Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Twórcy PUBG szykują konkurencję dla Escape from Tarkov

Project Black Budget.

Twórcy popularnego PUBG postarają się rzucić wyzwanie Escape from Tarkov, liderowi w gatunku tak zwanych extraction shooterów. Te zyskują obecnie na popularności, także dzięki podobnemu w założeniach trybowi DMZ w Warzone 2.0.

Jak zauważył serwis The Loadout, wzmiankę o Project Black Budget zamieszczono w najnowszym raporcie finansowym koreańskiej korporacji Krafton. Pomysł opisano jako „próbę popularyzacji gatunku extraction shooter w oparciu o nasze doświadczenia, zebrane podczas produkcji i popremierowego wspierania PUBG”.

Należy spodziewać się „ciągle zmieniającego się, otwartego świata PvPvE, z satysfakcjonującym strzelaniem dostarczającym nieporównywalne i ekscytujące wrażenia” - dodaje wydawca. W planach jest debiut na PC, konsolach oraz na urządzeniach mobilnych. Nie wspomniano o dacie premiery.

Koreański Krafton w ostatnim okresie znacznie spotęgował wysiłki wydawnicze na całym świecie i finansuje także inne produkcje, jak choćby The Callisto Protocol. Project Black Budget stworzy jednak własnymi siłami, właśnie za sprawą PUBG Studios, znanego poprzednio jako PUBG Corporation.

Choć PUBG szczyt popularności z 2018 roku ma już za sobą, to nadal jedna z najpopularniejszych gier na Steamie, a odsłona mobilna to jedna z najchętniej uruchamianych produkcji na świecie, głównie za sprawą zainteresowania w Azji.

Założenia extraction shooterów są proste: eksplorujemy mniejsze lub większe mapy, walcząc nie tylko ze sztuczną inteligencją, ale także z innymi graczami. Jeśli uda się przeżyć i dotrzeć do punktów ewakuacji, zachowujemy znaleziona dobra. W przypadku śmierci tracimy nie tylko loot, ale i zabrane na misje wyposażenie.

Podwaliny pod gatunek położyło właśnie Escape from Tarkov, które - jak się wydaje - znajduje się obecnie w pewnym kryzysie, związanym choćby z plagą oszustów. Tymczasem w ostatnim okresie przybywa konkurencji, by wymienić wspomniane DMZ, starsze Hunt: Showdown, a także nadal rozwijane pozycje, jak Marauders czy The Cycle: Frontier.

Ostatnio ogromnym zainteresowaniem na Steamie cieszyły się także testy Dark and Darker. Ten tytuł stawia na identyczne założenia, ale zamiast karabinów mamy miecze i czary, w klimatach średniowiecznego fantasy.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze