Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rosja reaguje na decyzję CD Projektu. Fala negatywnych recenzji Wiedźmina 3 i Cyberpunk 2077

Rosjanie krytykują ruch studia na Steamie.

Wczoraj CD Projekt poinformował o wstrzymaniu sprzedaży swoich gier w Rosji i Białorusi z powodu inwazji na Ukrainę. Ruch nie spodobał się rosyjskim graczom, którzy na Steamie zaczęli masowo wystawiać negatywne recenzje Wiedźminowi 3 i Cyberpunk 2077.

Jeszcze wczoraj - tuż po ogłoszeniu decyzji polskiej firmy - na karcie katalogowej najnowszych przygód Geralta pojawiło się 733 niepochlebnych opinii. Dzisiaj natomiast opublikowano już ponad tysiąc kolejnych, choć jest dopiero połowa dnia.

Niemal identycznie sytuacja wygląda w przypadku Cyberpunk 2077. Wczoraj wystawiono 567 negatywnych recenzji, dzisiaj już ich liczba wzrosła o następne 1120. Zdecydowana większość napisana jest w języku rosyjskim lub chińskim.

Wykres obrazujący falę negatywnych recenzji Wiedźmina 3

Pracownicy CD Projektu nazywani są „obłudnikami” i „hipokrytami”. Niektórzy zwracają uwagę, że gracze z Rosji wspierali polskich deweloperów, którzy „odpłacili się im za coś, z czym nie mieli nic wspólnego”. „To smutne, że w naszym świecie sztuka, do której odwołują się gry, nie może pozostawać poza polityką” - twierdzi jeden z użytkowników.

Nawoływania, by nie łączyć wirtualnej rozrywki z polityką powtarzają się, podobnie jak głosy o „rozczarowaniu” rodzimą firmą. W niektórych opiniach padają nawet oskarżenia o „zdradę” i „wbijanie noża w plecy”.

Warto zaznaczyć, że negatywne recenzje - choć w mniejszym stopniu - wystawiane są przez rosyjskich graczy także starszym odsłonom serii Wiedźmin. Z podobnym problemem zmaga się też This War of Mine od studia 11 bit, które wszystkie przychody ze sprzedaży produkcji postanowiło przekazać na cele charytatywne związane z pomocą Ukrainie.

Poczuj się jak prawdziwy kierowca!
Premiera Gran Turismo 7 już 4 marca.

Zobacz wszystkie edycje
Gran Turismo 7 w Media Expert

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze