Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Skyrim - jak rozwijać umiejętności Wytwórcze: Zaklinanie, Alchemia i Kowalstwo

Szybki sposób na osiągnięcie 100 poziomu umiejętności.

„Umiejętności Wytwórcze” w The Elder Scrolls V: Skyrim to nie oficjalna nazwa (taka właściwie nie istnieje) talentów Zaklinania, Alchemii i Kowalstwa, ale idealnie podkreśla zastosowanie wymienionych umiejętności. Wszystkich używamy po to, by tworzyć lub ulepszać przedmioty. To ulubione zajęcie wielu bohaterów Skyrim.

Postawienie w pierwszej kolejności na rozwój Zaklinania, Alchemii i Kowalstwa to najlepsza i najszybsza droga do stania się potężnym wojownikiem. Choćby ze względu na możliwość noszenia w pełni ulepszonej Daedrycznej Zbroi. Taki pancerz, w połączeniu z efektami mikstur, to wystarczający środek do poradzenia sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami w Skyrim - nawet nie biorąc pod uwagę innych zalet ze wspomnianych umiejętności.

Szczególnie osiągnięcie maksymalnego - setnego - poziomu Zaklinania okaże się przydatne. Pozwoli to zakląć zestaw zbroi tak, że zupełnie wyeliminujesz koszt Magii przy używaniu jakichkolwiek czarów. W praktyce oznacza to, że wszystkich czarów, nawet najlepszych, będziesz mógł używać bez ograniczeń (jak tylko się ich nauczysz). W pełni ulepszona zbroja z Kowalstwa, połączona z wzmacniającymi zaklęciami, pozwoli stawić czoła najbardziej twardym wrogom, a to z kolei pomoże szybciej zwiększać poziom Ciężkiego pancerza, Lekkiego pancerza i Bloku. Wreszcie, najwyższe poziomy Alchemii otworzą jeszcze więcej możliwości ulepszeń. Nie wspominając o potencjalnych dochodach ze sprzedaży wytworzonych dóbr.

Podsumowując - to jedne z najlepszych umiejętności do „wymaksowania”. Idealną decyzją jest więc skupienie się właśnie na nich na początku gry, jeżeli chcemy później zająć się power-levelingiem innych zdolności.

Jak szybko osiągnąć 100 poziom Zaklinania

W pierwszej kolejności zajmiemy się umiejętnością, naszym zdaniem, najważniejszą - dzięki potencjałowi wzmacniania pancerzy. Droga do 100 poziomu w przypadku Zaklinania może polegać wyłącznie na skupieniu się na tej zdolności, ale drugi sposób rozwijania talentu połączony jest z jednoczesnym rozwijaniem innych (na przykład Kowalstwa) i zarabianiem pieniędzy, choć jest też bardziej czasochłonny.

Założenia pierwszej metody są proste. Należy po prostu na zaklinaniu i zdejmowaniu zaklęć ze wszystkiego, co nie jest nam niezbędne w trakcie przygody.

 1. Napełniaj Kamienie Duszy - Niestety dziś nie można skorzystać już ze starego sposobu duplikowania Kamieni Duszy, więc trzeba zdobywać je w tradycyjny sposób, czyli kupując u magów, choćby w Smoczej Przystani. W tej samej lokacji u Farengara zakupimy czar Pułapki Duszy. Rzucając go w trakcie walki i mając przy sobie pusty Kamień Duszy, zamkniemy w nim duszę pokonanego. Najlepiej wybrać się na polowanie na Draugry do którejś z wielu krypt.
 2. Zbieraj przedmioty - Przyda się właściwie wszystko, co można zakląć, a przede wszystkim broń. Zbieraj przedmioty z pokonanych wrogów, kupuj inne i zaklinaj je mocą z napełnionych kamieni. Najwięcej zarobimy zaklinając broń, więc niech będzie priorytetem, gdy nadejdzie moment wyrzucenia czegoś z plecaka.
 3. Sprzedawaj - Pieniądze nie rosną na drzewach, a do kupowania kolejnych przedmiotów (czy też składników do produkcji broni) potrzebujesz funduszy. Nie zapominaj więc o sprzedawaniu zaklętych broni i pancerzy. Rozwijając Zaklinanie uzbierasz mnóstwo takich przedmiotów, nie wyrzucaj ich po prostu. Jeden sklep pewnie nie przyjmie wszystkich przedmiotów, dlatego podróżuj między miastami.

Powyższa metoda powinna sprawić, że osiągnięcie 100 poziomu Zaklinania nie zajmie zbyt dużo czasu - najprawdopodobniej będzie to kilka godzin. Sposób ten nie jest jednak najbardziej opłacalny i wyważony, jeżeli jednocześnie chcesz też rozwijać inne umiejętności, jak choćby Kowalstwo.

By szybko rozwijać Zaklinanie przy jednoczesnym dbaniu o inne umiejętności we wczesnych stadiach przygody, polecamy poniższą metodę.

 1. Jeżeli chcesz rozwijać też Przemianę, wykop trochę żelaza - Kopalnie z żelazem są w całym Skyrim, a ruda żelaza jest też bardzo tania i dostępna u kupców. Warto skorzystać.
 2. Używaj Transmutacji, by otrzymać złoto z żelaza - w oryginalnej wersji gry tworzenie żelaznych sztyletów było najlepszym sposobem rozwoju Kowalstwa, lecz później zostało to zmienione. Obecnie więcej doświadczenia zdobywamy za wytwarzanie biżuterii. Konkretnie, mowa o złotych pierścieniach. Najlepiej więc połączyć czas Transmutacji (związany z umiejętnością Przemiany), by zamieniać rudy żelaza w rudy srebra, a rudy srebra w rudy złota. Ewentualnie, możesz też odwiedzić kopalnię niedaleko Kolskeggr.
 3. Produkuj dużo złotych pierścieni - nie żałuj złota. To najlepsza metoda awansowania w Kowalstwie. Jeżeli jednak chcesz zająć się bronią, albo w ogóle nie chcesz rozwijać Przemiany, by łatwiej pozyskiwać złoto, produkuj sztylety. Przy okazji można rozwijać Przywołanie, nadając wyprodukowanej broni efekt czaru Wypędzenia, żeby zwiększać wartość tworzonych broni.
 4. Zaklinaj pierścienie - znajdź stół do zaklinania i zabieraj się do pracy. Zaklinanie gwarantuje stałą liczbę punktów doświadczenia za każdy przedmiot. Najlepiej więc zgromadzić jak najwięcej kamieni duszy w trakcie przygody, a później zacząć zaklinać wytworzone pierścienie. W ten sposób po rozwinięciu Kowalstwa szybko rozwiniemy też Zaklinanie. Jeżeli chcemy zarobić, warto zaklinać pierścienie czarem Wzmocnienie Skradania.
 5. Cierpliwości - skupienie się na wytwarzaniu wymaga poświęcenia czasu dla handlarzy. Stworzone przedmioty możesz sprzedawać u kupca, ale co, gdy zabraknie mu złota? Wtedy kup od niego zasoby, które wykorzystasz do dalszej produkcji. Zyska on pieniądze, za które odkupi od ciebie kolejne przedmioty. Powtarzaj proces do momentu, aż będziesz chciał naprawdę zarobić. Wtedy nie można już polegać na jednym kupcu i trzeba wybrać się do różnych miast.

Zajmując się opisanymi wyżej czynnościami powinieneś stosunkowo szybko osiągnąć 100 poziom Zaklinania, przy okazji mocno podbijając także Kowalstwo. Jeżeli nie masz nic przeciwko lekkiemu wydłużeniu procesu - rozwiniesz też Przemianę dzięki stosowaniu czaru Transmutacji. Ponadto, handlując z kupcem rozwiniesz także Retorykę.

Kowalstwo - szybka droga do 100 poziomu

Niestety, czas Xboksa 360 i PS3 już przeminął. Wraz z nim, zniknęła także niesławna metoda rozwijania Kowalstwa tylko przy masowej produkcji żelaznych sztyletów. Obecnie otrzymujemy mniej punktów doświadczenia za przedmioty o niskiej wartości. Dlatego najlepiej zająć się złotem.

 1. Zgromadź złoto - Są dwa sposoby zdobywania tego surowca, a o pierwszym wspomnieliśmy wyżej. Jeżeli rozwijasz też umiejętność Przemiany, wystarczy używać czaru Transmutacji na żelazie, a później srebrze, by otrzymywać rudy złota. Jeżeli dodatkowo wcześniej rozwiniesz Zaklinanie, możesz znacznie obniżyć koszt czaru Transmutacji dzięki odpowiednim zaklęciom przedmiotów. Prostą metodą jest też odwiedzenie kopalni Kolskeggr na północnym-wschodzie od Markartu.
 2. Produkuj złote pierścienie - żelazne sztylety rządziły dawniej, teraz nastały czasy złotych pierścieni. Są one warte najwięcej, a więc oferują najwięcej doświadczenia. Z jednej sztabki złota wytworzysz dwa pierścienie. Dla przykładu, sztabka wystarczy tylko na jeden naszyjnik. Naszyjniki warto produkować zamiast pierścieni tylko, jeżeli masz przy sobie cenne klejnoty (najlepiej diamenty). W przeciwnym wypadku, zajmij się masową produkcją złotych pierścieni, by szybko dobić do 100 poziomu Kowalstwa.

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Zobacz także:

- Skyrim - jak szybko zdobyć 100 poziom umiejętności

- Skyrim - jak rozwinąć umiejętności Wojownika: Blok, Broń jednoręczną i inne

- Skyrim - jak rozwijać umiejętności Maga: Zniszczenie, Przemiana i inne

- Skyrim - jak rozwijać umiejętności Złodzieja: Skradanie, Kradzież kieszonkowa i inne


Jak osiągnąć 100 poziom Alchemii

Alchemia jest po Zaklinaniu i Kowalstwie jedną z najlepszych umiejętności do rozwinięcia w pierwszej kolejności. Pomoże wzmocnić siłę i efekt zaklinania broni i pancerzy, zaoferuje też inne cenne bonusy.

Tworzenie różnorodnych mikstur jest skomplikowane, dlatego - z racji na tę rozmaitość - trudno mówić o najlepszej i najbardziej efektywnej drodze do 100 poziomu. Mimo to, przytoczymy kilka najważniejszych wskazówek.

 • Istotna jest wartość mikstury - tak jak w przypadku Kowalstwa, zyskujesz tym więcej doświadczenia za wytworzenie produktu, im więcej jest on wart. Zwracaj więc uwagę na cenę zakupu różnych mikstur, by wiedzieć, co tworzyć.
 • Wykorzystaj zaklęcia - im cenniejsza mikstura, tym więcej punktów XP zdobędziesz. Pamiętaj więc o połączeniu umiejętności. Dzięki Zaklinaniu możesz nałożyć na elementy pancerza zaklęcie wzmacniające efektywność twojej Alchemii. W rezultacie wyprodukujesz cenniejsze mikstury.
 • Najcenniejsza mikstura to Premia do Zdrowia - do wytworzenia potrzebujesz następujących składników: Pazury niedźwiedzia, Niebieski kwiat górski, Paluch giganta, Świecące grzyby, Wiszący mech, Pszenica.
 • Składniki możesz kupować - niektóre składniki są tak rzadkie, że czasem warto po prostu je kupić, zamiast szukać w dziczy. Tworząc z różnych składników losowe receptury, możesz odkryć przypadkiem cenny efekt, który możesz dodać do mikstur.
 • Wybierz się do Białej Grani - sklep Kocioł Arkadii w Białej Grani to najlepsze miejsce do rozwijania Alchemii. Arkadia jest Ekspertem w tej dziedzinie, a więc może pomóc ci rozwinąć zdolność do 75 poziomu. Ma też duże zapasy gotówki, więc możesz sprzedać jej sporo wytworów. Znajdziesz też u niej wiele składników.

To najważniejsze informacje, które pomogą w szybkim osiągnięciu 100 poziomu w różnych dziedzinach. Pamiętaj oczywiście, żeby co jakiś czas robić sobie przerwę od intensywnego rozwoju umiejętności i po prostu odpocząć, wykonując poboczne zadania czy po prostu zwiedzając Skyrim. Nieustanne zdobywanie doświadczenia w craftingu może stać się nużące.

Komentarze