Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Twórca niezależnego Braid ryzykuje swoją fortunę podczas prac nad nową grą

The Witness będzie hitem?

Jonathan Blow opublikował w 2008 roku platformową grę Braid, która bardzo szybko zdobyła ogromną popularność i przyczyniła się w dużym stopniu do popularyzacji projektów niezależnych. Twórca dorobił się sporych pieniędzy, które w całości przeznaczył jednak na następny projekt - The Witness.

Ta logiczna produkcja powstaje od 2009 roku i jest już bliska wydania na PC i PlayStation 4. Gracz ląduje na wielkiej, tajemniczej wyspie. By się z niej wydostać, musi rozwiązać szereg zagadek o coraz wyższym poziomie trudności.

Blow wydał na Braid 200 tysięcy dolarów. Dzięki grze zarobił miliony, które przeznaczył w całości na The Witness, czyli dużo większy i droższy projekt - informuje serwis Engadget.

- Braid nadal sprzedaje się dobrze na głównych platformach, ale dwie z nich to PlayStation 3 i Xbox 360, a ich czas dobiega już końca - przyznaje deweloper.

- Niewiele osób kupuje tam gry cyfrowe. Dochody z Braid nie wystarczają już do utrzymania zespołu. Pożyczyłem sporo pieniędzy na dokończenie The Witness. Mam więc nadzieję, że po premierze gra się sprzeda.

Od czasu rozpoczęcia prac w 2009 roku produkcja znacznie się rozrosła, a jej przejście zajmuje teraz nawet 25-40 godzin - do rozwiązania jest 677 zagadek.

Blow nie zdradza zbyt wiele na temat samej gry. W pełnej wersji znajdziemy 11 obszarów, a do przejścia potrzebne jest ukończenie ośmiu z nich.

- Pod tym względem gra jest całkiem elastyczna - przyznaje twórca. - Ale jeśli rozwiążemy wszystkie zagadki, możemy oczywiście liczyć na coś więcej.

Całość przypomina nieco logiczne The Talos Principle, które zdobyło wysokie oceny w recenzjach na przełomie ubiegłego roku.

Są pewne podobieństwa, ale większość z nich jest dość powierzchowna- mówi Blow. - Myślę, że obie produkcje opowiadają o czymś innym i zostały stworzone z innych powodów, co można wyczuć podczas gry. Ale ktoś zainteresowany jednym z tych tytułów pewnie będzie zainteresowany także drugim.

The Witness nie ma jeszcze daty premiery.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze