Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Risen 3 - Poradnik, Solucja

Poradnik do Risen 3 Władcy Tytanów: Opis przejścia gry, mapy, misje główne i poboczne (100% ukończenia).

W obszernym, darmowym poradniku do Risen 3: Władcy Tytanów znajdziesz wskazówki ogólne pozwalające poznać zasady rządzącą grą. Ponadto znajdziecie tu szczegółowe mapy z najważniejszymi miejscami, osobami i przedmiotami, a także opisy przejścia wszystkich misji głównych i dodatkowych. W każdej lokacji zaznaczono również miejsca występowania przedmiotów legendarnych i trenerów.

Spis treści

Risen 3 - Wyspa Krabów: Prolog

Kila

Risen 3 - Kila: Mapa
Risen 3 - Kila: Misje główne
Risen 3 - Kila: Zadania dodatkowe, Część 1
Risen 3 - Kila: Zadania dodatkowe, Część 2
Risen 3 - Kila: Przedmioty legendarne i trenerzy.

Calador

Risen 3 - Calador: Mapa
Risen 3 - Calador: Misje główne
Risen 3 - Calador: Zadania dodatkowe, Część 1
Risen 3 - Calador: Zadania dodatkowe, Część 2
Risen 3 - Calador: Przedmioty legendarne i trenerzy.

Taranis

Risen 3 - Taranis: Mapa
Risen 3 - Taranis: Misje główne
Risen 3 - Taranis: Zadania dodatkowe, Część 1
Risen 3 - Taranis: Zadania dodatkowe, Część 2
Risen 3 - Taranis: Przedmioty legendarne i trenerzy.

Tacarigua

Risen 3 - Tacarigua: Mapa
Risen 3 - Tacarigua: Misje główne
Risen 3 - Tacarigua: Zadania dodatkowe, Część 1
Risen 3 - Tacarigua: Zadania dodatkowe, Część 2
Risen 3 - Tacarigua: Przedmioty legendarne i trenerzy.

Antigua

Risen 3 - Antigua: Mapa
Risen 3 - Antigua: Misje główne
Risen 3 - Antigua: Zadania dodatkowe
Risen 3 - Antigua: Przedmioty legendarne i trenerzy.

Wyspa Mgieł i Wyspa Złodziei

Risen 3 - Wyspa Mgieł: Mapa i zadania poboczne
Risen 3 - Wyspa Mgieł: Legendarne przedmioty i trenerzy
Risen 3 - Wyspa Złodziei: Mapa i zadania poboczne
Risen 3 - Wyspa Złodziei: Trenerzy

Zadania dodatkowe związane z frakcjami

Risen 3 - Łowcy Demonów: Zadania dodatkowe
Risen 3 - Strażnicy: Zadania dodatkowe
Risen 3 - Tubylcy: Zadania dodatkowe

Misje związane z aktem III

Risen 3 - Rozdział III: Przyłączenie do frakcji i bitwy morskie
Risen 3 - Rozdział III: Rytuał Ducha - Kila
Risen 3 - Rozdział III: Rytuał Ducha - Taranis i Calador

Misje związane z aktem IV

Risen 3 - Rozdział IV: Misje - Dawna chwała, Zdrajca, Królestwo cienia, Bitwa morskie przeciwko Wronie
Risen 3 - Wyspa Czaszki: Mapa
Risen 3 - Wyspa Czaszki: Misje główne
Risen 3 - Wyspa Czaszki: Zadania dodatkowe

Zadania dodatkowe

Risen 3 - Zadania dodatkowe część 1
Risen 3 - Zadania dodatkowe część 2

*

Porady i wskazówki na dobry początek

Walka

Walka jest jednym z podstawowych elementów rozgrywki w Risen 3. Dzięki dużym możliwościom rozwoju bohatera możesz prowadzić ją na kilka sposobów. Pierwszy z nich to walka wręcz z wykorzystaniem broni białych, takich jak miecze czy oręż sieczny. W starciach bezpośrednich liczy się nie tylko wyprowadzanie ciosów, ale przede wszystkim ich parowanie oraz wykonywanie uników. Blokowanie bywa skuteczne, jednak trzeba mieć na uwadze, że jeśli inny przeciwnik zajdzie cię od tyłu lub ten z którym walczysz wyprowadzi bardzo silny cios, to może przebić się przez twoją gardę. Dlatego nie należy lekceważyć efektywnych uników. W trakcie wyprowadzana ciosu należy pamiętać, że dłuższe przytrzymanie klawisza ataku sprawi zadanie silniejszego uderzenia.

Bohater może ponadto korzystać z broni palnej i czarów. W pierwszym przypadku możesz używać pistoletów noszonych w drugim ręku (przydatne jeśli specjalizujesz się w starciach bronią białą) lub w głównej ręce - chodzi tu głównie o większe bronie pokroju muszkietów. Korzystając z broni strzeleckich trzeba mieć na uwadze konieczność ich przeładowywania oraz uzupełniania zapasów naboi u kupców.

Rozwijanie bohatera

Zabijane przeciwników oraz wypełnianie zadań głównych i dodatkowych zwiększa pulę tak zwanych punktów chwały. Jest to nic innego, jak punkty doświadczenia znane z innych gier fabularnych. Należy przy tym zaznaczyć zasadniczą różnicę - postać nie awansuje bowiem na kolejne poziomy doświadczenia, tylko rozwija poszczególne atrybuty korzystając bezpośrednio z zarobionych punktów.

Atrybuty zawsze rozwijane są o pięć punktów, a każdy kolejny przeskok wymaga zapłaty większej ilości punktów chwały. Przykładowo rozwinięcie walki wręcz z 10 na 15 punktów kosztuje 500 punktów chwały. Kolejny przeskok z 15 na 20 punktów, to koszt 1000 punktów chwały, a z 20 na 25, to już wydatek 2000 punktów chwały.

W sumie w grze występuje osiem atrybutów:

Walka wręcz - bardzo przydatny, jeśli twój bohater ma zostać bohaterem parającym się starciami bezpośrednimi. Dzięki temu atrybutowi może zadawać większe obrażena orężem siecznym, kłującym i mieczami.

Broń dystansowa - zwiększa obrażenia zadawane przez bohatera przy wykorzystaniu broni strzeleckiej - strzelb i muszkietów.

Cwaniactwo - atrybut również związany z bronią dystansową, ale mniejszego kalibru. Dzięki niemu możesz zadawać większe obrażenia przy korzystaniu z noży do rzucania, pistoletów i kusz.

Wpływ - rozwija umiejętności przydatne w trakcie rozmów. Dzięki temu możesz kulturalnie lub przy pomocy zastraszania przekonywać inne sposoby do swojego zdania.

Wytrzymałość - wskazuje, jak dużo obrażeń (wszelkiego rodzaju), może przyjąć twój bohater.

Zręczność - dzięki temu atrybutowi możesz zwiększysz umiejętności otwierana zamków oraz okradania swoich rozmówców (w Risen 3 okradasz inne osoby w trakcie dialogów, a nie z poziomu gry, jak ma to miejsce w innych grach fabularnych).

Magia - określa siłę, z jaką możesz rzucać zaklęcia z trzech głównych szkół magicznych - magii voodoo, kryształów i run.

Duch - podnosi wytrzymałość na magię oraz rozwija magię astralną i jest przydatny dla osób parających się alchemią i tworzeniem mikstur.

Oprócz powyższych atrybutów bohater posiada również zdolności, które jeszcze bardziej podnoszą jego wartości w poszczególnych dziedzinach. Dzięki nim możesz na przykład sprawić, że bohater będziesz w stanie szybciej przeładować broń lub sprawić by bohater mógł odzyskiwać zdrowie jedząc surowe mięso. O ile atrybuty rozwijasz jednak z poziomu karty postaci, o tyle do rozwinięcia zdolności potrzebujesz trenerów. Tych spotkasz w wielu miejscach podczas eksploracji świata gry, ale pamiętaj, że każdy z nich specjalizuje się w innej dziedzinie. Za treningi uczące danej zdolności musisz zapłacić złotem i to nierzadko spore sumy.

Oczywiście warto z góry zaplanować ścieżkę rozwoju bohatera i nie inwestować we wszystko po trochu. Jeżeli preferujesz starcia bezpośrednie, to rozwijaj atrybuty walki wręcz i szukaj trenerów związanych z tą profesją. Wyspecjalizowany bohater jest bowiem znacznie skuteczniejszy, niż ten który ma rozwinięte wszystkie rzeczy po trochu.

Legendarne przedmioty

W Risen 3 możesz natknąć się na legendarne przedmioty. Niektóre z nich możesz znaleźć podczas eksploracji świata gry (wskazówki ich rozmieszczenia znajdują się w znajdowanych po drodze księgach) oraz u handlarzy, które mogą je sprzedać za wysokie sumy. Nie możesz korzystać z nich w sposób bezpośredni, ale zwiększają one wybrane statystyki postaci.

Nawigacja i mapa

Jeżeli podjąłeś się wypełnienia jakiegoś zadania, a nie możesz zlokalizować danej osoby, przedmiotu lub miejsca w świecie gry, to warto skorzystać z mapy i znacznika. W tym celu należy przejść do zakładki dziennika (klawisz „L"), wybrać z lewej strony interesującą nas misję, a potem wcisnąć klawisz „Umieść znacznik na mapie" (zielona ramka na powyższym obrazku). Teraz wystarczy z górnego menu wybrać „Mapę", a na niej pojawi się znacznik z zaznaczonym miejsce, do którego należy się udać.

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze