Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Tryby, trasy i auta DIRT 5

Różnorodność przede wszystkim.

Dirt 5 to aż trzynaście klas pojazdów, którymi można ścigać się w różnych zakątkach wirtualnego świata. Codemasters stawia na różnorodność, oferując najbardziej urozmaiconą zawartość w historii serii.

Pojeździmy po lodzie w Nepalu, a zawody w Arizonie pozwolą doświadczyć pustynnych okoliczności przyrody i podziwiać imponujące kaniony. Nowojorska Roosevelt Island zapewni nieco miejskich widoków, a później dla odmiany odwiedzimy sielską Norwegię.

Do tego błotniste trasy na zachodzie Chin, kamieniste i gorące tory w Maroko, trudne i nierówne drogi Grecji, zdradliwe trasy w słonecznych Włoszech, pełne detali, kręte odcinki w RPA, a także egzotyczna Brazylia. Twórcy przygotowali niemal każdy możliwy rodzaj środowiska i typ nawierzchni.

Włochy to piękne widoki i wąskie drogi

Typy zawodów w dużej mierze zależą od rodzaju aut, które biorą udział w rywalizacji. Przykładowo, pojazdy z nietypowej klasy Sprint będą ścigać się na zamkniętych, owalnych torach. Samochody rajdowe (klasyczne, a także te z lat 80., 90. i najnowsze modele) pozwolą najczęściej toczyć bój o podium na dłuższych odcinkach bądź szutrowych trasach z kilkoma okrążeniami.

Klasy Unlimited, Pre Runner czy Cross Raid zaoferują bardziej ekstremalne tereny i duże, wytrzymałe wozy, a wyzwania w klasie maszyn Rock Bouncer zaprowadzą graczy na najbardziej strome i kamieniste obszary. Pojawią się też wyścigi Ice Breaker, czyli jazda po lodzie.

Do tego jeszcze klasa Rally Cross, reprezentowana choćby przez Peugeota 208 WRX, Formula Off Road, Rally GT z potężnymi autami typu Porsche 911 R-GT, czy wreszcie wyścigi maszyn Super Lites, z lekkimi wozami terenowymi, nad którymi łatwo stracić kontrolę. Każda klasa aut ma zapewnić inne wrażenia z jazdy - a te będą także zależne od podłoża i warunków pogodowych.

Główny tryb w Dirt 5 to oczywiście rozbudowana kariera, która przedstawi historię naszej postaci i jej rozwój na przestrzeni pięciu rozdziałów. W jej ramach weźmiemy udział w zawodach każdego typu. Nasz główny rywal przemówi głosem Nolana Northa, a w obsadzie fabularnego trybu dużą rolę odgrywa też gwiazda wyścigowego świata, której głosu udziela Troy Baker.

Co ważne, cała kariera wspiera tryb split-screen. Przejdziemy więc całość wspólnie z jedną znajomą osobą, grając na podzielonym ekranie. W trakcie wspinania się po szczeblach kariery zajmiemy się zarabianiem pieniędzy, zdobywaniem sponsorów i powiększaniem naszej kolekcji aut.

Na graczy czeka też tryb Playground, obok powracającej z poprzednich odsłon Gymkhany z różnymi wyzwaniami. Na Placu zabaw można poszaleć na zamkniętej arenie - korzystać z ramp i wykonywać wyzwania w oznaczonych miejscach. Możliwe będzie też stworzenie własnej areny, by podzielić się nią z innymi graczami.

Playground to miejsce, w którym przetestujemy nasze auta do granic możliwości

Fani wyzwań czasowych mogą liczyć na klasyczne próby Time Trials, w których czekają na nas konkretne odcinki tras do przejechania w jak najkrótszym czasie. To coś dla miłośników bicia rekordów.

Dirt 5 debiutuje 6 listopada na PC, PS4 i Xbox One. W dniu premiery Xbox Series i PS5, gra trafi na nowe platformy w ramach darmowej aktualizacji.

Komentarze