Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Outer Worlds - rozwój postaci, awansowanie

Kiedy i w jakich okolicznościach zdobywamy nowy poziom doświadczenia.

The Outer Worlds jest grą RPG, w której zdobywamy punkty doświadczenia (PD) za wykonywanie zadań czy zabijanie wrogów, a także za inne czynności.

Zobacz też: The Outer Worlds - doświadczenie, jak szybko awansować (levelować)

Za każdym razem gdy zdobędziemy punkty doświadczenia pojawi się stosowny komunikat przy prawej krawędzi ekranu, informujący, ile PD zdobyła nasza postać. To ile punktów doświadczenia uzyskamy zależy od stopnia trudności danej czynności. Im silniejszego wroga pokonamy lub trudniejsze zadanie wykonamy, tym premia będzie większa.

Jeśli zdobędziemy wystarczającą liczbę PD, awansujemy na nowy poziom, a co za tym idzie:

  • nasza wytrzymałość (punkty zdrowia) wzrośnie,
  • otrzymamy 10 punktów umiejętności - wydając punkty w danej kategorii umiejętności, rozwijamy jednocześnie wszystkie zdolności do niej należące. Na przykład: gdy chcemy zwiększyć Obronę (1) o 1 punkt, to Unik i Blokowanie (2) wzrosną także o 1 punkt. W przypadku gdy rozwiniemy danę grupę umiejętności do 50. poziomu, to musimy liczyć się z tym, że zdolności do niej należące nie będą automatycznie zwiększane. Wówczas musimy każdą zdolność należącej do tej kategorii rozwijać osobno.
  • co drugi poziom otrzymamy 1 punkt atutów - atuty podzielone są na trzy poziomy. Aby uzyskać dostęp do drugiego poziomu, musimy wcześniej wykupić 5 atutów pierwszego poziomu, a trzeciego - 10 atutów pierwszego i/lub drugiego poziomu.

Zobacz też: The Outer Worlds - najlepsze umiejętności i atuty.

Aktualny stan punktów doświadczenia wraz z informacją, ile brakuje PD do zdobycia kolejnego poziomu możemy sprawdzić na dwa sposoby:

  • na głównym ekranie gry bądź menu zarządzania postacią (3) - w górnym, lewym rogu widnieje pasek, który informuje, w formie graficznej, ile brakuje nam PD do awansu.
  • na karcie: Szczegóły (4), menu: Postać - na tym ekranie pojawia się szczegółowa informacja - wyrażona w liczbach - o aktualnych PD i wartości niezbędnej do zdobycia nowego poziomu.

Zatem, za każdym razem, gdy nasz bohater awansuje, wzrosną jego zdolności, dzięki którym np.: łatwiej poradzi sobie z hakowaniem terminali, otwieraniem zamków, szybciej wyleczy rany, będzie lepiej władał bronią czy wykorzysta talenty do przekonywania rozmówców do swoich racji. To, w jaki sposób rozwiniemy naszą postać, zależy od nas. Nie bój się eksperymentować. W razie gdybyś nie był zadowolony ze swoich efektów, zawsze możesz zresetować statystyki.

Następnie: The Outer Worlds - resetowanie umiejętności i atutów

Spis treści: The Outer Worlds - Poradnik, Solucja

Poprzednio: The Outer Worlds - tworzenie postaci

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze