Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Siedmiu królów musi umrzeć - zakończenie: co się wydarzyło

Podsumowujemy filmowe zwieńczenie Upadku Królestwa.

Kruchy pokój między Anglią i Szkocją zostaje zaburzony. Na horyzoncie pojawia się też nowe zagrożenie ze strony Danów. Uthred z Bebbanburga musi ponownie chwycić za miecz i po raz ostatni wyruszyć w bój. W tym miejscu podsumowujemy wydarzenia i zakończenie filmu „Siedmiu królów musi umrzeć.”

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Na tej stronie - skocz do sekcji:


Jak wygląda sytuacja polityczna po śmierci króla Edwarda

Akcja filmu rozpoczyna się kilkanaście lat po zakończeniu serialu. Uthred prowadzi spokojne życie w Bebbanburgu, sprawując władzę nad Nortumbrią. Ziemie te nie podlegają jurysdykcji króla Edwarda, ponieważ, zdaniem Uthreda, zbyt mocno podzielił on społeczeństwo. Bohater przysiągł jednak, że odda hołd następcy, który będzie w stanie zdobyć przychylność całego ludu Anglii.

Król Edward zmarł z powodu choroby, a jego synowie konkurują ze sobą o tron. Aelfweard najeżdża Winchester i przejmuje zamek królewski. Syn Edwarda i Eadgifu, Edmund, ucieka wraz z matką do Bebbanburga. Uthred zapewnia im schronienie, a także liczy na wsparcie pierworodnego syna króla, Aethelstana. Wierzy w jego rozsądek, ponieważ sam go wychował i wyszkolił w boju.

Aethelstan dąży do władzy po trupach i staje się tyranem

Najstarszy syn króla bardzo się zmienił. Jest zaślepiony wizją nawracania pogan i zjednoczenia Anglii za wszelką cenę. Z zimną krwią morduje gotowego do negocjacji Aelfwearda i tym samym przejmuje władzę. Uthred próbuje przemówić młodzieńcowi do rozsądku, lecz ten woli polegać na podszeptach swojego doradcy, Ingilmundra.

Działania Aethelstana wzbudzają niepokój w sąsiednich królestwach. Pobiera wysokie podatki na budowę kościołów, a także burzy pogańskie pomniki. Choć zaborcze działania nowego króla Anglii nie podobają się królom Walii oraz Stratchclyde, to pierwszy z nich postanawia trwać przy Aethelstanie. Król Stratchclyde ma zaś inny plan.

Kruchy rozejm ze Szkocją zostaje zerwany. Dlatego Król Konstantyn, a także królowe Szetlandów, Man, Stratchclyde oraz Orkadów postanawiają zjednoczyć się i wspólnie wyruszyć na wojnę z Anglią. Prowodyrem tych działań jest Anlaf, duński wódz. Dotychczas ograniczał się on do pojedynczych najazdów, lecz niechęć pozostałych królów do Aethelstana zrodziła nadzieję na podbicie Anglii.


Kto manipuluje królem Aethelstanem

Aethelstan z rozsądnego młodzieńca zmienił się w tyrana, zawładniętego religijną obsesją. Polega on na radach wojskowego dowódcy Ingilmundra, z którym łączą go relacje romantyczne. Kochanek manipuluje królem, a swoje sugestie co do działań militarnych motywuje wolą bożą i starannie dobranymi cytatami z Biblii. Religijna żarliwość Aethelstana wynika z chęci odpokutowania za grzechy, a konkretnie za romans z Ingilmundrem. Poczucie winy sprawia, że staje się on bezlitosny dla pogan.

Kochanek i doradca króla okazuje się być duńskim szpiegiem

Tak naprawdę Ingilmundr służy Anlafowi. Celowo manipuluje młodym królem, aby ten osłabił Anglię i zniechęcił do siebie pozostałych królów. Chrześcijańska pobożność Ingilmundra również stanowi element konspiracji - tak naprawdę wyznaje on nordyckich bogów. Jedyne, co zdaje się być prawdą, to uczucie żywione względem Aethelstana.

Uthred przejrzał manipulacje Ingilmundra. Pojmał go i uwięził w Bebbanburgu, przez co popadł w konflikt z Aethelstanem. Duński infiltrator zdołał jednak się uwolnić i zwabić Uthreda w pułapkę. Edmund i Osbert, syn Uthreda, trafili do garnizonu, Eadgifu do klasztoru, a władca Bebbanbugra został skazany przez króla na wygnanie.

Aethelstan skazuje Uthreda na wygnanie

Ledwo żywy Uthred został znaleziony przez ludzi Anlafa. Dzięki temu trafił na naradę sprzeciwiających się Aethelstanowi władców. Ci, dowiadując się o wygnaniu, zaproponowali mu udział w spisku, a także zlecili zabicie młodego króla. Uthred pozostaje jednak wierny Anglii. Kiedy dociera do Winchesteru, próbuje przemówić Aethelstanowi do rozsądku, lecz ten nie chce go słuchać.

W międzyczasie mieszkańcy Bebbanburga zostają zamknięci przez ludzi Ingilmundra w pobliskiej grocie, bez wody i pożywienia. Kiedy Uthred dociera na miejsce, jest już za późno. Mieszkańcy zginęli, a wraz z nimi Ingrith, żona Finana i autorka przepowiedni o śmierci siedmiu królów.


Czy przepowiednia o śmierci siedmiu królów się spełniła

Ingrith miała sen, w którym padły prorocze słowa: „siedmiu królów musi umrzeć”. Pierwszym symptomem prawdziwości przepowiedni jest śmierć Edwarda. Kolejnymi potencjalnymi ofiarami są królowie Szkocji, Szetlandów, Man, Stratchclyde oraz Orkadów. Pod znakiem zapytania staje też los Uthreda. Choć sam tak siebie nie nazywa, to lud uznaje go za króla Nortumbrii.

Garnizon, do którego zostali wysłani Edmund i Osbert, zostaje wymordowany przez ludzi Ingilmundra. Chłopcom udaje się jednak przeżyć. Kiedy Aethelstan dotarł na miejsce, zrozumiał, że Uthred od początku miał rację. Skruszony król zdaje sobie sprawę, że nie ma szans z siłami Danów i zjednoczonych przeciwko niemu królestw. Postanawia jednak stanąć do nierównej walki, a Uthredowi i jego bliskim każe uciekać.

Pierwszym królem z przepowiedni jest Edward. Pozstali to piątka zbuntowanych królów z północy. Czy siódmym jest Uthred?

Uthred nie posłuchał rozkazu i ruszył w bój. Ponieważ wojsko Anglii i Walii nie ma szans ze zjednoczonymi Danami i zbuntowanymi królami, postanowił uciec się do niekonwencjonalnych metod. Pomysły Uthreda doprowadzają do zwycięstwa, a Anlaf wraz z sojusznikami uciekają z pola bitwy. Królowie odwracają się od duńskiego przywódcy i wracają na swoje ziemie. Uthred za to zostaje poważnie ranny, kiedy zmierza na pomoc walczącemu z Inglimundrem Aethelstanowi. Ostatecznie królowi udaje się pojmać i skazać byłego kochanka na śmierć.

Podczas bitwy przepowiednia przybrała niespodziewany obrót. Śmierć ponieśli nie sprzymierzeni z Anlafem królowie, a ich synowie, czyli potencjalni następcy. Aby proroctwo się spełniło, śmierć musiałby ponieść jeszcze jeden król.


Czy Uthred zginął

Nieprzytomny Uthred zostaje przewieziony do Bebbanburga. Kiedy się budzi, wstaje z łóżka, aby porozmawiać z Aethelstanem. Pragnie dopełnić złożonej przed laty przysięgi, dlatego składa mu hołd i oddaje pod władanie Nortumbrię. Wierzy, że od teraz będzie on dobrym i rozsądnym władcą. W ten sposób Aethelstan został pierwszym królem w pełni zjednoczonej Anglii.

W ostatniej scenie widzimy, jak Uthred stoi w rozkroku pomiędzy światem żywych i martwych

Uthred żegna się z zebranymi w sali biesiadnej bliskimi. Otwiera drzwi do swojej komnaty, a za nimi widzi ucztujących w Walhalli zmarłych przyjaciół - Bridę, Haestena, Clapę, a także swojego ojczyma, Ragnara. Choć scena ta może sugerować, że Uthred właśnie żegna się z życiem, to nie widzimy, czy ostatecznie przekroczył próg Wallhali, czy jednak przeżył. Tym samym kwestia spełnienia się przepowiedni pozostaje tajemnicą.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Oczekiwanie na obraz okładki

Upadek Królestwa

TV show

Powiązane tematy
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze