Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Ścieżka Nieśmiertelnych (Syberia)

Wszystkie znajdźki: dokumenty, relikty i wyzwania z tunelu prowadzącego do Kitieżu.

Do tej krótkiej lokacji trafisz po rozwiązaniu zagadki w Planetarium i przebyciu przepaści, która znajduje się na jego końcu. Miejscówka ma charakter przejściowy i prowadzi prosto do Zaginionego miasta - czyli legendarnego Kitieżu.

Możesz także otworzyć mapę w nowym oknie lub pobrać ją na dysk.

Czeka cię tu walka ze sporą ilością wyjątkowo odpornych przeciwników - dlatego dobrze się wyposaż, a podczas samych potyczek zwracaj baczną uwagę na wybuchowe elementy otoczenia.


#Mapa 1

Po wejściu do jaskini przejdź kilka kroków do przodu, po czym zakręć ostro w lewo. Na końcu niewielkiej pieczary powinieneś dostrzec mapę.


#Dokument 1

Skieruj się w stronę przejścia do dalszej części jaskini. Na skarpie po lewej dostrzeżesz radziecki dokument (Złamany człowiek).


Przejdź przez bramę naprzeciwko, a twoim oczom ukażą się ruiny starożytnej twierdzy. Przeskocz na drugą stronę przepaści i skorzystaj z drewnianej ściany aby wspiąć się wyżej. Podskocz do góry i wbij czekany w miękką część ściany, ostatecznie czepiając się gzymsu u góry.

Trzymając się parapetu skręć w lewo - w tym miejscu zobaczysz zgrupowanie Nieśmiertelnych. Chwilowo się nimi nie przejmuj, tylko skocz w lewo, aby chwycić się kolejnego gzymsu. Kontynuuj podróż, dopóki nie dotrzesz na skraj budynku - w tym miejscu odbij się od ściany i wbij czekany w lodową skałę po lewej. Dzięki temu wejdziesz na półkę skalną.

Przeskocz na kolejny fragment lodowca - po chwili bryła lodu odpadnie od ściany, przez co Lara spadnie na niższy poziom jaskini. Przeciśnij się przez zamarzniętą szczelinę, a znajdziesz się na samym dole groty.

Idź przed siebie, a następnie wskocz na gzyms po prawej. Przejdź po nim w lewo, po czym wskocz na kolumnę powyżej i wejdź po niej na wyższą kondygnację budynku. Skręć w głąb jaskini, po kilku metrach wbijając czekany w zmarzlinę. Wespnij się po niej na sam szczyt - w ten sposób staniesz na oblodzonej belce.

Wskocz na rzeźbę przedstawiającą wielką głowę, czepiając się ust kolosa. Obejdź obiekt dookoła, a natrafisz na skalną półkę, na której płonie ognisko. Możesz rozbić tu obóz (Sala Strażników) i ulepszyć umiejętności Lary.


#Dokumenty 2

Idź przed siebie, po czym przejdź po kładce na drugą stronę przepaści. Podejdź do wąskiego gzymsu po lewej stronie jaskini, a następnie dostań się na jego drugą stronę. W niewielkiej szczelinie po prawej znajdziesz mongolskie dokumenty (Ucieknij).


Idź dalej, a przed sobą zobaczysz starożytny most rozciągający się nad przepaścią. Tuż obok powinieneś dostrzec także ognisko - warto rozbić tutaj obóz (Lodowy klif). Kiedy się zagrzejesz, wskocz na linę i przenieś się na dolną kondygnację mostu.

Przejdź po parapecie w lewo, a następnie przeskocz przez dwa kolejne drągi aby chwycić się gzymsu obok. Podskocz do góry i wbij czekany w miękką ścianę, ostatecznie chwytając się kolejnego z wystających elementów. Gdy Lara zostanie złapana przez jednego z nieumarłych wojaków, spróbuj zabić go przy pomocy czekanów.

W tym momencie czeka cię potyczka z kilkoma wyjątkowo odpornymi wrogami. Możesz zabić ich w dowolny sposób - korzystając z konwencjonalnej broni, jak również walki wręcz czy okolicznych, łatwopalnych dzbanów z ogniem greckim.

Idź przed siebie, zabijając kolejnych przeciwników. Ostatecznie wpadniesz w pułapkę - wszystkie wyjścia zostaną zablokowane przez ogień, a przeciwko tobie stanie czterech Nieśmiertelnych (dwóch łuczników oraz dwóch wojowników). Walka odbędzie się na krótkim dystansie, dlatego warto skorzystać ze strzelby lub pobliskich kadzi z ogniem greckim. Gdy pokonasz wojaków walczących wręcz, strzelcy sami do ciebie zejdą, tym samym stając się łatwymi celami.


#Dokument 3

Kiedy wrogowie zostaną pokonani, przejdź po schodach do następnej lokacji - z prawej strony zauważysz mongolski dokument (Światła w ciemności).


#Relikt 1

Tuż obok, na skarpie nad przepaścią zauważysz niewielki kuferek, a w nim - relikt (Tajemnicza statuetka).


#Dokument 4

Po lewej stronie budynku, z którego wyszedłeś, znajduje się skała górująca nad przepaścią. Wejdź na nią, a znajdziesz mongolski dokument (Bezpieczne przejście).


Podejdź do wieży naprzeciwko i wejdź na schody po lewej. Skorzystaj z kładki aby skoczyć w przepaść i wbić się czekanami w lód obok. Wespnij się na szczyt, a następnie przejdź przez szczelinę w skale.

Po chwili znajdziesz się w jaskini z bardzo śliskim podłożem. Lara szybko się poślizgnie - aby ją uratować, na skraju skarpy musisz skoczyć w górę i zamocować czekan z linką w uchwycie u góry groty. Dzięki temu wskoczysz na dach budynku - kiedy ten się zawali, trafisz do ostatniej lokacji w grze. Witaj w Zaginionym mieście!

Wyzwanie: Wróg mojego wroga

To wyzwanie będziesz mógł zrealizować dopiero po dostaniu się na most w drugiej połowie Ścieżki Nieśmiertelnych. Kiedy jeden z nieumarłych żołnierzy wciągnie Larę do ruin, najpierw pokonaj wszystkich okolicznych wrogów, a następnie rozejrzyj się po okolicy. W lokacji znajduje się kilka palenisk, obok których umieszczono czary z łatwopalną cieczą. Twoim celem jest podpalenie sześciu takich obiektów.

Pierwsze palenisko znajdziesz na szczycie muru, na południowo-wschodnim skraju ruin.

Drugie palenisko znajduje się na tym samym placu, na wschodnim murze, tuż nad bramą do dalszej części lokacji.

Aby podpalić trzecie palenisko, musisz przejść do następnej sali i na północno-zachodnim jej skraju odszukać ścianę zabitą deskami ze sznurem. Strzel w obiekt z łuku, tym samym usuwając przeszkodę, a następnie puść ognisko z dymem.

Czwarte palenisko zauważysz po drugiej stronie ruin, dokładnie naprzeciwko. Musisz strzelić w zbiornik pod dzwonem na szczycie wieży.

Piąte palenisko umieszczono nieco dalej - musisz wyjść z ruin poprzez bramę za miejscem zasadzki Nieśmiertelnych. Wówczas obróć się do tyłu: u góry po prawej stronie dojrzysz zbiornik z greckim ogniem. Wystarczy go zniszczyć, a pochodnia sama się zapali.

Ostatnie z palenisk znajduje się tuż obok, po przeciwnej stronie bramy. Aby do niego dotrzeć, musisz zniszczyć drewnianą barykadę w oknie. Kiedy to zrobisz, dokończenie misji będzie banalnie proste.

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Komnata egzorcyzmu (Zaginione miasto)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze