Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Shadow of the Tomb Raider - sekrety i znajdźki: jak zdobyć wytrych, informacje i ekwipunek, wciągarka, strzelba, wzmocniony nóż

Jakie są rodzaje artefaktów? Gdzie znaleźć handlarkę Moraekah? Jak zdobyć strzelbę i inne przedmioty?

W Shadow of the Romb Raider istnieje bardzo duża liczba różnego rodzaju sekretów, które można odkryć w trakcie przygody.

Do części z nich można dotrzeć już podczas pierwszego przechodzenia kampanii fabularnej, natomiast do innych trzeba będzie się cofnąć, odwiedzić kryptę lub grobowiec, a czasami skorzystać ze specjalnego ekwipunku.

Poniżej przygotowaliśmy listę sekretów i znajdziek, jakie można odnaleźć podczas przygody. Pamiętaj, że bieżący licznik pokazujący ilość wszystkich sekretów w danej lokacji znajduje się na mapie w lewym górnym narożniku ekranu.

Oprócz rodzajów sekretów i ich charakterystyk opisujemy też sprzęt, który jest niekiedy niezbędny do zdobycia pewnych cennych przedmiotów. Należy przy tym zaznaczyć, że tylko odnalezienie wszystkich elementów oraz zaliczenie niektórych wymagań (np. przejścia grobowców) spowoduje, że daną lokację zaliczymy na 100%.


 • Obozy (1) - są to ogniska, po rozpaleniu których możesz wykonać trzy główne czynności: rozwijać zdolności Lary, ulepszać ekwipunek oraz korzystać z możliwości szybkiej podróży.
 • Grobowce (2) - są to specjalne lokacje, których przejście wiąże się z gratyfikacją w postaci dodatkowych zdolności, których nie da się odblokować w żaden inny sposób.
 • Misje poboczne (3) - są to zadania dodatkowe, które możesz wykonywać po porozmawianiu ze zleceniodawcami. Ich wypełnianie zapewnia nagrody materialne i punkty doświadczenia.
 • Wyzwania (4) - krótkie zadania polegające na ogół na odnalezieniu lub zniszczeniu/zabiciu, wskazanych w opisie rzeczy.
 • Skrzynie (5) - są w nich przechowywane cenne artefakty. Aby je otworzyć należy posiadać wytrych.
 • Krypty (6) - to specjalne lokacje, na ogół nieco mniejsze od lochów. W przeciwieństwie do nich są bardziej związane z nagrodami materialnymi, natomiast nie odblokowują żadnych nowych umiejętności.
 • Relikty (7) - są to różnego rodzaju artefakty, czyli cenne przedmioty wchodzące w skład różnych kolekcji.
 • Dokumenty (8) - różnego rodzaju pisma składające się na różne kolekcje artefaktów.
 • Płaskorzeźby (9) - specjalne rzeźby, których odczytywanie zazwyczaj umożliwia rozwinięcie Larze możliwość posługiwania się starożytnymi językami (są niezbędne do odczytywania monolitów).
 • Skrytki surwiwalowe (10) - zakopane w ziemi skrytki z przydatnymi rzeczami. Można je wypatrywać poprzez charakterystyczne, świecące na biało punkty w ziemi.
 • Monolity (11) - zawierają zapisane informacje do odczytania których Lara musi posiadać odpowiednią umiejętność związaną z jednym z trzech starożytnych języków. Bohaterka uczy się stopniowo języków przez odkrywanie sekretów, a zwłaszcza przez zapoznawanie się z wiadomościami na płaskorzeźbach (9). Jeśli Lara dysponuje wiedzą umożliwiającą odczytanie informacji na monolicie, to otrzyma wskazówkę związaną z pobliskim skarbem. Wystarczy go zlokalizować i odkopać, co „zaliczy" nam danym monolit.

Oprócz powyższych w trakcie eksploracji można znaleźć również plecaki i mapy odkrywców. Wchodzenie z nimi w interakcję sprawia, że na mapie odkrywane są lokalizacje pobliskich sekretów.


Ekwipunek - wzmocniony nóż, wytrych, wciągarka, strzelba

Należy pamiętać o tym, że Lara nie będzie miała dostępu do wszystkich sekretów od razu. Do części z nich droga może być zablokowana i trzeba będzie posiadać odpowiedni sprzęt, aby poradzić sobie z przeszkodami. W trakcie gry można wyróżnić trzy najważniejsze przedmioty:

Wzmocniony nóż - jest niezbędny do przecinania grubych lin, oplatających niektóre rodzaje przeszkód. Aby w pełni wzmocnić nóż należy wykonać dwa kroki. Pierwszy to zakupienie wzmocnienia u handlarki na targu w Ukrytym Mieście (obrazek powyżej), a drugi to ukończenie misji pobocznej o nazwie Wstrzymanie wyroku, w której należy uratować Hakana.

Wciągarka (1 na obrazku powyżej) - jest niezbędna przy niszczeniu niektórych przeszkód, gdzie należy użyć liny. Przedmiot również jest do kupienia u handlarki Moraekah.
Wytrychy (2 na obrazku powyżej) - są niezbędne do otwierania skrzyń zawierających cenne artefakty. Przedmiot ten możesz kupić u handlarki o imieniu Moraekah. Wystarczy zakupić je raz, a Lara będzie mogła z nich korzystać bez ograniczeń.

Gdzie znaleźć handlarkę Moraekah? Po raz pierwszy spotkasz ją w Ukrytym Mieście podczas wykonywania misji pobocznej o nazwie Kości zostały rzucone, w której należy znaleźć kości Takiya.

Po pierwszym spotkaniu i wraz z postępami w kampanii fabularnej Moraekah będzie się jednak przemieszczać. Na powyższym obrazku przedstawiamy miejsca, gdzie można ją spotkać:

 • W miejscu otoczonym kamiennym murem (A) w mieście.
 • Również w lokacji Ukryte Miasto, ale tym razem w budynku na północy (B) w pobliżu nawodnionych pól.
 • Na ścieżce (C) prowadzącej do krypty na wschód od Kuwak Yaku.
 • Na ścieżce (D) prowadzącej do grobowca na południowy zachód od San Juan.


Oprócz powyższych narzędzi do usuwania niektórych przeszkód niezbędna jest również strzelba, którą zdobędziesz podczas kampanii fabularnej w misji o nazwie Oko węża.

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze