Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Steam, CD Projekt i inne firmy z kolejnym pozwem zbiorowym

W sprawie nadużywania siły rynkowej.
 • Przeciwko Valve złożono pozew zbiorowy - firmie zarzuca się nadużywania siły rynkowej
 • Roszczenia skierowano także przeciwko innym podmiotom, w tym CD Projektowi
 • Pięć osób ze Stanów Zjednoczonych złożyło pozew przeciwko Valve - właścicielowi Steama - i kilku innym firmom, wśród których jest CD Projekt.

  O sprawie informuje polska spółka, która w komunikacie giełdowym wyjaśnia, że roszczenia dotyczą umowy dystrybucyjnej związanej ze wspomnianym sklepem cyfrowym. Pozwani żądają sprawdzenia, czy warunki kontraktu nie naruszają prawa konkurencji w USA.

  Valve zarzuca się „nadużywania siły rynkowej” - firma miałaby wymagać od twórców gier, oferowanych na jej platformie, podpisywanie klauzuli tak zwanego największego uprzywilejowania. Zapis miałby zobowiązywać kontrahentów, by na Steamie ustalali taką samą cenę produkcji, jak w innych usługach.

  Pozew sugeruje, że Cyberpunk 2077 musiał kosztować na Steamie tyle, ile na GOG-u

  „Jak wynika z pozwu, skutkiem posługiwania się tą klauzulą miałoby być nieprawidłowe funkcjonowanie rynku ze względu na utrudnienie innym platformom możliwości konkurowania pod względem cenowym ze Steam” - pisze CD Projekt w komunikacie.

  Oprócz Valve i polskiej spółki, pozwano także Ubisoft, Devolver Digital oraz twórców Rust i jednoosobowe niezależne studio kChamp Games. Powództwo nie wskazało jednak wartości oczekiwanych roszczeń.

  Przedstawiciele CD Projektu podkreślają, że firma zajmie się teraz weryfikacją zasadności złożonego pozwu i stawianych zarzutów.

  O autorze
  Awatar Piotr Bicki

  Piotr Bicki

  News Editor

  Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

  Komentarze