Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wiedźmin 3 - Akt III - Na cienkim lodzie

Zadanie główne: Finalna walka z dowódcą Dzikiego Gonu.

Misja rozpocznie się automatycznie po zakończeniu zadania głównego Przygotowania do bitwy. Zostaniesz przeniesiony na wyspę Undvik, gdzie rozpocznie się narada wojenna Avallac'ha oraz czarodziejek i Ciri. Nie ma znaczenia, jakie odpowiedzi będziesz wybierał w trakcie rozmowy.

Najważniejsze jest to czy chcesz od razu wyruszyć z elfem czy jeszcze chwilę zostać i przygotować się do starcia. Warto skorzystać z drugiej opcji, ponieważ potem nie będzie czasu na warzenie eliksirów i tym podobnych rzeczy. Kiedy będziesz gotów porozmawiaj z elfem.

Zabicie Caranthira

Po scence przejmiesz kontrolę nad Ciri, którą zacznij zabijać wojowników Gonu. Dzięki skorzystaniu z drzemiącej w wiedźmince mocy będziesz w stanie zabijać ich jednym uderzeniem. Walka będzie więc formalnością. Przebijaj się w ten sposób przez przeciwników kierując się na północ w kierunku Caranthira.

W trakcie pojedynku z Caranthirem wykonuj uniki przed jego ciosami wyprowadzanymi po teleportacji

Po dotarciu do niego rozpocznij potyczkę zadając, jak najwięcej ciosów możesz. W tej fazie walki jedyne niebezpieczeństwo stanowi możliwość teleportacji wroga, który wykonuje następnie szybki atak. Dlatego gdy tylko zobaczysz, że rywal znika wykonuj szybkie uniki, żeby cię nie trafił. Po zabraniu wrogowi części życia włączy się przerywnik, po którym do walki stanie Geralt.

Druga część walki będzie nieco cięższa. Caranthir posługuje się przede wszystkim trzema rodzajami zdolności. Pierwsze to ataki dystansowe w postaci kul lodu. Wystrzeliwuje je w Geralta w dwóch postaciach - kilku jednocześnie pokrywając spory obszar lub pojedynczo jedna po drugiej. Jeśli jesteś daleko od bossa, to możesz łatwo ominąć ostrzał po prostu wykonując unik lub odskok w jedną stronę. Jeśli jesteś bliżej, to postępuj identycznie, chociaż w przypadku całej serii kul będziesz miał możliwość rzucenia w nich znakiem Igni, co doprowadzi do eksplozji nad głową Caranthira.

Oprócz lodowych kul przeciwnik będzie przyzywał golemy lodu. Są dość powolne, dlatego jeśli będziesz w ciągłym ruchu, to nie powinieneś się nimi zbytnio przejmować. Co więcej mogą cię uratować przed ostrzałem Caranthira, ponieważ na nich również rozbijają się kule. Warto je atakować tylko wtedy, gdy zależy ci na napełnieniu paska adrenaliny.

Ponadto boss będzie często korzystał z teleportu, aby zmienić swoją pozycję. Po zadaniu kilku ciosów i zniknięciu rywala musisz zatem szybko odnaleźć go na arenie i przy pomocy doskoków dostać się do niego. To właśnie w trakcie przemieszczania się będziesz najbardziej narażony na ostrzał lodowymi kulami, więc pamiętaj o unikach. Przeciwnik może też przyzywać lodowe kolce, przed którymi koniecznie uskakuj.

Znak Igni niszczy lodowe kule tworzące się nad Caranthirem i pozbawia go lodowego pancerza

Caranthir będzie wzmacniał swoją obronę lodowym pancerzem, który odnawia się po każdym teleporcie. Jeśli chcesz przyspieszyć walkę z wrogiem, to możesz spalać pancerz przy pomocy znaku Igni. Dopiero po pozbawieniu go ochrony atakuj, zadając więcej obrażeń.

Najlepszą taktyką jest zatem wzmocnienie obrony znakiem Quen, namierzanie przeciwnika na arenie i atakowanie go, najlepiej po uprzednim pozbawieniu pancerza znakiem Igni. Kiedy wróg się przemieści i przyzwie golemy unikaj ich oraz ostrzału ze śnieżnych kul i pułapek z kolcami. Jednocześnie kieruj się w stronę rywala, zadawaj kilka ciosów, po czym znów staraj się dotrzeć do niego jak najszybciej. Możesz wzmocnić swoje ataki korzystając z eliksiru grom. Pod koniec walki Caranthir znacznie osłabnie i pozostanie ci tylko go wykończyć.

Po zakończeniu pojedynku przeniesiesz się pod wodę. Zacznij płynąć w kierunku powierzchni, po czym wyjdź na ląd. Będziesz świadkiem sceny z Ciri. Po jej zakończeniu zacznij kierować się w stronę okrętu Naglfar. Po drodze omijaj miejsca bitew i jeśli chcesz, bo nie jest to konieczne, pomaga wojskom walczącym z wojownikami dzikiego Gonu. W końcu dotrzesz na statek, na który wkrocz.

Boss - Eredin

Po scence wstępnej z Eredinem w końcu dojdzie do walki z tą postacią. W jej pierwszej części przede wszystkim musisz uważać na teleportowanie się wroga i szybko wyprowadzane przez niego ataki. Kiedy tylko wróg znika i zaczyna się materializować wykonuj uniki, aby nie trafił cię mieczem.

Rozpuszczaj lodowy pancerz Eredina znakiem Igni

Jeśli chcesz zwiększyć efektywność ataków, to korzystaj ze znaku Igni, aby rozpuścić jego lodowy pancerz, który regeneruje się po każdym teleporcie. Oczywiście samemu też warto wspomagać się znakiem Quen, który może ochronić zdrowie, gdyby wróg jednak nas trafił.

Po zabraniu wrogowi części zdrowia pojawi się portal, przez który Eredin cię wciągnie przenosząc na nowe pole bitwy. W drugiej części walki schemat z teleportem i lodową zbroją się powtórzy, więc pamiętaj o unikach i o znaku Quen oraz Igni.

Najważniejszą różnicą będzie korzystanie przez Eredina z trzech rodzajów magicznych pocisków. Pierwszy to fala uderzeniowa. Początkowo pojedyncza, za drugim uderzeniem potrójna i rozszerzająca się z każdym kolejnym. Jest bardzo niebezpieczna, bo może zabrać sporo życia, a uniknąć jej możesz na dwa sposoby. Pierwszy to skrócenie dystansu przez wykonywanie skoków na bok i stopniowe zbliżanie się do Eredina. Kiedy będziesz przy nim zaatakuj go. W drugim przypadku ustaw się w sporej odległości i poczekaj, aż fale energii rozejdą się szeroko. Wejdź wtedy między nie tak, aby żadnej nie dotknąć.

Dwa pozostałe rodzaje ataków są dość podobne. Pierwszy to wybuchająca kula energii. Kiedy pojawi się przy tobie szybko odskakuj na bok, aby nie wejść w zasięg jej oddziaływania. Drugi atak jest podobny, tylko zamiast kuli na ziemi pojawi się niebieski okręg. Wyjdź z niego szybko, bo po chwili w ziemię uderzy wiązka energii.

W drugiej części walki uważaj przede wszystkim na magiczne ataki Eredina

Pamiętaj, że w każdym przypadku Eredin przypuszcza kilka ataków energetycznych, więc musisz pozostawać w ciągłym ruchu. W trakcie uników możesz stopniowo zbliżać się do bossa, aby zadać mu kilka cięć i przerwać tym samym przyzywanie kolejnych magicznych ataków.

Kiedy zdrowie przeciwnika zbliży się do zera ucieknie przez portal, przez który również przejdź. Wrócisz na pokład z pierwszej części pojedynku. Zaatakuj wroga, a gdy zadasz mu kilka ciosów rozpocznie się finałowa dla pojedynku scenka. Po jej zakończeniu rozpocznie się ostatnie zadanie - Tedd Deireadh, Czas Końca.

Następna strona: Wiedźmin 3 - Akt III - Tedd Deireadh, Czas Końca

Powrót do spisu misji fabularnych: Wiedźmin 3 - Zadania główne, opis przejścia

Powrót głównego spisu treści: Wiedźmin 3 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik po grze

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze