Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sony przygotowało słownik gracza. Camping, farming, ganking i inne pojęcia

Przydatne określenia.

Sony wychodzi naprzeciw osób, które stawiają pierwsze kroki w grach lub nie są wielkimi fanami wirtualnej rozrywki i opublikowało słownik pojęć używanych przez graczy.

Zestawienie składa się z ponad 100 określeń, uporządkowanych w kolejności alfabetycznej, wraz ze stosowną definicją. Całość dostępna jest na stronach PlayStation, aczkolwiek tylko w języku angielskim.

Poza dobrze znanymi pojęciami pokroju wstecznej kompatybilności, ray tracingu, CPU czy RPG (wraz z podgatunkami) są też bardziej specyficzne nazwy i wyrażenia. Przykładem jest „farming”, czyli mozolne zbieranie surowców albo doświadczenia w miejscu, gdzie tych zasobów jest dużo.

Na liście jest również „camping” - określenie używane często w grach sieciowych, a oznaczające ukrywanie się w danej części mapy, by atakować przeciwników z zaskoczenia. Do tego „ganking”, a więc zasadzki organizowane przez grupy graczy.

Niektóre pojęcia przedstawiono na konkretnych przykładach. Sony tłumaczy więc, że ataki obszarowe („area of effect”) często używane są przez bossów Elden Ring - w tym Godricka, który wypełnia część pola bitwy ogniem.

O autorze

Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Komentarze