Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sztuczna inteligencja Google pokonała dwóch zawodowych graczy strategii StarCraft 2

SI uzyskała znaczną przewagę.

Wczoraj wieczorem Blizzard zorganizował transmisję internetową, podczas której zaprezentowano możliwości AlphaStar - sztucznej inteligencji opracowanej przez należącą do Google'a firmy DeepMind - w grze StarCraft 2.

Podczas streamu przedstawiono zapis zmagań SI przeciwko dwóm zawodowym graczom - Dario „TLO” Wünschowi i Grzegorzowi „MaNa” Kominczowi. Obaj stoczyli po pięć potyczek, w których kierowali Protossami, ale wszystkie przegrali.

AlphaStar poniosło jednak klęskę w jednym meczu rozegranym na żywo w trakcie samej transmisji internetowej. Do rywalizacji ponownie przystąpił wspomniany Polak - zdołał zwyciężyć, dzięki błędom popełnionym przez system w połowie starcia.

Co ciekawe, powodzenie sztucznej inteligencji nie zależało od czasu reakcji, który u ludzi jest zazwyczaj bardzo wysoki. Działała wolniej od człowieka, ale podejmowała skuteczniejsze decyzje na wirtualnym polu bitwy.

Zobacz: StarCraft 2: Heart of the Swarm - Poradnik

Aby przyspieszyć naukę AlphaStar, inżynierowie Google utworzyli specjalną ligę, gdzie system rywalizował z innymi SI. W efekcie w stosunkowo krótkim czasie posiadł wiedzę, której przyswojenie normalnie zajęłoby około 200 lat.

Warto podkreślić, że StarCraft 2 stanowi dla sztucznej inteligencji znacznie większe wyzwanie niż na przykład szachy. Komputer musi bowiem podejmować decyzje związane z kilkoma różnymi elementami toczonego pojedynku.

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze