łupy i sekrety [mapa]

oraz... Wiedźmin 3 - Miejsca Mocy [mapa]

Powrót do spisu treści: Wiedźmin 3 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik po grze


Biały Sad - kowal, płatnerz, zielarz

Już podczas wykonywania misji odwiedzisz swoją pierwszą karczmę, w jednym z zadań poznasz też zielarkę oraz płatnerza i handlarza. Na mapie zaznaczyliśmy także kowala, którego odnajdziesz w siedzibie nilfgaardzkiego namiestnika, w zachodniej części mapy.

Wskazówka: niektóre osoby pojawią się we wskazanym na naszej mapie miejscu dopiero po jego zabezpieczeniu (opuszczone miejsce zamieszkają ludzie, gdy pokonasz bestie lub bandytów).

Kliknij w obrazek, by powiększyć mapę

Otwórz mapę w oddzielnym oknie lub kliknij prawym i wybierz Zapisz jako, by ją pobrać

Velen - kowal, płatnerz, zielarz, balwierz

Rozległe Velen, z licznymi wioskami i małymi osadami (pamiętaj, aby odbijać z rąk bandytów i bestii opuszczone miejsca, dzięki czemu zyskasz dostęp do dodatkowych handlarzy), to świetna okazja na zakupy. Sprzedawców jest tu bez liku, ale ważniejszy jest Mistrz Płatnerstwa w kasztelu Krwawego Barona (zapytaj tutejszego płatnerza o wykonanie zbroi, aby uruchomić zadanie poboczne). Do tego znajdziesz w Velen zielarzy i kowali oraz balwierza.

Kliknij w obrazek, by powiększyć mapę

Otwórz mapę w oddzielnym oknie lub kliknij prawym i wybierz Zapisz jako, by ją pobrać

Novigrad, Oxenfurt i okolice - rzemieślnicy i sprzedawcy

Aglomeracja Novigrad wraz z oddalonym Oxenfurtem to istna kolebka handlu. Nic więc dziwnego, że w miastach roi się od sprzedawców. Niemniej, znajdziesz tutaj także płatnerzy i kowali. W Novigradzie dodatkowo natkniesz się na misję poboczną związaną z mistrzem - kowalem Hittorim (jej opis znajdziesz w naszym poradniku wkrótce). Pamiętaj, że bogaci kupcy dają lepsze ceny.

W Novigradzie - w północnej części miasta - znajdziesz także na sprzedawcę, oferującego Eliksir Oczyszczenia - dzięki niemu zresetujesz wszystkie wydane punkty umiejętności i będziesz mógł je wydać ponownie.

Kliknij w obrazek, by powiększyć mapę

Otwórz mapę w oddzielnym oknie lub kliknij prawym i wybierz Zapisz jako, by ją pobrać

Poniżej znajdziecie natomiast mapkę okolic Novigradu oraz Oxenfurtu, z naniesionymi ikonkami. Sprzedawcy na północy mapy są ciągle w drodze, poruszając się pomiędzy wyznaczonymi punktami.

Kliknij w obrazek, by powiększyć mapę

Otwórz mapę w oddzielnym oknie lub kliknij prawym i wybierz Zapisz jako, by ją pobrać

Skellige - rzemieślnicy i sprzedawcy

Mroźne wyspy zamieszkują ludzie niestroniący od handlu, alchemii i rzemiosła. W głównej twierdzy Skellige natkniesz się na płatnerza i kowala, którzy mają duży zasób gotówki i kupią od ciebie sprzęt po bardzo dobrych cenach. W trakcie wędrówki po wyspach będziesz miał też dostęp do zielarzy, więc jeśli nie za bardzo lubisz zbierać kwiatki, możesz dokonywać zakupów u nich (mają też sporo przepisów na ulepszone eliksiry i petardy!).

Kliknij w obrazek, by powiększyć mapę

Otwórz mapę w oddzielnym oknie lub kliknij prawym i wybierz Zapisz jako, by ją pobrać

Powyższe mapy zawierają większość z dostępnych w grze rzemieślników i miłośników zielarstwa - niemniej, w trakcie gry wciąż możesz natknąć się na takich, którzy zaoferują swoje przedmioty dopiero po wykonaniu zadania. Przykładem jest właśnie Skellige, gdzie w pobliżu obozu Druidów, odnajdziesz jednego z Druidów, z którym wiąże się pewien quest. Zresztą, warto go wykonać - druid będzie miał w sprzedaży jeden ze składników rzemieślniczych, potrzebnych do wykonania mistrzowskiego rynsztunku Niedźwiedzia.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze