Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Roblox - najlepsze gry i światy

W co zagrać na platformie.

W Roblox znajdują się tysiące stworzonych przez użytkowników tytułów, reprezentujących najróżniejsze gatunki, a nawet będących w tej kwestii pionierami. Przy takiej liczbie trudno szybko znaleźć najlepsze gry, dlatego przygotowaliśmy listę z propozycjami.

Mimo że Roblox wydaje się dość prostą platformą z nieskomplikowaną grafiką, gracze są w stanie stworzyć naprawdę zachwycające dzieła, czego najlepszym dowodem jest poniższe zestawienie.


Jailbreak

Jeśli w Roblox szukasz gry podobnej do serii Grand Theft Auto - ale nieco bardziej odpowiedniej dla młodszych odbiorców - to lepiej nie trafisz. Jailbreak pozwala dołączyć do policjantów lub wkroczyć w szeregi przestępców, by uczestniczyć w wielkiej grze w chowanego.

Jako kryminalista zaczynamy w więzieniu, z którego należy uciec do miasta przez kanały. Stopień trudności tego zadania zależy od liczby policjantów na serwerze oraz ich umiejętności, ale zazwyczaj nie jest to zbyt trudne. Osoby chętne pozostać za kratami dłużej mogą umilać sobie czas na spacerniaku, siłowni czy stołówce.

Po udanej ucieczce Jailbreak zamienia się w grę z otwartym światem - a właściwie miastem - a złodzieje pną się w kryminalistycznej karierze, dokonując napadów.

Zadaniem policji jest oczywiście przeszkadzanie przestępcom, najpierw w więzieniu, a potem - jeżeli uda się im wyjść na wolność - w mieście. Stróże prawa są wyposażeni w pistolet, paralizator i kajdanki.

Gra jest tak popularna, że twórcy Roblox zaczęli nawet sprzedawać ubrania i inne gadżety sygnowane Jailbreak.


Murder Mystery 2

W obliczu popularności Among Us, nietrudno zrozumieć pokaźną liczbę fanów Murder Mystery 2. Zasady są bowiem dość podobne.

Wśród grupy graczy losuje się jednego mordercę i jednego szeryfa, a pozostali (do 10 osób) to niewinni. Zadaniem mordercy jest zabicie wszystkich niewinnych, a szeryf musi zdemaskować zabójcę, współpracując z niewinnymi - ci muszą zaś po prostu przeżyć. Oczywiście nikt poza wybranym nie wie, kto jest w danej rundzie złoczyńcą.

Gra jest świetnie zbalansowana - aby zabójca nie był zbyt skuteczny, wyposażony jest tylko w nóż, przy czym szeryf dysponuje już rewolwerem. Niewinni nie mają na wyposażeniu żadnej broni. Zostaje im ucieczka oraz powiadamianie szeryfa o podejrzanym zachowaniu.

Klasy specjalne same muszą zadecydować, kiedy wykonać odpowiedni ruch, a zbyt porywcze działanie może zakończyć się szybką eliminacją. Szczególnie dotyczy do mordercy, który powinien atakować oddzdzielone od grupy jednostki.


Natural Disaster Sirvival

To gra, w której zawodnicy walczą z siłą żywiołów, a dokładniej - klęskami żywiołowymi. Gracze przenoszą się na różne mapy i co rusz muszą dostosować się do panującej sytuacji.

Należy przykładowo znaleźć wysoko położone, stabilne podłoże, aby przetrwać powódź, czy schronić się w ciepłym pomieszczeniu przed śnieżycą. Osoby, które nie zdążą zareagować, zostają wyeliminowane.

Cała zabawa polega na tym, że mapy są zróżnicowane i czasem nie tak łatwo jest znaleźć miejsca, które - przykładowo - będzie bezpieczne od tsunami. Tym bardziej, że budynki mogą zostać zniszczone przez żywioł.


Scuba Diving at Quill Lake

To jedna z najciekawiej zaprojektowanych - a do tego dość złożonych - gier w Roblox. Z pozoru prosta gra o nurkowaniu kryje w sobie ciekawą przygodę na wiele godzin.

Początkowo uzyskujemy dostęp tylko do niewielkiej części jeziora - do eksplorowania reszty potrzeba specjalistycznego ekwipunku i kilku ulepszeń, które należy kupić w sklepach wokół jeziora. Nie zabrakło więc systemu ekonomii.

Pieniądze zdobywamy poprzez znajdowanie złota czy cennych różnych przedmiotów i wymianę w danej placówce. Autor pokusił się nawet o poukrywanie na mapie znajdziek w postaci wpisów w dzienniku. Uwaga na poziom powietrza podczas nurkowania - można stracić swoje zdobycze!


Theme Park Tycoon 2

Prawdopodobnie najlepsza gra typu tycoon w całym Roblox. Budujemy w niej park rozrywki, a następnie nim zarządzamy. Wszystko to z grupą innych graczy.

Autor przygotował zaskakującą dużą liczbę kolejek i atrakcji dla zwiedzających park - wszystkich obiektów jest kilkaset. Dodatkowym plusem tej gry jest fakt, że użytkownik sam może przejechać się kolejkami.

Theme Park Tycoon 2 może wydawać się z początku nieco skomplikowane, ale tak naprawdę interfejs jest przyjazny użytkownikowi, przy zachowaniu wszystkich najważniejszych cech gatunku tych gier na PC.


Pracuj w pizzerii

Trudno znaleźć fana Roblox, który nie zna tej produkcji - ze względu na ciekawą tematykę to jedna z najpopularniejszych gier na platformie. Pracujemy w pizzerii, wcielając się w wybraną rolę: kasjera, kucharza, pracownika pakującego pizzę do pudełek, dostawcę pizzy czy dostawcę produktów (zaopatrzenia restauracji).

Zadania poszczególnych pracowników nie są zbyt skomplikowane, ale w razie wkradającej się nudy zawsze można zmienić profesję: ze wszystkich najbardziej polecamy pracę kasjera i dostawcy pizzy.

Pracuj w pizzerii wykracza jednak poza tematykę baru. Zarobione pieniądze możemy wydać na upiększenie i ulepszenie domu, a nawet skorzystać z portalu, by przenieść się na Imprezową Wyspę.


Adopt Me

Jedna z najpopularniejszych gier na całej platformie. Trudno się dziwić - jej wykonanie zaskakuje pieczołowitością i profesjonalizmem, a dodatkowo przygoda oferuje dziesiątki godzin dobrej zabawy.

W podstawowych założeniach Adopt Me to gra o adoptowaniu i wychowywaniu dzieci, przy czym gracze wcielają się w rodziców albo malców. Możliwości zabawy jest jednak więcej, bo ważne jest też dekorowanie domu, jak w serii The Sims.

Gra może się pochwalić częstymi eventami, np. specjalnymi wydarzeniami limitowanymi czy związanymi chociażby ze świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

W ostatnim czasie gra skupiła się nieco bardziej na najnowszej funkcji, czyli adopcji zwierząt. Otrzymujemy jajko i musimy o nie dbać, by wykluł się z niego zabawny zwierzak. Część fanów Adopt Me wręcz całkowicie porzuciło zabawę z dziećmi na rzecz kolekcjonowania i wychowywania czworonogów.

Gra zawiera mikrotransakcje, pozwalające przykładowo kupować meble czy ozdoby do domu lub przyspieszać wykluwanie się zwierzęcia z jajka. Nieco pieniędzy można jednak zyskać dzięki codziennym bonusom odbieranym za logowanie się do świata.


MeepCity

MeepCity powinno w szczególności zainteresować graczy z Polski, ponieważ gra jest dostępna w naszym języku, więc nie ma mowy o przerywaniu zabawy, żeby znaleźć tłumaczenia trudnych słów. To jedna z wielu propozycji, w ramach których przenosimy się do wirtualnego miasta, by tam wieść spokojne - lub pełne przygód - życie.

Spotykamy innych graczy, zarabiamy pieniądze i personalizujemy swój dom, przy czym od innych tego typu gier w Roblox, MeepCity wyróżnia się mocniejszym nastawieniem na socjalizację. Tutaj naprawdę liczą się kontakty z innymi graczami, bo serwery obsługują aż do 200 osób, a nie jak w większości przypadków do 30.

Aby zarabiać pieniądze, bierzemy udział w licznych minigrach. Środki możemy następnie przeznaczyć na rozbudowę czy upiększenie domu, a także przedmioty kosmetyczne.

Możliwości zabawy jest naprawdę dużo. Mamy tu szkołę z różnymi klasami, sklep z meblami i kilka dzielnic z mieszkaniami. Gracze mogą też spotykać się w założonych przez siebie klubach, a także adoptować towarzyszy.

Grafika jest dość uproszczona, ale dzięki temu MeepCity powinno działać płynnie nawet na słabszym sprzęcie.


Arsenal

Jeśli myślałeś, że w Roblox nie da się stworzyć świetnej strzelanki wieloosobowej, to mocno się pomyliłeś, a udowadnia to ekipa odpowiedzialna za Arsenal. W uproszczeniu jest to połączenie Counter Strike'a z Quake'iem.

Po odpowiednim ustawieniu czułości kursora strzelanie w Arsenal sprawia naprawdę dużą satysfakcję i mocno przypomina rozgrywkę w popularnym Counter Strike'u.

W klasycznym stylu, dwie lub cztery drużyny stają do boju, eliminując się wzajemnie za pomocą szerokiego wachlarza broni. Znajdziemy tu kilka interesujących trybów, np. taki, w którym po każdym zabójstwie otrzymujemy inną broń.


Super Bomb Survival

Kolejna gra, w której trafiamy na mapę z innymi graczami i walczymy o przetrwanie, by pozostać ostatnim ocalałym. W trakcie 2,5-minutowych rund uciekamy przed różnymi zagrożeniami, od dynamitu, przez rakiety, po lawę.

Mapy w Super Bomb Survival są podatne na zniszczenia, a całość dopełnia fizyka, więc pod koniec rundy desperacko staramy się znaleźć schronienie w zgliszczach budynków.

Grze należą się dodatkowe punkty za doskonale zaprojektowaną poczekalnię. Nie tylko możemy obserwować osoby biorące aktualnie udział w rozgrywce, ale też grać na wielkim pianinie czy wystrzelić się z armaty.


Hide and Seek Extreme

Zabawy w „chowanego” nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Choć można powiedzieć, że twórcę trochę poniosło w kwestii nazwy - bo trudno znaleźć tutaj coś ekstremalnego - to jest to doskonała propozycja, jeśli szukasz nieco spokojniejszej rozgrywki na dobrym poziomie.

Jak można się spodziewać, przed rundą gra losuje szukającego, a zadaniem reszty graczy jest ukrycie się. Trafiamy na mapy znajdujące się w różnych pomieszczeniach mieszkania - chowamy się więc w piekarniku czy za wazonem na kuchennym blacie.

Szukający dysponuje specjalną zdolnością, którą pomaga sobie w znalezieniu pozostałych. Dodatkowo szukający pojawia się na mapie jako jedna ze specjalnych postaci, które kupujemy za znalezione na mapach monety.


Welcome to Bloxburg

Ta propozycja oferuje wszystko, czego można oczekiwać od symulatorów życia. Nasza postać może podjąć się pracy, oddawać się relaksowi w gronie przyjaciół, żyjąc jak król, ale także eksplorować spore miasto w poszukiwaniu przygód. Nie zabrakło też cenionego przez społeczność trybu budowania.

Jeżeli w Roblox chcesz wsiąknąć w cyfrowy świat i dać się porwać „drugiemu życiu”, to będzie najlepszy wybór.

W przeciwieństwie do większości propozycji na tej liście, wejście do Bloxburga jest płatne. Nie kosztuje jednak wiele, bo 25 Robuxów (80 Robuxów kosztuje w sklepie 0,99 dol.).


Dungeon Quest

Nie dość, że to jedna z najładniejszych gier na Roblox, prawdziwie testująca możliwości tej platformy, to jeszcze zaskakująco złożone MMO/RPG. Fani Diablo i World of Warcraft będą zachwyceni.

W Dungeon Quest wyruszamy na przygodę, tocząc boj z coraz silniejszymi przeciwnikami i kolekcjonując coraz lepsze wyposażenie. Grając solo, zdobędziemy cały loot dla siebie, ale prawdziwa zabawa zaczyna się w grupie, kiedy przeprowadzamy raidy na tzw. dungeony.

Jest też rozwój bohatera. Inwestujemy punkty doświadczenia w statystyki, a także ulepszamy wyposażenie.


Tower Defense Simulator

Trudno wyobrazić sobie lepsze wprowadzenie do gatunku gier tower defense niż właśnie ta gra w Roblox. Jak można się domyślić, zasady są proste: kolejne fale przeciwników poruszają się po z góry ustalonej trasie, a gracz rozstawia w wybranych miejscach kolejne jednostki obronne, które mają uniemożliwić wrogom dostanie się do docelowego punktu ich podróży.

Zaczynamy z prostymi snajperami i żołnierzami, ale w miarę postępów zarabiamy coraz więcej, odblokowując wymyślniejsze postacie. Liczy się dobre rozstawienie jednostek, bo jeden strzelec może pokryć kilka punktów, przez które przechodzą wrogowie.

W Tower Defense Simulator można grać solo, a także w grupie, przy czym zdecydowanie polecamy to drugie wyjście.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na całkiem rozbudowaną lokację startową, w której możemy spotkać się ze znajomymi przed rozgrywką, a także regularne aktualizacje gry oraz eventy specjalne.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze