Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Śródziemie: Cień Wojny - zakończenie: Świetlisty Władca

Akt III. Misja w Gorgoroth i pierwsze zakończenie.

Za sobą mamy już bardzo długi akt drugi gry. Jego zwieńczeniem była przedostatnia misja dla Eltariel, Ożywieńcy. Pozostało nam jednak jeszcze jedno zadanie dla wspomnianej osoby, ale - wyjątkowo - nie będzie odblokowane od samego początku.

Jeśli jeszcze nie zdobyłeś fortec we wszystkich regionach, musisz zrobić to teraz. Dopiero po spełnieniu tego warunku możesz podejść do zadania. Przed rozpoczęciem otrzymasz komunikat, że ukończenie tego wątku sprawi nieodwracalne zmiany w świecie, dlatego warto jest skupić się wcześniej na - przykładowo - misjach pobocznych.

Zadanie Świetlisty Władca to swoiste zakończenie gry i jednocześnie jedyna misja trzeciego aktu. Po nim następuje jednak akt czwarty, który polega na dalszym podbijaniu i bronieniu fortec i rozwijaniu postaci. Koniec czwartego aktu skutkuje jeszcze jedną, krótką animacją, która określana jest mianem prawdziwego zakończenia.


Uwaga! Strona zawiera spoilery dotyczące zakończenia gry Śródziemie: Cień Wojny.


Na tej stronie skupiamy się jednak na finałowej misji, która nabiera rozpędu już od samego początku. Po aktywacji na samym południu mapy znajdziesz się na moście okupowanym przez armię Saurona. Oprócz pomniejszych przeciwników, znajdą się tu także kapitanowie, lecz na dość niskich poziomach doświadczenia.

Nie będziesz jednak sam. Towarzyszyć ci będzie twoja ekipa, a także możesz przywołać któregoś z wierzchowca. Warto jest użyć wtedy smoka, gdyż to właśnie z jego grzbietu pokonanie wszystkich kapitanów jest najprostsze. Musisz zabić wszystkich większych nieprzyjaciół, zanim będziesz mógł iść dalej.

Szybko, łatwo i przyjemnie.

Możesz zupełnie ignorować upuszczane przez kapitanów przedmioty - najprawdopodobniej żaden z nich nie będzie lepszy od tego, które posiadasz. Po prostu zabij każdego większego przeciwnika, nie przejmując się przy tym niczym innym. Korzystaj z wierzchowca póki możesz, gdyż przyzwanie go w dalszej części zadania będzie niemożliwe.

Po przebiciu się przez hordę przeciwników zmierzaj w stronę znacznika na moście. Uruchomi się wówczas przerywnik, po którym pojawi się nasz znajomy Nazgul, Isildur.

  • Skup się przede wszystkim na dwóch przyciskach, odpowiadających za unik oraz blokowanie ciosu.
  • Wówczas, gdy je wykorzystasz w odpowiednim momencie, stosuj jak najdłuższą serię ciosów. Walka z Nazgulem jest więc tym, co znasz już bardzo dobrze z całego wątku Eltariel.
  • Podczas walki zupełnie ignoruj pozostałych przeciwników, którymi zajmą się najprawdopodobniej twoi poplecznicy. Gdy złamiesz przeciwnika, zdominuj go, zdobywając tym samym jego pierścień.
  • Po animacji zostaniesz przeniesiony do Minas Morgul.

Zdobycie Minas Morgul

Proces zdobywania Minas Morgul, czyli kontynuacji finałowego zadania w grze, jest bardzo prosty. Musisz po prostu przejąć cztery wyznaczone żółtym okręgiem miejsca. Jest to dokładnie taki sam proces, jak ma miejsce w przypadku zdobywania jakiejkolwiek fortecy podczas misji oblężniczych.

Przejęcie każdego punktu trwa około pół minuty, o ile pozostaniesz w obrębie żółtego okręgu.

Wraz z towarzyszami musisz więc utrzymywać się w wyznaczonym miejscu wystarczająco długo, aby napełnił się pasek, po czym aktywujesz przejęcie punktu poprzez wciśnięcie na padzie krzyżaka w dół. W każdym z tych czterech miejsc będziesz jednak napotykał Nazgula. Co ciekawe, nie musisz jednak koncentrować się na walce z nim.

Przebywając w okręgu możesz po prostu cały czas skakać i wykonywać uniki, a gdy tylko nadarzy się okazja, przejmij szybko punkt. W ten sposób Nazgul i pozostali przeciwnicy znikną, a ty będziesz mógł podążać do następnego punktu. Oczywiście, jeśli masz na to ochotę, możesz walczyć z Nazgulem. Nie przyniesie to jednak wymiernych korzyści.

Po zdobyciu czwartego punktu zmierzaj w kierunku znacznika misji, czyli do górnego miasta. Gdy dotrzesz do drzwi, uruchomi się scenka przerywnikowa, po której czeka cię walka z samym Czarnoksiężnikiem.


Walka z Czarnoksiężnikiem

W końcu mamy okazję pokonać Czarnoksiężnika, który stał za całą potęgą Nazguli. Walka z nim jest niemal identyczna, jak w przypadku wszystkich walk z Nazgulami. Po wciśnięciu wyświetlanych przycisków musisz bardzo szybko doskakiwać nieprzyjaciela i wykonywać serię ataków. Ataki dystansowe będą tu jednak bezużyteczne.

Kluczowe jest wstrzelenie się z naciśnięciem przycisku dominacji oraz wyskakiwanie z zielonych okręgów i unikanie dystansowych ataków Nazguli.

Gdy pasek życia przeciwnika zmaleje do około 75 procent, wezwie on pomoc w postaci Nazguli. Okresowo będą wykonywać w twoją stronę ataki dystansowe, przed którymi musisz błyskawicznie odskakiwać. Poznasz ten moment bardzo łatwo - na ekranie zauważysz mnóstwo ikonek sugerujących odskoczenie.

Po takiej serii atakować dystansowo będzie cię także Czarnoksiężnik. Musisz wówczas błyskawicznie wyskakiwać z zielonego okręgu, później wykonując kontrę, a kluczowe w jego pokonaniu będzie wciskanie przycisku odpowiadającego za dominację.

Jeśli wstrzelisz się w odpowiedni moment, tuż po tym szybko wykonuj serię ciosów, a cały proces powtarzaj, aż przeciwnik zostanie zgładzony. W ostatnim etapie walki przeniesiesz się do innego lokacji, gdzie czeka cię finałowy pojedynek. Będzie to walka z Sauronem.


Walka z finałowym bossem: Sauron

Podczas pojedynku z głównym bossem wspierać cię będzie Eltariel. Będzie mogła zaoferować ataki z dystansu, a Sauron będzie interesował się raczej nami, więc pomoc okaże się finalnie całkiem niezła. Podczas walki z Sauronem musisz przede wszystkim pozostawać cały czas w ruchu. Bądź bardzo wyczulony na ikony przycisków (1) wyświetlane na ekranie.

Naciskaj je wtedy błyskawicznie, gdyż osłabienie Saurona może być możliwe tylko i wyłącznie po tego rodzaju kontrach. W rzeczywistości walka z nim nie różni się zbytnio od pojedynków z Nazgulami. W najbliższej okolicy znajdziesz też sporo strzał. Używaj ataków dystansowych, gdy Sauron nie będzie aktualnie w natarciu.

Walka z Sauronem. Odniesienia do oznaczeń znajdziesz w tekście.

Bardzo ważnym i powtarzalnym momentem będzie także teleportacja przeciwnika. Wówczas rozpocznij błyskawiczne uniki, dzięki czemu idąca w twoją stronę fala ognia (2) nie zrobi ci większej krzywdy. Dopiero, gdy ogień zniknie, powróć do standardowej potyczki. W pewnym momencie przeciwnik przybierze inną formę (3).

Wówczas błyskawicznie strzelaj z łuku prosto w jego przyłbicę, a gdy zbliży się, by zaatakować, bądź gotowy na wciśnięcie przycisku uniku. Od czasu do czasu Sauron będzie cię też odrzucał na sporą odległość. Wykorzystaj ten moment, aby wykonywać na nim ataki dystansowe. Po kilku seriach ciosów przeciwnik wróci do pierwotnej postaci.

Gdy tylko zauważysz zieloną ikonę nad głową przeciwnika, rozpocznij proces dominacji.

Będzie wówczas wykonywał zmasowane ataki ognistymi kręgami prowadzonymi po ziemi. Musisz ich oczywiście unikać, lecz i tak doprowadzi to w pewnym momencie do bardzo szybkiej sekwencji wciskania przycisków wyświetlania na ekranie. Po każdym przycisku wciśniętym w odpowiedniej chwili, błyskawicznie doskakuj przeciwnika i atakuj. Nie używaj ataków dystansowych, tym razem są bezużyteczne.Po kilku seriach Sauron zostanie złamany. Szybko wykonaj wtedy proces dominacji. O ile niektórzy wrogowie do tej pory potrafili przełamać ten proces, tak Sauron da jednak za wygraną i po krótkiej chwili rozpocznie się animacja, po której zadanie zakończy się powodzeniem.

Gratulujemy! Ukończyłeś główny wątek gry Śródziemie: Cień Wojny, ale to jeszcze nie koniec zabawy. W tym miejscu rozpoczyna się czwarty akt gry, który jest swoistą „piaskownicą”, umożliwiającą dalszą zabawę w podbijanie i obronę fortec, ale ze znacznie trudniejszymi przeciwnikami. Ukończenie tego aktu odblokowuje tak zwane prawdziwe zakończenie gry, czyli krótką animację podsumowującą pewne wątki.

Komentarze