Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wiedźmin 3 - eliksiry i odwary: tworzenie, picie, uzupełnianie

Receptury i schematy.

Każdy dobry zabójca potworów w grze Wiedźmin 3 musi nauczyć się korzystania z eliksirów, które poprawiają skuteczność postaci w walce i nie tylko. Na tej stronie dowiesz się, jak wytwarzać i pić eliksiry oraz odwary.


Na tej stronie:


Eliksir a odwar - różnice

Zarówno eliksiry, jak i odwary, to powstałe na bazie alkoholu mikstury, wypicie których wiąże się z pozytywnymi efektami, ale też pewnym stopniem zatrucia Geralta. Istnieje jednak kilka różnic pomiędzy tymi napojami:

 • Eliksiry to podstawowe mikstury, zapewniające nieco mniej skomplikowane efekty, np. leczenie czy widzenie w ciemności. Mają różne „poziomy”: zwykły, Ulepszony i Wyśmienity. Mają kilka dawek, zanim się wyczerpią
 • Odwary powstają na bazie składników pochodzących z konkretnych potworów, np. odwar z bazyliszka czy odwar z ekimmy. Mają nieco bardziej skomplikowane efekty, np. zwiększenie zadawanych obrażeń przy maksymalnej żywotności. Występują tylko w jednej postaci, bez „poziomów”. Wyczerpują się już po jednej dawce

Tworzenie eliksirów i odwarów

Do tworzenia mikstur potrzebujesz schematów, a dokładniej stronic z manuskryptu oraz wydartych stronic. Znajdziesz je w różnych miejscach gry, możesz je też nabywać u kupców czy zielarzy.

Eliksir i odwar możesz stworzyć w dowolnym momencie, wchodząc do menu i wybierając Alchemia.

Po lewej stronie zobaczysz listę posiadanych przez ciebie receptur (1). Zielony napis oznacza, że możesz wytworzyć daną miksturę, a czerwony - że nie masz przynajmniej jednego składnika. Sprawdź działanie eliksiru (2) i jeżeli masz wszystkie składniki, po prostu wybierz opcję Wykonaj przedmiot (3).

Jeżeli nie masz wszystkich składników, wybierz daną recepturę, by dowiedzieć się, czego ci brakuje (4).


Używanie eliksirów

Aby wypić eliksir, możesz po prostu wskazać go w ekwipunku i nacisnąć X/kwadrat na padzie lub E na klawiaturze.

Znacznie lepszym wyborem jest jednak przypisanie eliksirów do kieszeni szybkiego wyboru, dzięki czemu będziesz mógł natychmiast się ich napić bez wychodzenia do menu.

Aby to zrobić, przenieś wybrane eliksiry do czterech kieszeni (5) w menu ekwipunku. W kieszeniach tych możesz przechowywać też jedzenie, ale w późniejszych partiach gry z pewnością zamienisz je na znacznie wydajniejsze mikstury.

Następnie otwórz kołowe menu wyboru (LB/L1 na padzie, Tab na klawiaturze), by zobaczyć, jak możesz wybrać dany eliksir (6).

W skrócie:

 • Na padzie jest to strzałka w górę lub w dół, przy czym pomiędzy eliksirami przełączasz się poprzez przytrzymanie strzałki w górę lub dół
 • Na klawiaturze są to przyciski R, F, T, Y

Zauważ, że mikstury mają dawki, zwane w grze „ładunkami”. Jedno użycie eliksiru to jeden ładunek, przy czym im lepsza jakość eliksiru, tym więcej ładunków oferuje. Aby sprawdzić liczbę ładunków (7), wskaż eliksir w ekwipunku.

Gdy zużyjesz wszystkie dawki, eliksir należy odnowić.


Odnawianie mikstur

Raz wytworzonego eliksiru nie musisz już ponownie wytwarzać. Aby go uzupełnić, wystarczy po prostu medytować - choćby przez jedną godzinę, bo czas nie ma znaczenia. Wymogiem jest jednak posiadanie w ekwipunku mocnego alkoholu, np. alkahestu lub krasnoludzkiego spirytusu.

Jeżeli miałeś mocny alkohol, po medytacji wszystkie eliksiry i odwary w twoim ekwipunku zostaną odnowione automatycznie.

Wspomniany alkohol znajdziesz w różnych miejscach gry - najlepiej przeszukiwać wszystkie skrzynie i beczki, na które się natkniesz.


Ulepszone i Wyśmienite eliksiry

Jak już wspomnieliśmy, eliksiry mają trzy poziomy:

 • zwykły
 • Ulepszony
 • Wyśmienity
 • Każdy z tych poziomów traktowany jest jako osobny eliksir z osobną recepturą - te znajdziesz u zielarzy, kupców i różnych innych miejscach, np. skrzyniach ze skarbami.

  Do wytworzenia eliksiru wyższego poziomu zawsze potrzebna jest jedna sztuka eliksiru poprzedniego poziomu. Np. do wytworzenia Ulepszonej Jaskółki potrzebujemy zwykłej Jaskółki, a do Wyśmienitego Lasu Mariborskiego - Ulepszonego Lasu Mariborskiego.

  Eliksiry wyższych poziomów mają więcej ładunków - dawek - a także ulepszone działanie. W przypadku Jaskółki są to lepsze zdolności lecznicze.


  Toksyczność, zatrucie eliksirami

  Każda dawka eliksiru ma swoją toksyczność. Toksyczność (8) widzisz po wskazaniu mikstury w menu.

  Poziom aktualnej toksyczności Geralta obrazuje zielony pasek (9) pod życiem postaci.

  • Toksyczność obniża się z czasem
  • Kiedy ten pasek całkowicie się wypełni, Geralt zostanie zatruty, a jego życie będzie powoli spadać, aż do czasu, gdy toksyczność nie zmaleje
  • Na to, jak toksyczne są dla Geralta eliksiry oraz ile jest w stanie wypić, wpływają poszczególne zdolności postaci z sekcji Alchemia (zielone zdolności)

  Następnie: Wiedźmin 3 - rozkładanie przedmiotów, rozbieranie na części

  Spis treści: Wiedźmin 3 - Poradnik, Solucja

  Poprzednio: Wiedźmin 3 - kamienie runiczne i glify: jak włożyć i usunąć

  O autorze
  Awatar Przemysław Wańtuchowicz

  Przemysław Wańtuchowicz

  Deputy Editor

  Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

  Komentarze