Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Studio Blitz Games kończy działalność

Twórcy serii Dizzy po 23 latach zamykają biuro.

Angielskie studio Blitz Games kończy działalność po 23 latach w branży, z powodu braku funduszy na nowe projekty.

Firma poinformowała w komunikacie dla Eurogamera, że dwa z obecnych projektów zarabiają na siebie, więc właściciele założą nową działalność, zatrudniając 50 z 175 pracowników Blitz Games. Część osób chce podobno przejąć pobliskie Rebellion Developments, twórcy serii Sniper Elite.

„Stawialiśmy czoła wielu przeciwnościom losu przez ostatnie dwie dekady, a sporo z naszych kolegów i przyjaciół odeszło do innych miejsc w branży, ale nie spotkaliśmy się jeszcze z taką sekwencją problemów, jak w ostatnich latach” - napisał Philip Oliver, dyrektor generalny studia. „Frustrujący klienci, globalny kryzys ekonomiczny i spora dawka zwykłego pecha spowodowały, że nie możemy kontynuować działalności.”

„Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by Blitz odniosło sukces, a w ostatnich miesiącach byliśmy naprawdę blisko. Jednak główni klienci nie chcieli zaangażować się w największe projekty, inni zmienili swoje strategie, reszta w ogóle nie chciała się angażować - wszystko to negatywnie odbijało się na naszych finansach. Przez jakiś czas bazowaliśmy na własnych oszczędnościach, ale i te pieniądze się skończyły.”

W ostatnich latach Blitz odpowiadał głównie za tytuły na licencjach: Epic Mickey 2 w wersji HD dla Disneya, Puss in Boots dla Yoostar - na bazie filmu animowanego „Kot w butach” - czy SpongeBob's Surf & Skate Roadtrip.

W ubiegłym roku nie udało się także pozyskać finansowania na restart serii Dizzy. Cel na Kickstarterze ustalono na 350 tys. funtów, ale zebrano tylko niecałe 25 tys.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze