Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Stranger Things - Druga Strona: Łupieżca Umysłów, Demogorgon

Pełny bestiariusz serialu.

Z każdym kolejnym sezonem bohaterowie serialu musieli mierzyć się z coraz to nowymi zagrożeniami, przybywającymi z Drugiej Strony. Stworzenia zamieszkujące ten tajemniczy świat bywają różnorodne – od pełniących rolę mięsa armatniego Demopsów i Demonietoperzy, po potężnego Łupieżcę umysłów. W tym tekście zebraliśmy informacje o wszystkich ukazanych dotychczas w Stranger Things potworach.

  • UWAGA NA SPOILERY: Na tej stronie zdradzamy informacje ze wszystkich dotychczasowych sezonów Stranger Things. Jeśli nie chcesz poznać szczegółów, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Na tej stronie:


Czym jest Demogorgon

Demogorgon, nazwany tak na cześć władcy demonów z Dungeons & Dragons, to pierwszy stwór, który wydostał się z Drugiej Strony i zaczął siać terror w Hawkins. Charakteryzuje się humanoidalną budową z wydłużonymi i zakończonymi pazurami kończynami, a jego znakiem rozpoznawczym jest przypominająca otwierający się kwiat, wypełniona ostrymi zębami szczęka.

Pomimo humanoidalnej budowy, Demogorgon ma raczej zwierzęce usposobienie. To niezwykle silny i zwinny drapieżnik, czuły na dźwięki i zapach krwi. Posiada również zdolność podróżowania między wymiarami, a nawet porywania istot na Drugą Stronę. Nieco bardziej złożone zachowanie istoty można wyjaśnić wpływem Vecny, ponieważ przed jego przybyciem na Drugą Stronę dało się dostrzec także „dzikie”, zachowujące się w typowo zwierzęcy sposób Demogorgony.

Niewiele wiemy o ich rozmnażaniu, choć możliwe, że są jajorodne. Ich dorastanie przypomina rozwój kijanki. Przebiega ono w sześciu fazach, w których stworzenie znacząco wzrasta, nabiera wyraźniejszych kształtów oraz wyrastają mu kolejne kończyny.


Czym są demopsy i demonietoperze

Demopsy nie są osobnym gatunkiem, a jedną z faz rozwoju Demogorgona. Stworzenia te poruszają się na czterech łapach, rozmiarem i budową przypominając zwierzęta, do których nawiązuje ich nazwa. Dorastanie Demopsa, od „kijanki” do piątego etapu rozwoju zaprezentowano w drugim sezonie serialu.

Co ciekawe, D'Artangan, czyli Demodog wychowywany przez Dustina, wbrew rozkazowi Łupieżcy Umysłów nie zaatakował swojego Pana, co świadczy o kolejnym podobieństwie do znanych czworonogów – przywiązaniu do człowieka.

Z kijanki w Demopsa, a później w Demogorgona

Demonietoperze to z kolei latające stworzenia, zaprezentowane w sezonie czwartym. Jest to nieoficjalna nazwa, nigdy nie padająca w serialu, lecz ze względu na podobieństwo do latających ssaków jest ona jak najbardziej adekwatna. Pojedynczy Demonietoperz nie stanowi większego zagrożenia, lecz te mają zwyczaj latać w rojach, sterowanych przez Vecnę.


Czym jest Łupieżca Umysłów

Łupieżca Umysłów to główny antagonista sezonu trzeciego, chociaż jego obecność zwiastowano już we wcześniejszych odcinkach. Jego nazwa również nawiązuje do postaci z D&D. Choć najczęściej występuje pod postacią gigantycznego pająka, to tak naprawdę może przyjmować różne formy, ponieważ składa się z wielu mniejszych, ruchomych cząstek.

Istota ta posiada liczne moce, do których zalicza się możliwość zmiany kształtu i rozmiaru, mentalne połączenie między wymiarami, kontrola pogody, a także, przede wszystkim, infekowanie ciał i umysłów swoich ofiar. Cząstka Łupieżcy Umysłów dostała się do ciała Willa, wpływając na jego umysł w 2. sezonie. Zainfekowanie Jedenastki sprawiło, że ta czasowo straciła swoje moce.

Wielki pająk to tylko jedna z form Łupieżcy Umysłów

Infekowanie zapewniało istocie kontrolę nad zachowaniem ofiar. Łupieżca mógł także bezpośrednio wydawać rozkazy Demogorgonom i Demopsom. Ludzi i inne ziemskie istoty zmuszał do poświęcenia swojego życia i posłużenia za budulec dla jego nowego, pajęczego ciała w Hawkins. Ludzkie ciała umożliwiały mu też komunikowanie się. W tym celu wykorzystywał Billy'ego, brata Max.

Nie wiemy do końca, czy Łupieżca posiada własną świadomość i w jakim stopniu jest ona rozwinięta. Najprawdopodobniej był on wyłącznie narzędziem, wykorzystywanym przez Vecnę do prowadzenia działań poza Drugą Stroną, zanim ten zyskał możliwość samodzielnego wdzierania się do umysłów. W czwartym sezonie widzimy też, jak formuje on pajęczą istotę z bliżej nieokreślonej, unoszącej się w powietrzu substancji.

Więcej o serialu Stranger Things:

O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze