Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Stranger Things - kiedy 5. sezon: wszystkie informacje

Co wiemy o finale serialu.

Czwarty sezon przygód dzieciaków z Hawkins zakończył się cliffhangerem, zwiastującym wielki finał całej historii. Część widzów może jednak obawiać się, że kontynuacja ukaże się zbyt szybko, w końcu poprzednia przerwa między seriami trwała aż trzy lata. Poniżej zamieszczamy wszystkie dostępne informacje, dotyczące piątego sezonu Stranger Things.

  • UWAGA NA SPOILERY: Na tej stronie zdradzamy najważniejszy zwrot akcji 4. sezonu Stranger Things. Jeśli nie chcesz poznać szczegółów, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Na tej stronie:


Kiedy premiera 5. sezonu

Trzyletnia przerwa między sezonami spowodowana była m.in. restrykcjami związanymi z pandemią, w efekcie opóźniając pracę na planie o około pół roku. Na szczęście największy kryzys pandemiczny już za nami, a bracia Duffer wątpią, aby podobna sytuacja się powtórzła. Warto również odnotować fakt, że najmłodsi główni aktorzy - Millie Bobby Brown i Noah Schnapp - są już pełnoletni, dzięki czemu nie obejmują ich ścisłe limity godzin pracy dla aktorów dziecięcych.

Data premiery 5. sezonu nie została jeszcze ogłoszona, lecz twórcy i obsada dają nam coraz więcej wskazówek. Według słów Rossa Duffera, prace nad scenariuszem ruszyły w sierpniu, a na tę chwilę co najmniej dwa odcinki mają gotowe skrypty. Znamy nawet wstępny tytuł pierwszego z nich: „The Crawl”. Większość odcinków ma być krótsza niż w 4. sezonie, co również może wpłynąć na szybszą premierę.

David Harbour szacuje datę premiery na połowę 2024 roku

Nieco więcej światła na domniemaną datę premiery rzucił David Harbour, czyli serialowy Hopper. Według jego słów, prace nad scenariuszem mogą zakończyć się jeszcze w 2022 roku, a zdjęcia ruszyć w 2023. Aktor nie podaje konkretnej daty, jednak praca na planie może szacunkowo zająć 8-9 miesięcy, przez co samej premiery można spodziewać się w 2024 roku.


Czego możemy się spodziewać w 5. sezonie

Co prawda bracia Duffer trzymają fabułę w ścisłej tajemnicy, lecz w wywiadach zdradzili kilka istotnych informacji. Twórcy zapowiadają powrót do klimatu rodem z 1. sezonu przy zachowaniu rozmachu i skali ostatnich odcinków. Wspominają również o skupieniu akcji przede wszystkim w miasteczku Hawkins i wyjaśnieniu dotychczasowych tajemnic Drugiej Strony.

W związku z rozbiciem 4. sezonu na dwie części spekulowano o zmianie modelu dystrybucji serialu na bardziej klasyczną, z jednym odcinkiem co tydzień. Netflix jednoznacznie uciął te plotki, zapowiadając wypuszczenie sezonu w standardowym dla siebie trybie – wszystkie albo przynajmniej większość odcinków jednego dnia.

Pozostałe kwestie, w tym powrót Maxine i Vecny, spory przeskok czasowy (wyjaśniający dojrzalszy wygląd bohaterów), czy większe skupienie na postaci Willa pozostają jednak w sferze plotek i domysłów. O ich trafności przekonamy się najprawdopodobniej w połowie 2024 roku.

Więcej o serialu Stranger Things:

O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze