Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Stranger Things - kim jest Jedenastka: wszystkie informacje

Wszystko w jednym miejscu.

Najważniejszą postacią w serialu „Stranger Things” jest bez wątpienia Jedenastka, skrywająca także dużo więcej tajemnic niż pozostali bohaterowie. Twórcy informacje o bohaterce ujawniali w sposób nielinearny, w każdym z sezonów dodając nieco faktów z jej niejasnej przeszłości.

Poznanie kompletnej historii dziewczyny i ułożenie jej chronologicznie stało się możliwe dopiero dzięki informacjom z sezonu czwartego. Poniżej zamieszczamy wszystkie dostępne informacje o Jedenastce.

  • UWAGA NA SPOILERY: Na tej stronie zdradzamy informacje ze wszystkich dotychczasowych sezonów Stranger Things. Jeśli nie chcesz poznać szczegółów, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Na tej stronie:


Narodziny i wczesne lata w laboratorium

Bohaterka grana przez Millie Bobby Brown urodziła się w 1971 roku jako Jane Ives. Jej matka, Teresa „Terry” Ives, w czasie studiów brała udział w tajnym rządowym eksperymencie MKUltra, badającym domniemane zdolności parapsychiczne, uzyskiwane pod wpływem środków psychodelicznych. Była wówczas w ciąży, co mogłoby tłumaczyć nabycie paranormalnych zdolności przez jej córkę.

Jane, jako noworodek, została porwana przez dr Martina Brennera w celu dalszych testów, a matce powiedziano, że doszło do poronienia. Terry nie uwierzyła jednak w tę wersję, podjęła też desperacką próbę odnalezienia córki. Udało jej się dostać do tajnego laboratorium w Hawkins, gdzie dziewczynka spędziła całe dotychczasowe dzieciństwo. Kobieta została jednak powstrzymana i poddana silnym elektrowstrząsom, przez co resztę życia spędziła w stanie katatonii.

W ośrodku Jedenastka miała kontakt z innymi dziećmi, w tym będącą dla niej jak starsza siostra Kali Prasad, a także doktorem Brennerem, nazywanym przez małych pacjentów „tatusiem”. Mimo, iż rozumiała mowę, sama nie mówiła praktycznie nic. Jako że trafiła do ośrodka w wieku niemowlęcym, nie miała pojęcia, jak wygląda życie poza laboratorium i zdrowe relacje międzyludzkie.

Dzieciństwo Jane nie było usłane różami

Przełomowy dla Jedenastki był rok 1979, kiedy to zaprzyjaźniła się z lokalnym sanitariuszem, a tak naprawdę pierwszym pacjentem doktora Brennera. Kiedy „Jedynka” wykorzystał dziewczynę do odzyskania pełni mocy i wymordował większość dzieci w ośrodku, doszło do konfrontacji. Bohaterka pokazała, że jej moce są niezwykle potężne, a poza telekinezą posiada też zdolność otwierania międzywymiarowych portali.

Jednym z eksperymentów przeprowadzanych na Jedenastce było wprowadzanie jej w trans poprzez zanurzenie w specjalnej, odcinającej od doznań zmysłowych komorze. Wówczas ujawniły się jej zdolności parapsychiczne, pozwalające na wyszukiwanie znajdujących się w oddali ludzi i istot.

Podczas jednej z mentalnych podróży, w roku 1983, natknęła się na potwora z Drugiej Strony, co poskutkowało otwarciem się wielkiego portalu i w efekcie zniszczeniem laboratorium. Dziewczynce udało się uciec, co widzimy na początku sezonu pierwszego.


Rozwój na przestrzeni sezonów

Jedenastkę poznajemy jako zagubione dziecko, nie rozumiejące otaczającego świata i nie posługujące się ludzką mową, w dodatku poszukiwane przez rządowych agentów. Lata spędzone w izolacji sprawiły, że nie wykształciła zdolności społecznych, a liczne traumy poskutkowały częściową utratą pamięci. Szczęśliwym zrządzeniem losu dziewczynka trafia na Mike'a, Lucasa i Dustina, którzy dają jej schronienie i pomagają nieco lepiej zrozumieć otaczający ją świat. Nadają jej też nowe imię – Nastka.

Między pierwszym i drugim sezonem nastąpił roczny przeskok czasowy. Nastka potajemnie mieszka z Hopperem – pierwszym człowiekiem, z którego strony zaznała rodzicielskiej miłości i którego ze szczerym przekonaniem może nazywać ojcem.

Nie przypomina już przerażonej dziewczynki z pierwszego sezonu, zapuściła dłuższe włosy, a także dużo lepiej radzi sobie z mową. Jako że ma już trzynaście lat, mierzy się z typowo nastoletnimi problemami – miłością, zazdrością czy rodzicielskimi ograniczeniami. Przechodzi też fazę buntu, wyrażaną mrocznym, rock'n'rollowym wizerunkiem. Podjęła także ucieczkę z domu, aby odnaleźć swoją matkę i przyszywaną siostrę z laboratorium.

Jak wiele nastolatek, Jane również przeszła swoją fazę buntu

Sezon trzeci pozwala poznać pogodniejsze i bardziej społeczne oblicze Jedenastki. Teraz jako Jane Hopper, już oficjalnie przybrana córka Hoppera, przeżywa miłosne wzloty i upadki z Mike’m, z pomocą Max odkrywa swoją kobiecość, a także rozwija umiejętności społeczne. Wraz z końcem sezonu nadchodzą jednak dla niej trudne chwile – traci swoje moce, Hopper znika, a ona sama trafia pod opiekę Joyce, opuszczając wraz z nią i jej synami Hawkins.

Czwarty sezon to dalszy ciąg nastoletnich problemów. Jane ciężko znosi związek na odległość, nie czując dostatecznego zainteresowania ze strony Mike’a. W nowej szkole spotyka się z brakiem akceptacji i nękaniem. Musi też zmierzyć się z demonami przeszłości – jako znacznie dojrzalsza osoba decyduje się współpracować z doktorem Brennerem, który pomaga jej odzyskać moce, a także część bolesnych wspomnień.

Porównując Nastkę z sezonu pierwszego i czwartego można dostrzec, jak długą pokonała drogę – od przerażonego królika doświadczalnego po dojrzalszą, stawiającą na swoim (super)bohaterkę.

Więcej o serialu Stranger Things:

O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze