Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Warcraft 3 - nocne elfy: taktyki, strategie, wady i zalety

Plusy i minusy rasy opierającej się głównie na jednostkach dystansowych.

Nocne elfy są jedną z czterech grywalnych ras dostępnych w Warcraft 3: Reforged. Poniżej znajdziecie ich charakterystykę wraz z omówieniem mocnych i słabych stron. Znajdziecie tu również wskazówki taktyczne, pozwalające lepiej opanować grę elfami. Jeśli jesteś zainteresowany innymi wiadomościami na temat tej rasy, to zachęcamy do spojrzenia na budynki, jednostki oraz bohaterów nocnych elfów.

Główną cechą charakterystyczną nocnych elfów jest ich duża mobilność oraz szybkość. W przeciwieństwie do pozostałych stron konfliktu, nie wykazują się dużą siłą fizyczną, ale w pełni nadrabiają to oddziałami walczącymi na dystans oraz zaawansowaną magią.

Zalety:

  • Ogniki zbierają złoto i drewno bezpośrednio z kopalń oraz lasów, bez konieczności transportowania ich do budynków (w przypadku kopalni należy najpierw opleść ją korzeniem drzewa). Pozwala to zaoszczędzić czas przy zdobywaniu surowców.
  • Umiejętność zasłona cienia umożliwia niektórym jednostkom na aktywowanie niewidzialności, kiedy są w bezruchu.
  • Ulepszenie umiejętności ultrawizja sprawia, że oddziały nocnych elfów mogą widzieć w nocy równie dobrze, jak za dnia.
  • Budynki elfów, to organizmy żywe, które są w stanie atakować wrogie oddziały. Ponadto można nimi wyjść z ziemi i przejść w inne miejsce mapy (w trakcie chodu nie mogą spełniać funkcji produkcyjnych i tworzyć ulepszeń).
  • Księżycowe studnie nie tylko zwiększają limit jednostek, ale umożliwiają również uzupełnianie many i życia pobliskich oddziałów.

Wady:

  • Oddziały nocnych elfów nie są szczególnie wytrzymałe, dlatego trzeba stale mieć na nie uwagę podczas potyczek.
  • Są mocno podatni na wrogie ataki na początku rozgrywki oraz mają problemy z obroną przed oddziałami walczącymi na dystans, w tym z bronią oblężniczą.
  • Brak herosów mocno wspierających zwykłe oddziały. Oczywiście bohaterowie dysponują pewnymi aurami i zaklęciami wspomagającymi, ale np. czar uzdrawiający jednostki jest dostępny dopiero po finalnym rozwinięciu opiekuna gaju.

Wskazówki taktyczne:

Ogniki pozwalają nie tylko na szybkie zbieranie drewna, ale przy okazji sprawdzają się świetnie w roli zwiadowców. Wyślij ich kilka do lasów oddalonych od bazy i przytwierdź do drzew. W ten sposób będą nie tylko zdobywać drewno, ale przy okazji odkrywać dany obszar mapy, często nie będąc widocznym dla przeciwników.

Pamiętaj, że w trakcie walk, zwłaszcza defensywnych, możesz wspomagać się własnym budynkami. Jeśli dodać do tego umiejętność pradrzewców do korzystania z drzew, jak z broni oraz możliwości szybkiego ich leczenia przez ogniki, to stają się naprawdę silną bronią.

Dobrze jest w miarę szybko opracować w drzewie wieków ulepszenie o nazwie błogosławieństwo natury. W ten sposób możesz szybkość zwiększyć zdolności obronne elfich budynków, które z natury są dość mało wytrzymałe.

W obronie przydatne mogą okazać się również ogniki. Wprawdzie ich zdolności walki i obrony są niemal zerowe, ale można je zdetonować, co zrani wrogich przywołańców oraz wyssie manę z oddziałów magicznych.

Dobrym sposobem przy planowaniu bazy jest ustawienie studni księżycowych w jej wnętrzu, a od zewnątrz osłonięcie ich pradrzewcami. Jeśli pomiędzy te budynki ustawisz jeszcze łuczników oraz będziesz trzymać w pogotowiu ogniki naprawiające budowle, to szybko stworzysz efektywną linię obrony.

W przypadku studni księżycowych pamiętaj o tym, że możesz włączyć w nich opcję automatycznego odnawiania życia i many pobliskim jednostkom. Domyślnie funkcja ta jest wyłączona i należy odnawiać zapasy manualnie. Same studnie regenerują zapasy w trakcie trwania nocy.

W miarę możliwości staraj się prowadzić walki nocą, w trakcie której elfy mają przewagę taktyczną. Możesz wtedy korzystać między innymi z możliwości ukrycia. Funkcja ta może przydać się również podczas bitwy. Jeśli jakieś jednostki są bliskie śmierci, to użyj opcji ukrycia się (domyślnie klawisz „I") i pozostaw je tak, aż zregenerują zdrowie chociaż częściowo.

Jeśli chcesz szybko przedostać się w jakieś miejsce odgrodzone lasem, to możesz szybko się przez niego przebić korzystając z wyrzutni glewii (ulepszenie worpalne ostrza) albo użyć w tym celu specjalnej funkcji drzewa życia (pożarcie drzewa) lub górskiego olbrzyma (maczuga bojowa).

Podczas formowania armii wykorzystuj driady i olbrzymów górskich. Driady są odporne na zaklęcia magiczne, a same mogą spowalniać i zatruwać przeciwników, dzięki czemu oddziały dystansowe są w stanie często przeprowadzać zaskakujące ataki praktycznie bez strat własnych. Z kolei olbrzymy górskie, zwłaszcza ze wzmocnioną skórą, mogą skutecznie ściągać na siebie wrogie ataki, ułatwiając walkę mniej wytrzymałym oddziałom.

W walce z silniejszymi armiami rywali bardzo przydatny może okazać się bohater łowca demonów, który jest w stanie unikać wrogich ciosów, bardzo skutecznie wysysać manę z jednostek magicznych przeciwnika, a do tego sam może przemieniać się w potężnego demona.

Spis treści: Warcraft 3: Reforged - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Warcraft 3 - nocne elfy: bohaterowie - opiekun gaju, kapłanka księżyca, łowca demonów, nadzorczyni

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Warcraft 3: Reforged

PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze