Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Skyrim - jak szybko zdobyć 100 poziom umiejętności

Najlepsze metody zdobywania doświadczenia.

Idea tak zwanego power-levellingu oraz grindowania - czyli wykonywania powtarzalnych czynności w celu rozwoju - były obecne od dawna w serii TES, a The Elder Scrolls V: Skyrim wcale nie zerwał z przeszłością. Ważnym argumentem przemawiającym za dłuższym pozostaniem przy grze jest właśnie zdobywanie zróżnicowanych talentów i specjalizowanie się w różnych kierunkach, odblokowywanie interesujących perków.

W naszym poradniku przedstawimy najlepsze sposoby na rozwijanie bohatera oraz jak najbardziej efektywne zdobywanie poziomów wszystkich umiejętności.

Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że ekspresowy rozwój niektórych zdolności sprawia, że gra może być na początku trudniejsza. Jeżeli zaraz po prologu skupimy się na talentach niezwiązanych z walką, przeciwnicy mogą sprawiać problemy. W Skyrim poziom wrogów zawsze jest dopasowany do naszego.

Zdobywanie poziomów w Skyrim

Zanim zajmiemy się konkretami i dokładnym opisywaniem wszystkich umiejętności, warto zwięźle przypomnieć i wyjaśnić, jak działa mechanika zdobywania poziomów w Skyrim.

Nasz bohater ma ogólny poziom doświadczenia, a także szereg osobnych umiejętności - w sumie aż osiemnastu. Umiejętności te można podzielić na trzy kategorie, zgodnie ze spotykanymi w świecie gry konstelacjami Złodzieja, Maga i Wojownika. Przynależność do tych kategorii nie ma jednak większego znaczenia, zwraca się na nią uwagę tylko przy okazji natknięcia się na jeden z kamieni przeznaczenia.

Nawet początkowe zainwestowanie w nieprzydatne później talenty nie jest strasznym błędem, a to wszystko ze względu na system rozwoju. Praktycznie każdą umiejętność rozwijamy poprzez korzystanie z niej (czy związanych z nią konkretnych czarów, ataków czy perków), by w końcu osiągnąć setny poziom w każdym drzewku talentów.

Każda umiejętność posiada własne drzewko talentów - przedstawiane w formie gwiazdozbioru. Każda gwiazda w drzewku to osobny perk, czyli - przykładowo - nowy czar lub bonus poprawiający efektywność umiejętności. Punkty umiejętności zdobywamy awansując bohatera na kolejne poziomy i wydajemy je, by odblokowywać perki.

Podczas przygody skupisz się najpewniej na dwóch rzeczach. Po pierwsze, na rozwijaniu konkretnej umiejętności, by zadawać więcej obrażeń lub być w stanie tworzyć silniejsze mikstury. Po drugie - celem będzie też zapewne odblokowanie konkretnego perka, który stworzy nowe możliwości i pozwoli twojemu bohaterowi zyskać nowy talent (na przykład możliwość dźwigania większej ilości łupu).

Interesującym aspektem gry jest połączenie niektórych umiejętności i ich rozwoju. Częste jest na przykład rozwijanie równolegle Kowalstwa i Zaklinania, co pozwala nie tylko zarobić, ale i rozwinąć Retorykę. Rozwinięte maksymalne Zaklinanie może też znacznie przyspieszyć levelowanie wszystkich umiejętności związanych z Magią.


Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi rozwoju konkretnych umiejętności. Przygotowaliśmy osobny opis najważniejszych kategorii talentów.

- Skyrim - jak rozwijać umiejętności Wytwórcze: Zaklinanie, Alchemia i Kowalstwo

- Skyrim - jak rozwinąć umiejętności Wojownika: Blok, Broń jednoręczna i inne

- Skyrim - jak rozwijać umiejętności Maga: Zniszczenie, Przemiana i inne

- Skyrim - jak rozwijać umiejętności Złodzieja: Skradanie, Kradzież kieszonkowa i inneNajszybsza droga do 100 poziomu każdej umiejętności

Choć, jak pisaliśmy wcześniej, wszystkie umiejętności awansujemy korzystając z nich, niektóre siłą rzeczy trochę trudniej rozwinąć. Przykładowo - łucznikom może być nieco trudniej zdobyć poziomy umiejętności Lekki Pancerz, bo często pokonują wrogów, zanim ci się do nich zbliżą. Podobnie z Przywoływaniem - pomocników przyzywamy stosunkowo rzadko, co spowalnia proces rozwijania umiejętności.

Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwalają na efektywne ulepszanie umiejętności. Wystarczy stosować pewne reguły i dobrze zaplanować rozwój.

  1. Alchemia, Kowalstwo i Zaklinanie powinny być priorytetem - Niezwykle ważne jest odpowiednie ustalanie priorytetów podczas rozwijania postaci. Zaklinanie jest kluczowe, w połączeniu z Alchemią i Kowalstwem, które przyspieszają awansowanie. Rekomendujemy, by przynajmniej Zaklinanie rozwinąć do maksimum przed grindowaniem innych umiejętności.
  2. Używaj Kamieni Przeznaczenia - Kamienie Wojownika, Maga i Złodzieja, które znaleźć można na południowy-zachód od Rzecznej Puszczy, powodują czasowe zwiększenie umiejętności Walki, Skradania i Magii o 20 procent (co ważne, bonus łączy się z innymi dostępnymi w grze). Jest też Kamień Kochanka - na wschód od Markatt - zwiększający awansowanie wszystkich umiejętności o 15 procent, ale ten efekt nie łączy się z innymi.
  3. Prześpij się - Ze snem związane są aż trzy różne bonusy, zależne od sytuacji. Status „Wypoczęty” gwarantuje 5 procent szybszego rozwoju umiejętności przez 8 godzin po spaniu w cudzym łóżki. Bonus zwiększa się do 10 procent przy statusie „Dobrze wypoczęty” pozyskiwanym po spaniu we własnym łóżku. Wreszcie, można też otrzymać 15-procentowny bonus za spędzenie nocy z mężem lub żoną.
  4. Zdobądź Koronę Eterium - Artefakt ten można zdobyć po ukończeniu misji „Zaginione na wieki” w dodatku Dawnguard. Dzięki koronie możesz aktywować sobie dodatkowy bonus z jednego z kamieni, a efekt z poprzedniego zostanie przeniesiony do korony. Można też aktywować Kamień Kochanka, później - z koroną na głowie - dowolny inny kamień, a następnie zdjąć artefakt i przespać się. Po przebudzeniu trzeba nałożyć koronę, by w ten sposób grać aż z trzema bonusami.
  5. Skup się na jednej umiejętności - Gdy mamy do czynienia z trudniejszymi do awansowania umiejętnościami, jak Lekki Pancerz dla zabójców czy łuczników, najlepiej mocno skupić się na ich awansowaniu i poświęcić czas, bez rozpraszania się innymi talentami. Przygotowaliśmy osobne poradniki związane z umiejętnościami Wytwarzania, umiejętnościami Maga, Wojownika i umiejętnościami Złodzieja, gdzie dokładniej tłumaczymy najlepsze strategie dla każdej roli i specjalizacji.

Poniżej przedstawiamy tabelę, w której wypisane są zdolności konstelacji Wojownika, Złodzieja i Maga. Rozpiska pomoże zorientować się, jaki Kamień Przeznaczenia wpływa na konkretne umiejętności.

Kamień WojownikaKamień ZłodziejaKamień Maga
BlokŁucznictwoPrzemiana
Ciężki pancerzAlchemiaPrzywoływanie
Broń jednoręcznaLekki pancerzZniszczenie
KowalstwoOtwieranie zamkówZaklinanie
Broń oburęcznaKradzież kieszonkowaIluzja
Skradanie sięPrzywrócenie
Retoryka

Jeżeli zastosujecie się do naszych wskazówek, a także nie zapomnicie zajrzeć na strony poświęcone konkretnym zestawom umiejętności - Wytwórczych, Maga, Wojownika lub Złodzieja - z pewnością osiągnięcie maksimum możliwości bohatera szybciej niż w przypadku grania „na wyczucie”.

Komentarze

More On The Elder Scrolls 5: Skyrim Special Edition

Najnowsze artykuły