Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Steam Deck z grami w 4K60 - dzięki zewnętrznej karcie graficznej

Nietypowy eksperyment.

Jeden z posiadaczy przenośnego komputera Steam Deck zdecydował się na interesujący eksperyment – podpięcie zewnętrznej karty graficznej. Rezultaty okazały się imponujące, choć mało praktyczne.

Jak opisuje youtuber ETA Prime, rozwiązanie sprawia, że sprzęt zdecydowanie traci na mobilności. Użytkownik musiał wprowadzić pewne modyfikacje, otwierając obudowę, by wyjąć SSD ze slotu M.2.

Zamiast tego zamontował potężnego Radeona RX 6900 XT, pomagając sobie taśmą klejącą. Nie obyło się oczywiście bez dodatkowego zasilania.

„To z pewnością przesada. Steam Deck z podłączonym GPU nie jest już przenośnym system” – wyjaśnia ETA Prime. „Dlaczego to zrobiliśmy? Bo mogliśmy”.

Włączenie urządzenia bez kart SSD było całkiem nowym problemem, więc potrzebny był system Windows 11 na karcie Micro SD, podczas gdy gry uruchamiane są z zewnętrznego SSD, przez USB-C. Całość zaczyna więc coraz bardziej przypominać stacjonarny komputer.

Z drugiej strony, podpięty RX 6900 XT pozwolił uruchomić Wiedźmina 3 w rozdzielczości 4K na ustawieniach ultra, a także GTA 5 przy 70 klatkach na sekundę, w takiej samej liczbie pikseli.

Jak jednak dodaje eksperymentator, ograniczeniem pozostaje wbudowany procesor, a problemy z CPU były większe w nowszych grach. Dla przykładu: Elden Ring osiąga około 46 FPS w 1080p, a Cyberpunk 2077 skacze w przedziale 40-80 klatek na sekundę.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze