Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Serial Ty (You) - przewodnik po serialu

Wszystkie informacje w jednym miejscu.

Witajcie! Przed Wami przewodnik po serialu „Ty” (ang. „You”). Ta oparta na cyklu powieści Caroline Kepnes produkcja łączy w sobie thriller, romans i czarną komedię. Wszystkie odcinki można obejrzeć w serwisie Netflix.

Głównym bohaterem serialu „Ty” jest Joe Goldberg, księgarz i introligator z Nowego Jorku. Pod powłoką skromności i nieśmiałości mężczyzna skrywa jednak mroczną naturę, łączącą zakochanie z niezdrową obsesją. Joe, aby podbić serce wybranki, ucieka się do stalkingu, manipulacji, a nawet morderstwa.

Ten przewodnik powstał dla wszystkich fanów serialu. Pomaga on pogłębić wiedzę o bohaterach i wydarzeniach, odpowiada na kwestie, które mogą wydawać się niejasne, a także pozwala przypomnieć sobie, co wydarzyło się w zakończonych już sezonach. Znajdziecie tu również garść ciekawostek oraz informacje o różnicach względem literackiego pierwowzoru.


Na tej stronie:


Podsumowania sezonów, bohaterowie, świat serialu

Podsumowania i zapowiedzi sezonów Postaci i wydarzenia

Serial a powieść

„Ty” to debiutancka powieść Caroline Kepnes. Wydana w 2014 roku książka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na 19 języków. Już rok po premierze z Kepnes skontaktowała się Sera Gamble, późniejsza showrunnerka serialu. Ostatecznie ekranizacja powieści ukazała się w 2018 roku.

Powieść „Ty” doczekała się czterech kolejnych części: „Martwych Ciał” z 2016 roku, „Ty kochasz mnie” z 2021 roku i nieprzetłumaczonej jeszcze na język polski „For You and Only You” z 2023 roku. Co ciekawe, trzeci sezon ukazał się zaledwie pół roku po premierze trzeciej powieści, a czwarty sezon wyprzedził cykl książkowy. Jego premiera miała miejsce 9 lutego, a czwarty tom ukazał się dopiero 25 kwietnia 2023 roku.

Równoczesne powstawanie serialu i kolejnych książek poskutkowało znacznym odejściem od materiału źródłowego. O ile pierwszy i drugi sezon, z paroma wyjątkami, dość wiernie podążają za fabułą literackiego pierwowzoru, tak kolejne sezony czerpią z nich jedynie motywy przewodnie.

W przypadku trzeciego sezonu miejscem akcji jest małe miasteczko, a czwartego - uniwersytet. Różnice są jednak znaczące, ponieważ w „Ty kochasz mnie” Joe nie jest w związku z Love, a w „For You and Only You” nie zostaje wykładowcą w Londynie, a pisarzem na Harvardzie. Zmianom względem pierwowzoru uległy również postaci poboczne - w tym nawet kolejne ukochane Joego, które w serialu noszą inne nazwiska, niż w powieściach.

Odejście od pierwowzoru może być pozytywną wiadomością dla osób, które nie czytały jeszcze książek, a czują niedosyt po serialu. Trzeci i czwarty tom przedstawiają mocno odmienną od produkcji Netflixa historię, a niektóre wydarzenia z dwóch pierwszych tomów również mogą zaskoczyć fanów serialowych przygód Joego Goldbera.


Ciekawostki o serialu

  • Pierwszy sezon nie był produkcją oryginalną Netflixa, a telewizji Lifetime, w której początkowo nie osiągnął zbyt wysokich wyników oglądalności. Serial zyskał popularność po trafieniu na Netflixa, który wyprodukował kolejne sezony.
  • Caroline Kepnes jest autorką scenariusza jednego odcinka serialu, konkretnie 8. odcinka 1. sezonu. Pisarka ma na koncie też kilka innych scenariuszy telewizyjnych, w tym do kilku odcinków serialu „Siódme Niebo”.
  • Odtwórca głównej roli, Penn Badgley, chciał ją początkowo odrzucić. Obawiał się, że historia będzie romantyzować postać psychopatycznego mordercy. Tym samym utwierdził producentów, że doskonale nadaje się do tej roli, ponieważ wciąż będzie miał świadomość, że gra negatywną postać i nie pozwoli o tym zapomnieć również widzom.
  • W pierwszym sezonie słowo „Ty” pada 241 razy.
  • W trzecim sezonie Love wdaje się romans z dużo młodszym, nastoletnim sąsiadem. W rzeczywistości aktor wcielający się w rolę Theo jest rok starszy od grającej Love Victorii Pedretti.
  • Nazwisko Marienne Bellamy nawiązuje do powieści „Uwodziciel. Bel Ami” Guy'a de Maupassanta, opowiadającej o uwodzicielu i manipulatorze z Paryża.
  • Księgarnia z 1. sezonu istnieje naprawdę. Nazywa się „Logos Bookstore” i znajduje się na Manhattanie. Nie posiada jednak piwnicy.
Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze