Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Dark Pictures: Man of Medan - Poradnik, Solucja

Opis przejścia gry, sekrety, wybory fabularne.

Witamy w solucji i poradniku do Man of Medan z cyklu The Dark Pictures. Uwzględniliśmy w nim informacje związane z mechaniką rozgrywki, a także opis przejścia gry, sekrety oraz ważne decyzje fabularne.

Man of Medan jest horrorem, w którym najważniejsze jest szybkie podejmowanie decyzji związanych z wydarzeniami na ekranie oraz innymi postaciami.

Od dokonanych wyborów często będzie zależeć, czy któryś z bohaterów przeżyje czy też zginie. Sama historia skupia się na piątce postaci, które w trakcie wyprawy łodzią wpadają w poważne tarapaty.


Poradnik i wskazówki do Man of Medan

  • Tryby gry - pojedynczy i wieloosobowy (na dole strony)
  • Opcje i ułatwienia (na dole strony)

Opis przejścia - sceny

Poniżej znajduje się opis przejścia, który został podzielony na poszczególne sceny. Solucja skupia się na wariancie, w którym wszyscy bohaterowie docierają do końca gry, jednak w poszczególnych opisach uwzględniono różne decyzje, jakie przygotowali autorzy gry. Pod opisem zamieściliśmy też działy dodatkowe związane z sekretami i ważnymi decyzjami.

Sekrety i znajdźki, fabularne decyzje


Porady ogólne do Man of Medan

- Staraj się dokładnie przeszukiwać wszystkie odwiedzane miejsca. W ten sposób będziesz mógł zdobyć różne przedmioty, a także odkryć sekrety i dokumenty, dzięki którym można lepiej poznać historyczne tło fabuły.

- Gra opiera się w dużej mierze na podejmowaniu różnorakich decyzji, między innymi podczas rozmów czy kluczowych momentów. Niektóre z nich nie mają większego wpływu, a inne mogą zadecydować o relacjach między bohaterami lub o ich życiu i śmierci.

- Ukończenie gry odblokuje dostęp do poszczególnych scen z przygody. W ten sposób możesz cofnąć się do wybranych momentów i sprawdzić różne warianty związane z ważnymi wyborami.

- Odkryte i zebrane sekrety są zapisywane w specjalnym miejscu o nazwie kolekcje (Collections). Masz do nich dostęp zarówno podczas rozgrywki, jak i z menu głównego. Jeśli podczas pierwszej rozgrywki nie zebrałeś wszystkich elementów, to możesz tego dokonywać rozpoczynając zabawę od nowa lub wracając do poszczególnych scen.


Tryby gry - pojedynczy i wieloosobowy

Autorzy Man of Medan przygotowali kilka trybów gry, dzięki którym możemy uczestniczyć w zabawie sami lub z innymi osobami. Warto podkreślić, że nie ma to wpływu na samą historię, tylko na sterowanie poszczególnymi bohaterami w różnych fragmentach zabawy.

Jeśli zdecydujemy się na rozgrywkę jednoosobową, to będziemy kolejno obejmować kontrolę nad wszystkimi postaciami. W przypadku wariantu wieloosobowego poszczególni gracze będą kontrolować bohaterów na zmianę, w zależności od danej sceny.

Wyboru tryby gry dokonuje się przed rozpoczęciem zabawy i nie można zmienić go podczas rozgrywki, chyba, że zaczniemy całą historię od nowa. W menu należy wybrać jedną z opcji:

Play alone (1) - wariant jednoosobowy. Po jego wybraniu przygoda rozpocznie się od razu. Don't play alone (2) - wariant wieloosobowy.

Jeśli wybrałeś wariant wieloosobowy, to trafisz do kolejnego menu, gdzie będziesz musiał podjąć kolejną decyzję:

Shared story (3) - umożliwia rozgrywkę z osobami wyszukanymi w sieci. Movie night (4) - zapewnia możliwość gry od 2 do 5 graczy na jednym ekranie ze zmianą kontrolera.

Wybór ostatniej opcji przeniesie nas do kolejnego ekranu, gdzie możemy nadać graczom imiona (5), dodać nowych graczy (6), a jeśli wszystko jest gotowe, to wcisnąć klawisz gotowości (7). Ostatnim krokiem będzie dodanie bohaterów do poszczególnych graczy i rozpoczęcie zabawy.


Opcje i ułatwienia

Rozgrywka w Man of Medan nie jest szczególnie skomplikowana, chociaż obok elementów eksploracyjnych i decyzyjnych pojawiają się też sekwencje zręcznościowe. Jeśli okazują się zbyt trudne, to można nieco je ułatwić.

Aby skorzystać z tych opcji należy w menu głównym wybrać Settings. Otworzy się kolejny ekran z następującymi pozycjami: Controls (sterowanie), Brightness (jasność ekranu), Audio and language (dźwięk i język) oraz Accessibility (przystępność).

W celu dotarcia do ułatwień wybierz ostatnią z wymienionych opcji. Otworzy się nowy ekran z następującymi elementami:

  • Hold to complete button mash (1) - opcja umożliwiająca przytrzymanie klawiszy w zręcznościowych momentach, zamiast szybkiego ich wciskania.
  • Disable QTE timeout (2) - umożliwia wyłączenie czasu w sekwencjach quick time event, dzięki czemu nie musimy spieszyć się z wyborem. Wybór złego klawisza nadal przyczynia się do niepowodzenia sekwencji zręcznościowej. Opcja dostępna tylko w grze dla jednego gracza.
  • Subtitle contrast (3) - zwiększa kontrast napisów, dzięki czemu stają się bardziej widoczne.
  • Subtitle colors (4) - dodaje kolory do napisów poszczególnych bohaterów.
  • Toggle sidebar (5) - pasek z podpowiedziami sterowania, który może pojawiać się z prawej strony ekranu podczas interakcji z różnymi przedmiotami.

Każdą z powyższych opcji możesz włączyć (On) lub wyłączyć (Off), korzystając ze znajdującego się na prawo paska.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze