Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Warcraft 3 - złoto i drewno, surowce, kopalnie i lasy

Sposoby pozyskiwania surowców do skarbca.

Jak przystało na strategię czasu rzeczywistego, również w Warcraft 3: Reforged ważną rolę odgrywa system ekonomiczny. Bez niego niemożliwe byłoby stawianie nowych budynków, tworzenie jednostek ani kupowanie ulepszeń.

W Warcraft 3 podstawę ekonomii stanowią dwa surowce - złoto oraz drewno. Obydwa są niezbędne zarówno do stawiania struktur, jak i rekrutacji nowych jednostek, dlatego dobrze od samego początku zadbać o sprawne drogi zaopatrywania naszego skarbca.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że aby zobaczyć cenę danego obiektu (budynku, jednostki lub ulepszenia), wystarczy najechać na niego myszką. Koszt pojawi się w osobnym okienku (1).

U wszystkich ras proces zdobywania surowców wygląda podobnie, aczkolwiek mogą się w nim pojawiać pewne różnice. Dlatego najpierw skupimy się na ogólnym opisie zdobywania obydwu surowców, a później skoncentrujemy się na różnicach występujących między rasami.


Złoto

Podstawą wydobywania złota są znajdujące się na mapie kopalnie (2). Zazwyczaj jedna z nich jest tuż przy naszych jednostkach startowych, natomiast inne są oddalone i oznaczone na minimapie złotymi kręgami (3). Aby rozpocząć wydobywanie złota należy do kopalni wysłać robotnika, który będzie przynosił je do głównego budynku.

Należy pamiętać, że zasoby złota są ograniczone. Jeśli się skończą, to kopalnia się zawali i będziemy zmuszeni szukać kolejnych punktów wydobycia. Jeśli do tego dojdzie, to przy kopalni należy wznieść kolejny budynek, aby robotnicy nie tracili czasu na noszenie surowca przez odległe obszary.

Oprócz standardowego wydobycia złota z kopalń możesz również eliminować przebywających na mapie wrogów niezależnych. Rozprawianie się z nimi także może zapewnić pewne zapasy gotówki.

Wydobywanie złota u poszczególnych ras:

  • Ludzie - noszone przez chłopów z kopalni do Ratusza.
  • Orkowie - noszone przez peonów z kopalni do Wielkiej Sali.
  • Nieumarli - wydobywane na bieżąco przez akolitów ustawionych wokół nawiedzonej kopalni złota.
  • Nocne elfy - wydobywane bezpośrednio z oplątanej kopalni złota przez błędne ogniki.

Drewno

Ten surowiec jest z kolei pozyskiwany przez wycinkę występujących na mapie lasów (4). Zasada jest podobna, jak w przypadku kopalń. Należy wysłać robotnika, który zajmie się wycinką drzew i dostarczy je do wyznaczonego punktu. Jednak o ile złoto może być składowane jedynie w głównym budynku bazy, o tyle w przypadku wycinki pojawiają się budynki pomocnicze, na przykład Tartaki (5).

Postawienie Tartaku w pobliżu wycinki sprawi, że robotnicy będą mogli znacznie skrócić drogę do miejsca składowania surowca. Budynki te przydają się też w momencie, gdy wytniemy sporą część lasu i trzeba będzie przenieść wycinkę w bardziej oddalone od bazy miejsce.

Sposoby pozyskiwania drewna przez poszczególne rasy:

  • Ludzie - przenoszone przez chłopów z lasów do Ratusza lub Tartaku.
  • Orkowie - przenoszone przez peony z lasów do Wielkiej sali lub Wojennego młyna.
  • Nieumarli - przenoszone przez ghule z lasów do Nekropolii lub na Cmentarz.
  • Nocne elfy - zbierane bezpośrednio z lasów przez błędne ogniki.

Następnie: Warcraft 3 - żywność i limit jednostek

Spis treści: Warcraft 3: Reforged - poradnik i najlepsze porady

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze