Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sekiro - boss: Małpi strażnik

Boss, którego należy zabić dwukrotnie.

Małpi strażnik broni dostępu do Pałacowego lotosu, przedmiotu kluczowego dla fabuły. Aby go zdobyć, musisz zabić potężnego przeciwnika.

Rywala znajdziesz za posążkiem rzeźbiarza: Dolina Bodhisattwy.

Walka z Małpim strażnika składa się z dwóch faz. W każdym etapie boss posiada jeden krąg życia.

Przygotowania do walki

 • Walka z Małpim strażnikiem jest długa i wymagająca, dlatego zadbaj o jak największą liczbę tykw leczących. Na tym etapie gry powinieneś mieć około 7-8 tykw. Na stronie: Sekiro - sekrety i znajdźki: nasiona tykwy, gdzie znaleźć opisujemy miejsca, w których można odnaleźć nasiona tykwy.
 • Boss wydala z siebie trujące opary. Co prawda, można ich uniknąć, odskakując na bok, ale gdy dojdzie do zatrucia warto mieć przy sobie odtrutkę w proszku.
 • W drugiej fazie walki Małpi strażnik dysponuje bardzo groźnym atakiem, który wywołuje efekt przerażenia. W związku z tym warto zaopatrzyć się w środki uspakajające.

I faza walki - Małpi strażnik

 • Boss posiada bardzo szeroki wachlarz ataków, które są bardzo nieprzewidywalne.
 • Przeciwnik rzuca błotną kulą. Trudną uniknąć tego ataku, gdy pocisk leci już w twoją stronę. Dlatego - gdy zobaczysz, że boss przygotowuje się do tego ataku, wyskakując w powietrze i trzymając błotną kulę - pobiegnij w jego stronę (jak na powyższym obrazku). Nie dosyć, że ominiesz pocisk, to będziesz miał szanse zadać rywalowi obrażenia, jeśli wyląduje obok ciebie.
 • Małpi strażnik często wykonuje atak z czerwonym symbolem. Podskocz, aby uniknąć tego ataku.
 • Boss od czasu do czasu kładzie się na ziemi i rzuca się jak szalony. Jeśli podejdziesz za blisko jego tułowia, wówczas cię zrani. Zbliż się do jego głowy (jak na poniższym obrazku) i wyprowadź serię ataków.
 • Praktycznie wszystkie ataki bossa możesz odbić, dlatego staraj się trzymać blisko rywala. Paruj jego ciosy i atakuj, kiedy się odsłoni.
 • Podczas walki możesz szybko przemieszczać się na linie, od drzewa do drzewa.
 • Gdy przeciwnik zacznie ryczeć, wówczas będziesz miał okazję zaczepić się o jego bark, i przyciągnąć się do niego za pomocą linki. Aby tego dokonać, musi pojawić się zielona ikona (taka jak na poniższym obrazku). Wyprowadź serię ataków, gdy zbliżysz się do niego.
 • Najbardziej wrażliwą częścią ciała bossa jest głowa. Zadając serię uderzeń skierowaną na głowę, na chwilę ogłuszysz wroga, sprawiając, że ten będzie bezbronny, po czym ucieknie.
 • Jeśli staniesz za plecami Małpiego strażnika, spodziewaj się, że zaatakuje cię trującymi oparami. Oddal się od toksycznej chmury i w razie potrzeby użyj odtrutki w proszku.
 • Postaraj się zachować jak najwięcej przedmiotów leczących na drugą fazę walki.

II faza walki - Małpi strażnik (bez głowy, z mieczem)

 • Druga faza zacznie się kilka sekund po tym, jak zabijesz bossa po raz pierwszy. W etapie przeciwnik całkowicie zmieni swoje ataki, które staną się groźniejsze, a do tego będzie korzystał z miecza.
 • O ile w pierwszej fazie mogłeś walczyć agresywniej, to w tym etapie skup się na obronie i wyczekiwaniu ataków przeciwnika, po których możesz wyprowadzić uderzenie. Nie szarżuj, a spokojnie wyczekuj odpowiedniego momentu do ataku.
 • Trzymaj rywala na dystans. Oddalaj się od niego, gdy ten wyprowadza swoje ataki mieczem. Szczególnie uważaj na uderzenia z czerwonym symbolem. Nie możesz jednak za bardzo uciekać od bossa, aby mieć możliwość zaatakowania go, gdy nadarzy się ku temu okazja.
 • Najlepszym momentem do zaatakowania Małpiego strażnika jest wykonanie przez niego ślizgu (nurkowania) zakończonego cięciem. Wówczas przeskocz nad jego mieczem tak, aby znaleźć się obok bossa (jak na powyższym obrazku). Jeszcze w powietrzu wyprowadź pierwszy atak, gdy zbliżysz się do rywala. Gdy będziesz na ziemi wykonaj 2-3 uderzenia i natychmiast oddal się.
 • Zazwyczaj, gdy będziesz blisko bossa, ten skorzysta ze swojego najgroźniejszego ataku. Głośno ryknie, sprawiając, że pojawi się czerwona chmura i powodując przerażenie. Gdy tylko zobaczysz, że przeciwnik wykonuje ten atak, oddal się jak najszybciej, minimalizując obrażenia.
 • Jeśli pasek przerażenia niebezpiecznie zacznie się wypełniać, skorzystaj z środków uspakajających.
 • Drugim, bardzo dobrym, momentem do zadania obrażeń bossowi jest zablokowanie jego ataku wyprowadzonego z góry. Gdy próba parowania tego uderzenia powiedzie się, Małpi Strażnik będzie przez chwilę unieruchomiony. To doskonała okazja do wyprowadzenia kilku cięć i oddalenia się.
 • Możesz próbować blokować uderzenia bossa, ale jest to bardzo ryzykowne, gdyż jeśli nie powiedzie ci się próba parowania, będziesz w poważnych tarapatach. Jeśli nie wychodzi ci odbijanie ciosów przeciwnika, skup się wyczekiwaniu na atak, podczas którego Małpi Strażnik zanurkuje, a ty przeskoczysz nad jego mieczem, aby zadać mu obrażenia.

Obejrzyj walkę

W nagrodę za pokonanie Małpiego strażnika otrzymasz: Wspomnienie: Małpi Strażnik oraz Smukły palec - część do stworzenia nowego narzędzia protezy, a także odblokujesz posążek rzeźbiarza Wodopój Małpiego Strażnika oraz przejście do jaskini, w której znajduje się Pałacowy lotos.


O autorze

Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze