Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Stranger Things - kim jest Vecna, historia i ciekawostki

Co wiemy o głównym antagoniście serialu?

Choć Vecnę poznaliśmy dopiero w sezonie czwartym Stranger Things, to stał on za wieloma wcześniejszymi wydarzeniami - również sprzed zawiązania akcji w 1. sezonie. Główny antagonista nie jest kolejnym bezmyślnym potworem, a złożoną postacią z ciekawą i rozbudowaną historią.

  • UWAGA NA SPOILERY: Na tej stronie zdradzamy najważniejszy zwrot akcji 4. sezonu Stranger Things. Jeśli nie chcesz poznać szczegółów, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Na tej stronie:


Moce i motywacje Vecny

To kolejny antagonista, którego bohaterowie nazwali na cześć postaci z Dungeons & Dragons - złego i przebiegłego, nieumarłego czarodzieja. Opis ten doskonale również do serialowego Vecny. Jest podtępny, dysponuje potężnymi mocami, a upiornego wyglądu nadają mu wyrastające z jego ciała, wijące się macki i potężne szpony. Choć wygląda jak zdeformowana istota rodem z koszmarów, to dostrzec w nim można sporo cech ludzkich.

Zdolności Vecny są podobne do zdolności Jedenastki. Potrafi on posługiwać się telekinezą, również pomiędzy naszym światem i Drugą Stroną. Jest też potężnym telepatą, potrafiącym wdzierać się do ludzkich umysłów, tworząc niepokojące wizje – czy to na jawie, czy to w pełnym koszmarów transie. Jego moce są tak potężne, że był w stanie uformować Łupieżcę Umysłów z bliżej nieokreślonego pyłu i przejąć kontrolę nad stworzeniami z Drugiej Strony, łącząc je w jedną, współdzieloną świadomość.

Vecna potrafi przerażać samym wyglądem - a do tego posiada potężne moce

Vecna od dzieciństwa wykazywał tendencje socjopatyczne i sadystyczne, co w połączeniu z nadludzkimi mocami sprawiło, że uznał samego siebie za drapieżnika alfa, a ludzkość i inne ziemskie istoty za słabe i niepotrzebne. Jego celem jest wydostanie się z Drugiej Strony, a następnie zapanowanie nad światem ludzi. Karmi się traumami i lękami, dlatego na ofiary wybiera osoby o kruchej psychice, borykające się z problemami. Możliwe, że po śmierci przejmuje ich wspomnienia, dzięki czemu staje się jeszcze silniejszy.


Historia Vecny

Zanim stał się potężną istotą z innego wymiaru, był z pozoru zwyczajnym chłopcem. Urodził się w 1947 roku jako Henry Creel. Był cichym, trzymającym się na uboczu i nierozumianym przez społeczeństwo dzieckiem. Niepokojące tendencje zaczął wykazywać w wieku 12 lat, kiedy to rodzina Creelów przeprowadziła się do Hawkins.

Kiedy Henry odkrył na strychu nowego domu gniazdo czarnych wdów, zaczęła się jego fascynacja drapieżnikami. Wtedy również ujawniły się jego moce, które najpierw wykorzystywał do mordowania zwierząt, aby w końcu pozbawić życia swoją siostrę i matkę. Podobnego losu uniknął ojciec, którego ostatecznie obarczono winą za zabójstwo. Dom popadł w ruinę, obrastając w miejskie legendy, a Henry trafił do tajnego ośrodka, pod opiekę doktora Brennera.

Pierwsza konfrontacja Jedynki i Jedenastki nie zwiastowała tragedii

Jako że był on pierwszym niezwykłym dzieckiem badanym przez naukowca, został oznaczony numerem 001. Aby nie stanowił żadnego zagrożenia, wszczepiono mu specjalny implant. Kiedy dorósł, rozpoczął pracę w ośrodku jako sanitariusz. Przez długi czas starał się nie zwracać na siebie uwagi, jednak kiedy poznał Jedenastkę, dostrzegł szasnę, aby się uwolnić.

Udając przyjaciela, sprytnie zmanipulował dziewczynkę, aby ta pomogła mu odzyskać pełnię zdolności. Po przywróceniu sił ukazał swoje prawdziwe oblicze, mordując większość dzieci w ośrodku. Jedenastka podjęła walkę, w efekcie której wysłała Jedynkę na drugą stronę.

Ten moment można uznać za narodziny Vecny. Henry, okaleczony i zdeformowany, zaczął eksplorować nowy świat, podporządkowując go sobie i stając się de facto jego władcą. To jednak mu nie wystarczało, a nienawiść do ludzkości tylko przez te lata wzrosła. Postanowił powrócić i podbić swój rodzimy świat. Pomóc mu w tym miało zabicie czterech ofiar w Hawkins – straumatyzowanych nastolatków, dzięki którym mógł otworzyć wielki portal pomiędzy wymiarami.

I choć Vecna przegrał końcową walkę w 4. sezonie, to nie powiedział jednak ostatniego słowa. Jego powrotu możemy spodziewać się w finałowym sezonie, który ukaże się najpewniej w 2024 roku.

Więcej o serialu Stranger Things:

O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze