Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Gułag (Kompleks radziecki)

Wszystkie znajdźki: dokumenty, relikty, antyczne monety, monolity i freski występujące w więzieniu Trójcy.

Kolejna porcja znajdziek - tym razem odwiedzamy dawny gułag.

A - Kompleks radziecki; B - Tartak; C - Gułag; D - Huta miedzi; E - Głos Boga i Czerwona kopalnia

Możesz także otworzyć mapę w nowym oknie lub pobrać ją na dysk.

Kiedy znajdziesz się w celi, podejdź do przeciekającej rury w kącie sali. Wyrwij ją, tym samym zdobywając prowizoryczną broń. Użyj jej aby przebić się przez ścianę obok i wejść do niewielkiego pomieszczenia - wewnątrz znajdziesz łuk kompozytowy oraz linę.

Wróć do swojej celi i użyj nowego sprzętu aby się uwolnić - musisz wystrzelić linę w stronę deski obwiązanej sznurem, która znajduje się u szczytu drzwi więziennych. Pociągnij za sznur i przeskocz przez szczelinę, tym samym wydostając się na zewnątrz.


#Dokument 1

W nowym pomieszczeniu rozejrzyj się po okolicy - na biurku naprzeciwko twojej celi leżą dokumenty w formie nagrania magnetofonowego (Opór).


#Relikt 1

Wejdź do korytarzyka obok i skręć na nim w prawo - zaraz pod ścianą dojrzysz niewielki kuferek. Wewnątrz znajduje się relikt (Papierośnica).


#Dokument 2

Idź dalej, podążając za Jacobem. Zejdź na dół budynku po niewielkiej klatce schodowej i wejdź do sali z wyświetlaczem. Na stoliczku naprzeciwko znajdziesz dokumenty w formie nagrania (Zdrada).


#Skrzynia 1

W tym samym pomieszczeniu z projektorem znajduje się pomarańczowa skrzynia, w której ukryto element łuku bloczkowego.


Wyjdź z pomieszczenia wyważając drzwi po lewej. Wejdź na górę budynku korzystając z drabiny, a następnie wespnij się na ścianę obok.

Po krótkiej cutscence trafisz na plac strzeżony przez dziesięciu żołnierzy. Wykorzystaj leżące obok deski oraz pióra z gniazda dla ptaków aby zmontować kilka strzał, a następnie po kolei rozpraw się ze wszystkimi przeciwnikami. Użyj trybu skupienia aby sprawdzić, czy widzą siebie nawzajem, a następnie rozdziel tych, którzy się osłaniają (możesz użyć do tego leżących dookoła butelek). Pamiętaj, że wojaków w budynku pośrodku chroni szyba, której nie przebijesz zwykłą strzałą - musisz wejść do pomieszczenia od tyłu i własnoręcznie zabić stojących tam mężczyzn.


#Błąd danych 1

W tej lokacji znajduje się sześć czerwonych komputerów - w sumie jest ich dziesięć, rozsianych po terenie całego więzienia. Jeśli uda ci się zniszczyć wszystkie, zaliczysz wyzwanie Błąd danych. Pierwsze z urządzeń zobaczysz na lewo od krużganka, przez który wszedłeś na podwórko - stoi na czarnej skrzyni.


#Błąd danych 2

Drugi z czerwonych komputerów ukryto na kilku skrzyniach naprzeciwko, obok otwartej walizki z elektroniką.


#Błąd danych 3

Następny komputer znajdziesz na biurku przy centralnym budynku, obok monitorów.


#Błąd danych 4

Wejdź do wspomnianego budynku aby znaleźć czwarty komputer i go zniszczyć.


#Błąd danych 5

Piąty znajduje się w tym samym miejscu, pod ścianą naprzeciwko.


#Dokument 3

Na stoliku w tej samej lokacji zauważysz natomiast dokumenty w formie nagrania magnetofonowego (Znów razem).


#Błąd danych 6

Wciśnij świecący na czerwono przycisk w pomieszczeniu pośrodku domku, a otworzysz bramę naprzeciwko. Przejdź przez nią, po czym obejrzyj się do tyłu - obok dostrzeżesz szósty komputer.


Teraz musisz skorzystać z nowej umiejętności, o której Lara sobie znienacka przypomni. Stań obok słupa obwiązanego sznurem, a następnie wystrzel strzałę z liną w poprzeczną belkę naprzeciwko - musisz trafić w tę, która także jest osłonięta liną. Dzięki temu stworzysz połączenie między oboma punktami i będziesz mógł wspiąć się wyżej.

Będąc na schodach wskocz na okno, a następnie przeskocz na parapet po prawej. Podciągnij się do góry i chwyć się czerwonego znaku. Przejdź na prawo i zeskocz w dół, chwytając się kolejnego okna. Ostatecznie wejdź do budynku i obejrzyj cutscenkę.


#Dokument 4

Gdy trafisz do kanału, idź przed siebie i wyjdź na powierzchnię w pokoju naprzeciwko. Na stoliku obok znajdziesz dokumenty w postaci nagrania (Praca w terenie).


#Mapa

W tym samym pokoju znajdziesz mapę z zaznaczonymi lokacjami kilku kolejnych znajdziek. Leży na biurku z boku.


#Relikt 2

Wyważ drzwi naprzeciwko i wejdź do następnego pomieszczenia - tego z wodą pod napięciem. Po lewej zobaczysz niewielki kuferek, a w nim - relikt (Naszywka).


W tym momencie musisz rozwiązać prostą zagadkę środowiskową - ponieważ wejście do wody może cię zabić, powinieneś wyciągnąć z niej kabel. W tym celu stań obok kołowrotka i wystrzel strzałę z liną w urządzenie obwiązane sznurem. Gdy przymocujesz sznurek do kołowrotu, zakręć nim aby pozbyć się zagrożenia. Następnie przejdź na drugą stronę kałuży.

Gdy spróbujesz wyważyć drzwi naprzeciwko, zostaniesz napadnięty przez trzech żołnierzy Trójcy. Lara automatycznie odbierze karabin szturmowy jednemu z nich - zastrzel wszystkich wrogów i wyjdź na zewnątrz.

Czeka cię brawurowa ucieczka z ośrodka. Biegnij przed siebie zabijając kolejnych przeciwników, dopóki nie wyświetli się następna cutscenka. Gdy to nastąpi, zmontuj granat odłamkowy z puszki obok i rzuć nim w pobliskich wrogów. Ich także zlikwiduj, po czym wejdź do środka kolejnego budynku. Zabij dwóch następnych wojaków - jeden z nich w czasie upadku zrobi dziurę w podłodze.


#Dokument 5

Wymiń dziurę i skręć w lewo - leży tam dokument w postaci nagrania (Bojaźliwi i zagubieni).


#Błąd danych 7

Po przeciwległej stronie pokoju znajdziesz natomiast czerwony komputer z wyzwania Błąd danych.


#Torba 1

Ostatecznie zeskocz do dziury i natychmiast obróć się do tyłu - znajdziesz tam torbę, dzięki której poznasz lokalizację kolejnych zestawów surwiwalowych.


Przechodząc dalej natrafisz na ognisko - rozwiń umiejętności Lary oraz ulepsz swój ekwipunek, po czym przejdź przez wąską szparę w płocie naprzeciwko. Czeka cię tutaj długa i wyczerpująca walka ze sporą gromadą przeciwników. W decydującym momencie na plac boju wejdą ciężkozbrojni, opancerzeni żołnierze - wykorzystaj granaty aby pozbawić ich rynsztunku, a następnie dobij celną serią z karabinu.


#Błąd danych 8

Kiedy teren zostanie oczyszczony, rozejrzyj się po okolicy - w szopie z lewej strony dojrzysz następny komputer z wyzwania Błąd danych.


#Błąd danych 9

Przedostatni komputer znajdziesz w jednym z następnych budynków, przy zakręcie.


#Zestaw surwiwalowy 1

Zanim wejdziesz do kolejnego domku, podejdź do jego ściany z prawej strony i odkop z zaspy zestaw surwiwalowy.


#Zestaw surwiwalowy 2

Idąc dalej natrafisz na koparkę. Przy jej łopacie ukryto następny zestaw.


#Dokument 6

Przejdź pod łopatą koparki i wejdź do domu naprzeciwko. Na biurku po lewej dojrzysz dokumenty (Zranieni).


#Błąd danych 10

Na tym samym biurku znajduje się także ostatni, dziesiąty komputer z wyzwania Błąd danych.


#Relikt 3

Zejdź po schodach do piwnicy budynku i spójrz w prawo - w tym miejscu natrafisz na niewielki kuferek skrywający relikt (Medal).


#Fresk 1

Wychodząc z budynku nie wspinaj się jeszcze na wagon pociągu, lecz obróć się w prawo. Na ścianie budowli znajdziesz radziecki fresk.


#Zestaw surwiwalowy 3

Przechodząc przez pociąg podejdź do następnego wagonu i obejdź go. W zaspie po lewej znajdziesz następny zestaw surwiwalowy.


Następnie: Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Starożytny zbiornik (Kompleks radziecki)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze