Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rzadka gra sprzedana za 10 tysięcy dolarów. Gdy PAL ma znaczenie

„Święty Graal”.

Gra pod tytułem Lakers versus Celtics and the NBA Playoffs nie brzmi jak wielki i wartościowy hit, lecz egzemplarz klasycznej produkcji z 1991 roku sprzedał się właśnie za niemal 10 tysięcy dolarów.

Uwagę na aukcję w serwisie eBay - zakończoną kwotą 7870 funtów - zwrócił serwis Fusion R Gamer. Inne kopie w tym samym miejscu kosztują jednak 5-20 dolarów. O co chodzi? Sekret tkwi w tym, że te tanie pudełka to amerykańskie wersje NTSC, podczas gdy europejskie wydanie PAL to już „Święty Graal” dla kolekcjonerów na konsoli na Segę Mega Drive.

Legenda głosi, że Lakers versus Celtics było już niemal gotowe do premiery na europejskim rynku, zbierając nawet 88 procent w recenzji brytyjskiego magazynu CVG. W ostatniej chwili debiut jednak odwołano, więc na sprzedaż są tylko kopie, które „w jakiś sposób” wydostały się z magazynu EA.

Według przypowieści, amerykański wydawca miał niespodziewane problemy z pozyskaniem licencji na NBA w Europie, co przełożyło się na zamieszanie. Kłopoty udało się rozwiązać, lecz opisywany tytuł nigdy nie został wyday, a na rynek trafił zamiast tego następca, Bulls versus Lakers.

Powód zamieszania

Wracając do bohatera naszej opowieści, kolekcjonerzy wiedzą o 13 kopiach Lakers versus Celtics, które pojawiły się na rynku na przestrzeni lat. Kilka lat temu brytyjski Eurogamer dotarł jednak do arkusza kalkulacyjnego EA, według którego sprzedano 192 sztuki, najwyraźniej przez sklepy, które nie dowiedziały się o zakazie wystarczająco szybko.

Co kluczowe, na kartridżu znajduje się dokładnie ta sama wersja produkcji, więc podział na NTSC i PAL nie ma większego znaczenia - gra zadziała w obu regionach. Wartość związana jest więc tylko i wyłącznie z opakowaniem i trzema literkami, oznaczającymi Phase Alternating Line.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze