Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Syberia: Kompleks radziecki

Opis przejścia: eksplorujemy rosyjską bazę, unikając oddziałów Trójcy.

Po wyjściu z jaskini lodowcowej trafisz na występ skalny, na którym znajduje się ognisko. Na słupie tuż obok przywiązano linę, po której możesz zjechać na dół stoku. Idź dalej, mijając zwłoki żołnierza oparte o pień, a następnie schowaj się w krzakach naprzeciwko.

W tym miejscu natkniesz się na żołnierza Trójcy - postaraj się zajść go od tyłu i po cichu zlikwidować. Kawałek dalej natkniesz się na dwóch kolejnych drabów - użyj leżącej obok butelki aby odwrócić ich uwagę, a następnie pozbądź się zagrożenia w jak najdyskretniejszy sposób.

Wespnij się na wagon pociągu - w ten sposób dostaniesz się na teren radzieckiej bazy. Na miejscu czeka na ciebie pięciu przeciwników - czterech na dole i jeden na balustradzie u góry. Postaraj się zlikwidować ich po cichu. Korzystając z trybu skupienia jesteś w stanie sprawdzić, czy wrogowie widzą się nawzajem. Użyj więc łuku aby ich zdjąć, nie wszczynając przy tym alarmu.

Gdy wszyscy przeciwnicy polegną, wejdź do budynku naprzeciwko i wespnij się po schodach na pierwsze piętro. Idź dalej korytarzem, aż zobaczysz pomarańczową skrzynię. Skręć w prawo - aby przejść dalej, musisz wskoczyć na żółtą drabinkę, a chwilę potem na następną. Kieruj się do przodu i przeskocz na metalową platformę. Kiedy ta się złamie, podciągnij się do góry i przeskocz na gzyms z lewej. Wejdź na szczyt budynku i zjedź po lince do dalszej części kompleksu.

Gdy wylądujesz na miejscu, chwyć lampę oliwną leżącą obok i rzuć nią w drewnianą przeszkodę na drodze. W ten sposób otworzysz przejście do kolejnego pomieszczenia.

Od razu po wejściu do pokoju znajdziesz rewolwer - nową broń, która czyni wiele hałasu, ale jest w stanie przebić niektóre obiekty. Od razu go wykorzystaj, aby zastrzelić dwóch drabów z Trójcy, którzy przesłuchują więźnia w pomieszczeniu obok. Będziesz musiał strzelać przez szybę, więc z pewnością sporo zamieszania.

Niestety nie jesteś w stanie pomóc więźniowi - umrze chwilę po tym, jak do niego podejdziesz. Wyważ więc drzwi po lewej i wejdź do niewielkiego pokoju. Uzupełnij amunicję i wymień aktualnie trzymaną broń na łuk - dalej będziesz musiał zachowywać się dyskretnie, a rewolwer jest zdecydowanie zbyt głośny. Kiedy będziesz gotów, przeskocz przez niewielkie okienko w ścianie.

Po zakończeniu cutscenki znajdziesz się w hangarze pełnym drabów. Możesz zdjąć ich po cichu, korzystając z łuku, lub narobić zamieszania i zabić większość na raz. W tym drugim przypadku musisz wejść na balustradę po prawej i zrzucić z niej lampę naftową na wielką kałużę obok silosu z paliwem. Poczekaj, aż wszyscy przeciwnicy wylecą w powietrze, po czym opuść pomieszczenie. Wyjście zostanie otwarte dopiero w momencie eksplozji, więc tak czy inaczej musisz do niej doprowadzić.

Na zewnątrz czai się dwóch kolejnych żołnierzy - możesz ich zdjąć jednym strzałem, celując z rewolweru do czerwonej beczki pośrodku lokacji. Gdy zagrożenie zostanie zneutralizowane, idź dalej i przeskocz przez płot. W tym miejscu znajduje się rozpalone ognisko, w którym możesz rozbić obóz, ulepszyć sprzęt oraz nabyć nowe umiejętności. Kiedy się tym zajmiesz, ruszaj przed siebie.

Wejdź na wieżę przy bramie, po czym zjedź po lince do dalszego obozu. Staniesz się tam świadkiem scenki, w której dwóch żołnierzy Trójcy zostanie zastrzelonych przez jednego z tubylców. Możesz porozmawiać z mężczyzną aby rozpocząć misję poboczną - warto to zrobić, ponieważ w nagrodę otrzymasz niezwykle przydatny wytrych. Opis misji pobocznej Przerwa w komunikacji zawarto w osobnym rozdziale poradnika, poświęconym side questom.

Od tego momentu trafisz na dość otwarty teren - możesz pójść w dowolnym kierunku i zająć się dowolnymi sprawami. W okolicy znajduje się cały ogrom znajdziek, dwie krypty oraz dwa opcjonalne grobowce - nie będziesz więc narzekał na nudę. Jeśli jednak chcesz jak najszybciej zaliczyć misję, nie spędzając zbyt wiele czasu na dodatkowych aktywnościach, biegnij przed siebie, mijając tartak i dobiegając do ogniska po przeciwległej stronie polany. Będziesz musiał wspiąć się na drzewo i przeskoczyć na skalistą półkę naprzeciwko.

Skieruj się na zachód. Wskocz na skalną półkę, po czym wykonaj długi sus na przeciwległą skałę. Wbij się w nią czekanami, przeskocz w lewo i wespnij się do góry. Przed tobą znajduje się drewniana kładka - wbiegnij na nią tak szybko jak to tylko możliwe, przeskakując ponad pękającymi deskami. Musisz być przy tym wyjątkowo zwinny, ponieważ po chwili cała konstrukcja runie w przepaść.

Po wylądowaniu po drugiej stronie rozpadliny wejdź na samą górę drewnianej konstrukcji i wskocz jeszcze wyżej, korzystając z zaschniętej gałęzi wystającej z drzewa. Przed tobą wspaniały radziecki monolit - odczytaj go, aby poznać lokalizację trzech skrzyń z monetami. Wszystkie drogocenności zostaną zaznaczone na twojej mapie - wystarczy pójść w wyznaczone miejsca i wykopać towar ze śniegu.

Skorzystaj ze schodów obok aby wejść jeszcze wyżej i znaleźć obozowisko Trójcy. Zabij trzech żołnierzy, którzy tu stacjonują, a następnie podejdź do budynku obok. Obejdź dom dookoła, poszukując drzwi. Wyważ je czekanem i wejdź do środka - znajdziesz tam handlarza, od którego możesz kupić nieco sprzętu, wykorzystując do tego złote monety znajdowane podczas przygód. Najbardziej przyda ci się uniwersalny tłumik do rewolweru, więc mądrze zrobisz, jeśli go kupisz.

Wyjdź z budynku drzwiami naprzeciwko, wejdź na wieżę za budynkiem, a następnie spuść się po linie do kompleksu naprzeciwko. W tym momencie zostanie wyświetlona cutscenka, po której Lara zostanie złapana przez Trójcę i uwięziona w lochu, który stanowi osobną lokację.

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Kompleks radziecki: Więzienie

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze