Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sony opublikowało aktualizację 5.0 dla konsol PS4 i PS4 Pro

Twitch w jakości 1080p60.

Po przedłużających się testach, Sony opublikowało w końcu aktualizację 5.0 dla systemu operacyjnego konsol PS4 i PS4 Pro.

Najważniejszą nowością w stosunkowo skromnej łatce (ok. 350 MB) jest możliwość transmitowania w rozdzielczości 1080p i w 60 klatkach na sekundę, ale tylko na PlayStation 4 Pro.

Postęp pobierania w Quick Menu

Inne innowacje to przeprojektowany system kont głównych (master account) i podrzędnych (sub acccount), możliwość śledzenia dowolnego użytkownika, a także wprowadzenie powiadomień do szybkiego menu (quick menu).

Śledzenie przypomina rozwiązanie z Xbox One. Obecnie funkcja dostępna jest tylko dla zweryfikowanych użytkowników, takich jak oficjalne konta gier, niektórzy deweloperzy czy słynni youtuberzy.

Teraz podobne ograniczenie zniknie, by - jak zapewnia Sony - zachęcić do interakcji i dzielenia się treściami. Aby kogoś obserwować, nie będziemy musieli wysłać zaproszenia do znajomych.

Śledzeni będą mogli oczywiście blokować określone osoby, ale także wyłączyć opcję całkowicie lub ograniczyć ją do znajomych.

Aktualizacja 5.0 rozszerza także opcję dla posiadaczy kont podrzędnych, z ustalaniem osobnych ustawień kontroli rodzicielskiej dla każdego nich.

Na koniec jest jeszcze dodanie powiadomień do szybkiego menu, co eliminuje konieczność powracania do ekranu głównego. Błyskawicznie podejrzymy także stan pobierania danych.

Kolor powiadomień

Pomniejsze nowości to wysyłanie powiadomień na temat wydarzeń specjalnych, komentarze oglądających widoczne w trybie VR, podpinanie transmisji w PlayStation Community i wsparcie dla kolejnych siedmiu języków, w tym dla czeskiego.

Gdzie indziej Sony dodaje wsparcie dla kompilacji, zestawów na dyskach czy też wersji Game of the Year Edition, by twórcy mogli udostępniać treści z lub bez dodatków bez potrzeby modyfikowania czegokolwiek.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze