Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ród Smoka - Targaryenowie i inne rody: kim są, wyjaśniamy

Wszystko o rodach, które występują w serialu.

W świecie Westeros polityczne intrygi są ważniejsze niż magia, heroiczne potyczki czy fantastyczne stworzenia. Wiąże się to ze sporą liczbą rodów, pozostających ze sobą w mniej lub bardziej przyjaznych relacjach. Z niniejszego tekstu dowiesz się wszystkiego o rodzinach obecnych w serialu Gra o Tron: Ród Smoka.

UWAGA SPOILERY: Na tej stronie zdradzamy informacje na temat 1. sezonu Rodu Smoka. Jeśli nie chcesz poznać szczegółów, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Jeśli znalazłeś się tu przez przypadek, przejdź na stronę główną serwisu i znajdź coś fajnego dla siebie do czytania.


Na tej stronie - skocz do sekcji:


Targaryenowie

To właśnie tytułowy „Ród Smoka”. Członkowie tej rodziny znani są z ujeżdżania smoków, co znajduje odzwierciedlenie ich czarno-czerwonym herbie. W trakcie akcji serialu to właśnie oni rządzą Westeros, choć w pewnym momencie dochodzi do wewnętrznego konfliktu, dzielącego ród na frakcje Zielonych (Alicent i jej synowie Aemond i Aegon) i Czarnych (Rhaenyra, Daemon, Rhaenys).

Jasne włosy Targaryenów i Velarionów to cecha typowa dla rodów pochodzących z Valyrii

Charakterystyczną cechą Targaryenów są jasne, niemal białe włosy. Członkowie tej rodziny, w ramach zachowania czystości ich wywodzącej się z Valyrii krwi, często decydują się na zawieranie małżeństw o charakterze kazirodczym. Z Gry o Tron wiemy jednak, że miało to swoje konsekwencje w postaci szaleństwa kolejnych przedstawicieli rodu.


Hightowerowie

To wiekowy, wywodzący się ze Starego Miasta ród szlachecki. Ich herbem jest biała wieża zwieńczona płomieniem. Ich rodowym kolorem jest zielony i to właśnie od niego pochodzi nazwa frakcji, która przejęła władzę podczas wydarzeń ukazanych w Rodzie Smoka. Starszy rodu - Otto Hightower - był królewskim namiestnikiem, któremu podstępem udało mu się wprowadzić córkę Alicent do rodziny królewskiej.


Velaryonowie

Podobnie jak Targaryenowie, wywodzą się z Valyrii. Z tego względu drzewa genealogiczne obu rodów często się przeplatają. Śladem ich pochodzenia są białe włosy, lecz od zaprzyjaźnionego rodu różni ich ciemna karnacja. Są mocno związani z morzem, a przywódca rodu, Colrys, jest admirałem królewskiej floty. Powiązanie z morzem znajduje odzwierciedlenie w rodowym herbie – przedstawia on konika morskiego na turkusowym tle.


Pozostałe rody

Duży wpływ na losy królestwa ma ród Strongów. Lyonel Strong pełni przez pewien czas rolę namiestnika, a jego pierworodny syn - Harwin - zostaje kochankiem Rhaenyry i ojcem dwójki jej dzieci. Drugi z synów - Larys - to szara eminencja i sprytny polityczny gracz. Wkupuje się w łaski królowej Alicent, aby móc nią manipulować. Ważnym dla fabuły rodem są też Cargyllowie. Ich przedstawicielami są bracia bliźniacy, stający po przeciwnych stronach konfliktu.

W serialu pojawia się też kilka rodów, które dużo większą rolę odgrywały w Grze o Tron. Są to:

  • Lannisterowie z Casterly Rock. Ich przedstawicielem w serialu jest Jason, ubiegający się o rękę Rhaenyry,
  • Starkowie z Winterfell, władający północą. W serialu na chwilę pojawia się lord Rickon Stark.
  • Baratheonowie z Końca Burzy. W ostatnim odcinku 1. sezonu dowiadujemy się, że lord Borros Baratheon zdecydował się poprzeć frakcję Zielonych.

Więcej o serialu Ród Smoka:

O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze